Izvor: mojnovisad.com / / Autor: Svetlana Bogićević Fotografija: Moj Novi Sad, arhiva restorana, Instagram
ISTRAŽUJEMO: Gde u Novom Sadu možete pojesti slasne šnenokle
Penasto-kremasta poslastica od mleka, jaja i vanile, koja je postala neodvojivi deo vojvođanske kuhinje još pod austrougarskom kulturom, klasik je koji se ne zaboravlja. Ovaj lagani žuto-beli dezert služi se rashlađen, a u njegovoj savršenoj kombinaciji dve različite teksture – vazdušastih oblačića u žitkom kremu se uživa svim čulima.
Drugi nazivi za ovaj starinski slatkiš koji se kod nas rasprostranio su paradižet (paradižot) i ptičje mleko, a slične poslastice prave se i u Francuskoj (pod nazivom "plutajuće ostrvo"), Nemačkoj ("snežno jaje") i u Poljskoj ("supa ni od čega"). Oko porekla predivnog krema sa belim noklama "otimaju se" Austrijanci i Francuzi, ali je najvažnije da se navika njegovog pravljenja u mnogim domovima zadržala i dan-danas.
Šnenokle se, u suštini, jednostavno i brzo pripremaju, ali je potrebna stalna prisutnost, kako se ne bi desilo da mleko iskipi ili da krem zagori.
Za one koje bi da se oslade ovom niskokaloričnom poslasticom, a da se ne bakću oko pripreme ili ne mogu da dočekaju da se ohladi u frižideru, pojedini novosadski kafići i restorani uvrstili su je u redovan meni. Evo gde možete naručiti te famozne šnenokle koje se tope u ustima!
KAFE "BEZA"
Poznati kafe-restoran lociran podno Keja, kod glavnog ulaza na Štrand, u svoj jelovnik svrstao je i obožavane šnenokle. Kažu da za njih imaju starinski recept koji se očigledno pokazao kao dobar, jer im neki od stalnih gostiju dolaze isključivo zbog ove poslastice. Razlika u odnosu na druge šnenokle u gradu je ta što ih "kod Beze" obogate "Pti-ber" keksom koji se nalazi na dnu teglice u kojima ih služe.
Možeti ih poručiti u bilo koje doba dana. Nekima su one slatki doručak uz kafu, nekome poslastica posle ručka, a rado je poručuju i uveče da se zaslade za kraj dana. Cena šnenokli na ovom kultnom gradskom mestu je 200 dinara.
RESTORAN "VELIKI"
Mnogima omiljen restoran u centru grada, u Pašićevoj ulici, pored slanih vojvođanskih specijaliteta, kao što su perkelt, šufnudle, krompir u čakširama ili sos od višanja, priprema i šnenokle. One se služe u tegli, a cena jedne porcije je 250 dinara.
POSLASTIČARNICA "VREMEPLOV"
Renomirana poslastičarnica na Bulevaru Oslobođenja poznata je po kvalitetnim kolačima i tortama, ali možda niste znali da su oni prvi u gradu (a veruju i u celoj Srbiji) počeli da služe i ovu poslasticu. Još od 2001. godine pripremaju tačno sedam porcija šnenokli dnevno, ni manje, ni više, kako bi one uvek bile sveže. Servirane su u činijicama, a količina je 200 ml.
Dešavalo se, kako saznajemo u "Vremeplovu", da im dođu i gosti iz Beograda, specijalno zbog šnenokli, a gosti koji su redovni umeju i da unapred rezervišu za sebe jednu od sedam porcija.
View this post on Instagram
RESTORAN "PIKNIK"
U restoranu na Ribarcu, sa prelepom baštom s pogledom na Dunav i jelima kojima su dali neobična i upečatljiva imena, nisu propustili da svojim gostima ponude i ovaj izvrstan slatkiš. Kako su nam rekli, iako se priprema na tradicionalan način, njihov recept ima određenu specifičnost, koju ne žele da otkriju.
U njihovom meniju on se zove "Snajkine šnenokle", služi se u činijicama i servira sa prelivom od karamela. Jedna porcija staje 340 dinara, ali je u pitanju baš velika količina, dve velike kugle od belanaca sa čak 340 ml žutog krema.
View this post on Instagram
KAŽU DA SU NASTALE OVAKO
Legenda veli da je čuveni bečki poslastičar Brisak dozvoljavao svojoj ćerkici Fani da posmatra oca i njegove pomoćnike kako rade u kuhinji i ponekad se "petlja" mešajući maslac ili krem. Kada se, jednom prilikom, petogodišnja Fani igrala u kuhinji, a otac nakratko izašao da preuzme neke namirnice, na šporetu se kuvalo mleko sa šećerom za fil. Istovremeno, na stolu je bila pripremljena posuda sa ulupanim belancem za puslice. Prema ovoj priči, Fani je kašičicom povadila sneg od belanaca i pospuštala ga u vrelo mleko. Kada se Brisak vratio, u mleku je ugledao čvrste bele nokle koje plivaju po površini. Nakon što je izgrdio dete, primetio je da kuvane nokle od belanaca baš lepo izgledaju, a kad ih je probao, shvatio je i da su ukusne. Izvadio ih je u staklene posudice, a potom ih prelio kremom koji je nastao tako što je u ono mleko umešao nekoliko žumanaca, ne bi li krem bio gušći. Malena Fani nije postala poslastičarka, već glumica, ali je, prema ovom izvoru, ostavila traga u poslastičarstvu.
ČARDA "MAČAK"
Na Kamenjar, u poznatu čardu uz Dunav, najčešće odlaze ljubitelji dobre riblje čorbe i pečene ribe, kao i oni kojima prija zvuk tamburice. Mnogi od njih vole i da se oslade, pa su u jelovniku svoje mesto našli i domaći slatkiši, kao što su gomboce ili šnenokle.
Za jednu veliku porciju šnenokli (kako kažu – od pola litre) potrebno je izdvojiti 320 dinara.
View this post on Instagram
"LAZIN SALAŠ"
A gde ćemo naći šnenokle ako ne u lokalu koji u svom nazivu sadrži reč "salaš"? Restoran u centru grada, u ulici Laze Telečkog, u kojem štimung prave tamburaši, za ručak se naručuju domaća supa sa rezancima, vojvođanski gulaš, oval za gladne bećare ili salašarski uštipak, priprema i tradicionalni vojvođanski slatkiš.
Šnenokle od 150 grama staju 240 dinara, u sastavu imaju mleko, jaja, šećer i vanilu, služe se servirane u čaši i posute mlevenim Plazma keksom.
Bilo da se odlučite da pripremite ovaj slatkiš kod kuće ili da se njegovom ukusu prepustite u nekom od restorana, ukoliko umesto torte ili kolača odaberete porciju šnenokli, dah detinjstva i uspomena na naše bake su zagarantovani. A, nema ničeg lepšeg nego ponovo biti dete. Prijatno!
Dijabetičar tip 2
pre 1230 dana i 15 sati
Ko o čemu baba o kolačima.
Sad znam kako je nastala ta izreka.
Dusica To.
pre 1229 dana i 23 sata
PaAJIN SALAS CENEJ
rodja
pre 747 dana i 21 sat
U " Lazinom salasu" male porcije, posute mlevenim keksom (sto kvari ukus) cena nepunih 400 dinara, a nemaju ni ž od žumanaca u njima. Razočarani.