Evo koliko Novosađani troše na novogodišnju trpezu

Evo koliko Novosađani troše na novogodišnju trpezu

U Novom Sadu, godinama unazad kraj decembra više liči na pripremu za cunami ili sudar planeta, nego na doček Nove godine. Euforija i gužve su svuda oko nas, kako u supermarketima, tako i na pijacama, na šalterima banaka i pošta.

Gužve su u saobraćaju, frizerskim i kozmetičkim salonima, prepuni su i tržni centri. Čini se kao da svakog 1. januara počinje smak sveta, a ne samo još jedna godina, u kojoj nas očekuju novi računi i novi izdaci.  

 

 

Naši sugrađani kažu da bi novogodišnju trpezu trebalo pripremiti kako dolikuje, ali retko ko trenutno razmišlja o troškovima.

Zato smo mi izračunali koliko je novca potrebno za predstojeće praznike i došli do astronomske cifre. Za Novu godinu, ako je proslavljate kod kuće potrebno vam je od 10.000 do 20.000 dinara, u zavisnosti da li kupujete jeftinije ili skuplje proizvode.

 

 

Novosađane, mahom starije, zatekli smo kako su cupkali ovih dana u redu u supermarketima "Maxi", kako bi se na vreme opskrbili sa prasetinom po ceni od 330 dinara za kilogram.

Od mesara u ovom prodajnom lancu saznajemo da su Novosađani kupovali minimum četiri kilograma mesa, a bilo je i onih što su uzimali i po sedam do osam kila, ali ne samo za novogodišnje praznike, već i za božićnu trpezu.

 

 

Većina je kupovala prasetinu, svinjski but, rolovano svinjsko meso. Slična situacija je i u prodavnicama   "Idea" i "Univerexport-a" .

Četvoročlana porodica u kojoj gozba traje od Nove godine do Božića, uzima minimum četiri kilograma mesa, jer kako kažu nikad se ne zna da li će naići neki nenajavljeni gosti.

 

 

Ruska salata je neizostavna na trpezi, pa dok za nju kupite povrće, suhomesnato, majonez, jaja, sigurno će vam otići 1.000 dinara.

Ono što je uobičajeno na trpezama Novosađana je predjelo. Novosađanka Marija K. kaže da obično za ovu priliku kupuje oko pola kile suhomesnatih proizvoda poput kulena, čajne kobasice, pečenice, feta ili mladog sira ili kačkavalja.

Tu odlazi barem još 2.000 dinara i naravno to nije sve, jer čorba je takođe  nezaobilazna kod većine novosadskih domaćica.

Da biste skuvali pravu domaćinsku belu čorbu sa dosta mesa i puno  povrća, potrebno vam je oko 1.000 dinara.

 

 

A šta je Nova godina bez sarme, koja mora da se jede posle čorbe odnosno pre pečenja. Ukoliko skuvate "londrinu" sarme, računajte da će vam za kiseli kupus (ako ga niste kiselili), mleveno meso i pirinač, trebati oko 1.200 dinara.

E sad, pošto smo mi u svemu neumereni, na sto valja staviti tortu i kolače. Za tortu, onu malo bogatiju, potrebna su jaja, orasi (lešnici, bademi), brašno, čokolada, šećer... Za ove sastojke treba izdvojiti od dve do tri crvene.

A kakva bi to gozba bila bez pića. Od trgovaca saznajemo da većina Novosađana kupuje dve do tri litre vina, oko deset piva, pa bar jednu flašu neke žestine. A kada se na sve to dodaju bar četiri flaše kisele vode, četiri litre gaziranog i četiri litre negaziranog soka, to mu sve dođe između tri i četiri hiljade dinara.

 

 

A kako kod nas praznici traju do 15. januara, teško da novčanici Novosađana neće doživeti finansijski udar.

Oceni vest:
9
2

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)

Ovaj članak još uvek nije komentarisan