Izvor: mojnovisad.com / Fotografija: mojnovisad.com (Aleksandar Jovanović) novisad.rs
FOTO: U Novom Sadu obeležen Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom
Pod sloganom "Nikog ne zapostavljamo", Udruženje za podršku osobama sa Daun sindromom obeležilo je ovaj dan priredbom u kojoj su nastupili njihovi članovi.
Predsednica Udruženja, Violeta Popović objasnila je da se Dan osoba sa Daunovim sindromom obeležava od 2006. godine i da je datum 21.3. simbolično odabran, jer je u osnovi ovog poremećaja prisutnost 3 hromozoma na 21. hromozomskom paru.
- Ovo je i prilika da se zahvalimo svim institucijama, organizacijama i pojedincima koji nam pružaju podršku – istakla je Popović i pozvala zainteresovane da učestvuju u trci pod nazivom "Trči sa mnom, a ne za mene" koja se, u organizaciji Кluba studenata specijalne edukacije i rehabilitacije, održala u Futoškom parku sa početkom u 15 časova.
Svečanosti je prisustvovao i član Gradskog veća za zdravstvo prof. dr Zoltan Horvat koji je istakao da je obeležavanje ovog dana veoma važno "jer se na taj način šira javnost upoznaje sa postojanjem i potrebama ove populacije". Podsetio je da Grad Novi Sad od 2011. godine prati i podržava rad Udruženja a "posebnu pažnju obraća na projekte zaštite i unapređenja zdravlja ove osetljive društvene grupe kao što su edukacije koje se odnose na zdrave stilove života i mere prevencije, ali i na aktivnosti koje su usmerene na povećanje nivoa znanja roditelja, odnosno staratelja o stanju i potrebama osoba sa Daun sindromom".
- Veoma mi je drago što je veliki broj članova Udruženja prisustvovao brojnim predavanjima, kreativnim radionicama na temu zdravstva, rekreacijama i preventivnim pregledima koji su u toku prošle godine organizovani – izjavio je prof. dr Zoltan Horvat.
Udruženje za podršku osobama sa Daun sindromom je osnovano pre 15 godina sa ciljem da unapredi društveni položaj osoba sa ovom bolešću i članova njihovih porodica. U njegov rad je uključeno oko 30 osoba sa Daunovim sindromom, 20 drugih osoba sa intelektualnim invaliditetom, članovi njihovih porodica, desetak stručnjaka i volontera. Tokom cele godine organizuju različite aktivnosti u svojim prostorijama – kreativne radionice, časove plesa, fizičke aktivnosti, predavanja sa ciljem unapređenja zdravlja, preventivne preglede, radionice unapređenja životnih veština, gostovanja stručnjaka iz različitih oblasti, ali i žurke, proslave rođendana članova i druge događaje.
Ovaj članak još uvek nije komentarisan