Hoće li i Srbija, nakon Hrvatske i Slovenije, zabraniti slamčice, plastične čaše, štapiće za uši...

Hoće li i Srbija, nakon Hrvatske i Slovenije, zabraniti slamčice, plastične čaše, štapiće za uši...

Posle Hrvatske, i Slovenija je zabranila prodaju gotovo svih plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu.

Hrvatska je to uradila pre tačno mesec dana, a na "crnoj listi" se našlo mnogo toga – od slamčica, preko plastičnih čaša, tanjira, kašika i viljušaka, do štapića za uši... Srbija je na pragu zabrane, imajući u vidu da su pregovori oko novih mera čiji je cilj zaštita životne sredine, odavno počeli, piše "Blic".

U Hrvatskoj i Sloveniji su zabranjeni i plastični štapići za mešanje kao i plastične drške za balone, osim onih koje su namenjene za industrijsku upotrebu. Zabranjeno je i svo plastično posuđe, kao i štapići za uši osim onih koji se koriste u medicinske svrhe. Uredbom EU stopirana je i prodaja pakovanja hrane i pića od posebne plastike – preciznije ekspandiranog polistirena kao i okso-razgradive plastike.

Kako javlja "Blic", nova mera u Hrvatskoj na snagu je stupila u julu, a trgovci su delu zabranjene robe već našli zamenu. Tako ćete u tamošnjim kafićima i restoranima umesto plastične slamčice dobiti novu papirnatu slamčicu. 

Ista priča je i sa slamčicama koje su išle uz manja pakovanja mleka ili sokova. Zamenu istovremeno u komšiluku još uvek nisu dobile plastične viljuške, noževi i kašike. Trgovci se pitaju kako bi to izgledalo, od čega bi bilo napravljeno i, na kraju, koliko bi koštalo. Jer, kako kažu, plastično posuđe bilo je "bagatela".

Kazne za nepoštovanje propisa kreću se do 3.000 evra za izvršnog ili odgovornog vlasnika, do 5.000 evra za preduzetnike pa do 15.000 evra za pravna lica, navodi slovenačka agencija.

Dokle je stigla Srbija?

U Srbiji se sve "ovo plastično" i dalje koristi. Interes imaju i proizvođači i trgovci – plastične čase i escajg se često koriste na svim mogućim zabavama jer, imamo običaj da kažemo: "lakše je, ne pereš, samo baciš".

Za našu zemlju se može reći da je na pragu zabrane. Iz resornog ministarstva za zaštitu životne sredine tokom prošle godine se više puta moglo čuti o pregovorima o zabrani plastike za jednokratnu upotrebu.

Bilo je reči i o pripremi sistema kada je u pitanju plastika i svega što je reciklabilni ambalažni otpad te vrste, odnosno povraćaja kaucije za plastične i staklene flaše, limenke…

Detaljnije o ovoj temi pročitajte na sajtu "Blica".

9
1

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
  • Baba 74

    pre 1206 dana i 16 sati

    Meni je mama čistila uši ukosnicom, onaj zaobljeni deo... i nikad mi se nisu stvarali čepovi... možda će koristiti sadašnjem življu koji ne zna za drugo sem štapića!!

    Oceni komentar:
    0
    3