Fiskalni savet: Planirane investicije za EXPO veće od ulaganja u obrazovanje i zaštitu životne sredine

Fiskalni savet: Planirane investicije za EXPO veće od ulaganja u obrazovanje i zaštitu životne sredine

Investicija u EXPO 2027 će u idućoj godini zajedno sa Nacionalnim stadionom, prema aktuelnim planovima, koštati 0,4 odsto BDP, što je praktično udvostručenje u odnosu na nivo projektovan za 2023. u rebalansu (0,2 odsto BDP), saopštio je Fiskalni savet.

Taj iznos je visok, apsolutno i relativno posmatrano, što najbolje ilustruje podatak da je za 2024. planiran na nivou većem i od investicija Republike u zaštitu životne sredine i od investicija u oblasti obrazovanja (osnovno, srednje, visoko) –  ukazao je Fiskalni savet u Oceni predloga budžeta za 2024. godinu i dodao da "nije stava da bi od projekta EXPO 2027 trebalo odustati već da bi ga – kao i sve druge projekte koji se sprovode po posebnim procedurama – trebalo realizovati uz visok stepen transparentnosti i uključivanje javnosti (šire i stručne), kako bi u skladu sa principima odgovornog fiskalnog upravljanja, dokumentovali troškovi i koristi koji se od njih očekuju".

U budžetu za 2024. godinu se prvi put javljaju subvencije za EXPO Beograd 2027, ali nije dat nikakav uvid u to koje će se aktivnosti finansirati ovim sredstvima, navodi se u analizi.

Iz ugla pojedinačnih fiskalnih politika, budžet za narednu godinu ne donosi velike promene, navodi se u Oceni predloga budžeta za 2024.

Nova zaduživanja

Fiskalni savet u analizi, između ostalog, podseća da se država trenutno na tržištu zadužuje po veoma nepovoljnim uslovima – kamatne stope u evrima sad su oko sedam odsto.

Pritom, Srbija će u 2024. najverovatnije morati da se zaduži za oko 6,5 milijardi evra (1,7 milijardi evra za finansiranje budžetskog deficita i približno 4,8 milijardi evra za otplatu dela dugova koji dospevaju na naplatu). Iako je Vlada uspevala dosad da na ovaj izazov odgovori pronalazeći relativno jeftine izvore zaduživanja (MMF, bilateralni sporazumi), na to se ne može trajno računati. Svi pomenuti rizici i izazovi nalažu Vladi da vodi što je moguće konzervativniju fiskalnu politiku i da se ne upušta u ekonomski neproverene i neplanirane mere poručio je Fiskalni savet.

Fiskalni savet upozorio na pad naplate PDV-a

Tekst u celosti pročitajte na sajtu N1, a ceo izveštaj Fiskalnog saveta OVDE.

Oceni vest:
2
0

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)

Ovaj članak još uvek nije komentarisan