Izvor: mojnovisad.com / Fotografija: www.novisad.rs
FOTO: Polaganjem venaca i opelom obeležen Dan oslobođenja Novog Sada u Prvom svetskom ratu
Položeni venci u čast sto godina od oslobođenja grada.
Kako saopštava pres služba Grada Novog Sada, gradonačelnik Miloš Vučević i predsednik novosadskog parlamenta Zdravko Jelušić, zajedno sa delegacijom Saveza udruženja ratnika oslobodilačkih ratova Srbije od 1912. do 1920. godine i njihovih potomaka, kao i delegacijom Vojske Srbije, položili su vence na spomen-krst palim borcima od 1912 do 1918. godine, a povodom obeležavanja 9. novembra – Dana oslobođenja Novog Sada u Prvom svetskom ratu. Pomen stradalima održalo je sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve.
- Jedan od najznačajnijih datuma u istoriji Novog Sada, posebno u istoriji 20. veka, je 9. novembar, koji ove godine dobija još više na značaju imajući u vidu da proslavljamo sto godina od kraja Prvog svetskog rata, od oslobođenja Novog Sada i sto godina od Odluke o prisajedinjenju Srema, Bačke, Banata i Baranje odnosno Vojvodine, Кraljevini Srbiji. Taj datum dočekujemo uvek sa ponosom i sa jasnim pogledom u budućnost, a imajući u vidu sve ono što su nam naši preci ostavili. U Novom Sadu 9. novembar kao svoj praznik obeležava svečano i vojnički i Prva brigada kopnene vojske čije je sedište u našem gradu. Svi mi moramo biti ponosni na razvoj našeg grada za ovih sto godina, na ono što on danas jeste i na ono što će tek biti. Novi Sad se razvio u slobodi, uspeo je da se oporavi od velikog stradanja nakon Drugog svetskog rata i nastavio sa još većom progresijom i još većim razvojem – rekao je gradonačelnik, a prenosi njegov kabinet.
- Danas je Novi Sad snažan, dobro organizovan srednjoevropski grad, sa punim pravom nazvan Srpska Atina, a isto tako i Evropska prestonica kulture i Evropska prestonica mladih. Grad koji je uvek bio spreman da prihvati sve, koji je u teškim vremenima umeo da prigrli i sačuva naše sunarodnike, Srbe stradalnike sa prostora bivše Jugoslavije, a da istovremeno ne ugrozi svoju multietničnost, multikonfesionalnost i multikulturalnost. Do svega toga ne bi došlo da nije bilo tog 9. novembra 1918. godine. Mi ne smemo zaboraviti te činjenice, ne smemo zabovoraviti te momente jer su oni opredelili i naše živote. To sigurno ne znači da smo mi zarobljeni u prošlosti, nego nam je to putokaz za buduća vremena – napomenuo je Miloš Vučević i dodao da moramo znati, ceniti i uživati u slobodi i miru, stvarajući još bolje uslove za buduće generacije u odnosu na ono što su nama naši preci ostavili, kaže se na kraju saopštenja iz Kabineta gradonačelnika Novog Sada.
Ovaj članak još uvek nije komentarisan