Fotografija: ilustracija/mojnovisad.com

Forbes saznaje da su Kinezi upozoravali na starost i dotrajalost stanica na pruzi Novi Sad – Subotica
Manje od 20 dana nakon nesreće u Novom Sadu, kineski izvođači radova, CRIC i CCCC, uputili su dopis Infrastrukturi železnice Srbije kojim ih podsećaju da su upozoravali na starost stanica duž trase Novi Sad – Subotica. Predložili su da se ispita njihova upotrebljivost i izdržljivost, saznaje Forbes Srbija.
– Naslov mejla je "Podsetnik u vezi sa problemima na postojećim staničnim zgradama na deonici Novi Sad – Subotica". Dopis je sastavljen 18. novembra, ali je upućen nešto posle ponoći 19.
Na početku dopisa, Kinezi podsećaju da je projektovani vek stanične zgrade, još prema propisima iz doba Jugoslavije, 50 godina.
Kinezi nas podsećaju koliko su pojedine stanične zgrade stare
– Postavlja se pitanje po kom principu je u Idejnom projektu doneta odluka da se stari objekti ponovo koriste? Pre odluke o ponovnoj upotrebi, da li su objekti ispitani, procenjeni i pregledani od strane stručnih lica? – navodi su u mejlu kineskih kompanija. Dopis je dostavljen sada već bivšoj direktorki Infrastrukture železnice Jeleni Tanasković. U CC su stavljeni nadzor i v.d. pomoćnice ministra građevinarstva Anita Dimoski.
Kinezi ističu da je jasno da su pojedini objekti na deonici Novi Sad-Subotica izuzetno stari.
– Primera radi, stanična zgrada u Subotici izgrađena je 1882. godine. Stanične zgrade u Kisaču i Bačkoj Topoli izgrađene su krajem XIX veka. Stanična zgrada u Naumovićevu izgrađena je početkom XX veka. Stanična zgrada u Žedniku izgrađena je 1943. godine i stanična zgrada u Zmajevu izgrađena je devedesetih godina XX veka – podsećaju Kinezi.
Kineske kompanije potom podsećaju da su prilikom renoviranja i delimičnog saniranja starih staničnih objekata, primetili probleme koji nisu bili obrađeni projektnom dokumentacijom. Oni tvrde da su blagovremeno dostavljali dopise u vezi sa tim Investitoru odnosno Infrastrukturi železnice. Kao primer navode dopis od 23. februara 2023. o problemima u staničnim zgradama u Žedniku i Bačkoj Topoli i da su dostavili i zahtev za dodatne radove.
– Na pomenuti dopis, Izvođač je dobio sledeći odgovor: Ovi problemi su greške u projektu, i ovakve rizike je trebalo uzeti u obzir pre davanja ponude za izvođenje ovog projekta – navodi se u dopisu.
Kineske kompanije potom ističu da "ovakav odgovor nije prihvatljiv".
– Izvođač je svoju ponudu dao na osnovu nacrta Idejnog projekta, a Projekat za građevinsku dozvolu i Projekat za izvođenje su izrađeni na osnovu Idejnog projekta. Sam obim radova je definisan u fazi Idejnog projekta – navele su kineske kompanije.
Ostatak vesti možete pročitati OVDE.
Ovaj članak još uvek nije komentarisan