Izvor: mojnovisad.com / Fotografija: mojnovisad.com (Aleksandar jovanović i Stevan Gojkov), Pixabay.com

ISTRAŽUJEMO: Ima li Novi Sad dovoljno šoping centara?
...I kakva ih sudbina čeka nakon otvaranja "Promenade"?
Novosadski kupoholičari i kupoholičarke naizgled imaju velik izbor šoping centara u gradu, ali ako se situacija realno sagleda, izbor i nije toliko velik, jer se u tržnim centrima poput "Merkatora" i "BIG-a" nalaze, manje-više, identične prodavnice s brendiranom garderobom ili cipelama. S druge strane, pojedini tržni centri pokazali su se kao čist promašaj pa sada zvrje prazni, a neki od njih su "Apolo", "Pariski magazin" i "Rex".
Ono što je opštepoznata stvar jeste da Novosađani vole da prate modu i da kupuju u novootvorenim centrima, pa kada se otvori novi, stari padaju u zaborav, ostaju gotovo prazni i bez zakupaca i kupaca.
Zato se nameće logično pitanje – šta će se desiti sa pojedinim tržnim centrima u kojima trenutno ima kupaca, kada se tik uz Spens i preko puta "Merkatora" otvori tržni centar "Promenada"?
Ali krenimo redom...
TC "BIG"
Ukoliko volite da kupujete sve na jednom mestu, a imate automobil ili dobru autobusku liniju, verovatno često posećujete "BIG" koji je ujedno i najveći tržni centar u Vojvodini.
U njemu rado kupuju tinejdžeri, a često, posebno vikendom, glavna destinacija je i za porodice, kao i sve one koji vole da povremeno osveže garderobu. Uz to mogu i da se zabave u bioskopu "CineStar", koji ima deset sala.
"BIG" se nalazi oko tri i po kilometra od centra grada i ima oko 100 prodavnica, a u njemu su smeštene brojne svetske i domaće marke: "H&M", "LC Waikiki", "Mango", "Fashion & Friends", "C&A", "Intersport", "Beosport", "Teranova", "Tom Tajlor", "Legend".
Za ljubitelje kozmetike, tu je trgovinski lanac "DM" i parfimerija "Jasmin".
Oni koji se umore od šopinga mogu da predahnu u prezalogaje u McDonaldsu i KFC-u, koji su praktično ljuta konkurencija, a smešteni su jedan uz drugi.
Ovde se često organizuju i različiti zabavni sadržaji za celu porodicu, od koncerta popularnih izvođača, do programa za decu. Ono što je najbitnije – imaju veliki parking sa 1.500 mesta.
USKORO PROŠIRENJE: Kako je objavljeno na građevinskom portalu NS Build, sledeće godine bi mogli krenuti radovi na proširenju ovog novosadskog tržnog centra. U temi koja prati dešavanja u ovom šoping molu, navodi se da su poznati svetski, ali i domaći brendovi, već zainteresovani da zakupe lokale u novom krilu BIG-a.
TC "Merkator"
Ovaj tržni centar nalazi se na Limanu 2 i prostire se na 36.000 kvadratnih metara. Njegova prednost u odnosu na "BIG" jeste to što je pristupačniji za Novosađane koji nemaju automobile, a pritom mogu da kupuju iste stvari kao i u najvećem tržnom centru u Vojovdini.
U okviru zgrade, na prvom spratu nalazi se hipermarket u kojem se prodaju kako prehrambeni proizvodi, tako i garderoba, igračke, školski pribor i bela tehnika. Tu je smešteno 66 objekata svetskih i domaćih renomiranih firmi, a od njegovog osnivanja mnogi se se preselili, a na njihova mesta došli su novi zakupci. Novosađani koji žele da se ponove mogu da biraju da li će da posete prodavnicu obuće "Alpina" ili "Bata", a takođe tu je smeštena i "Planika". Ukoliko žele da obnove garderobu, mogu to da učine u "Tally Weijlu", "Statusu", "Sara fashionu", "New Yorkeru", a tu je i čuveni "Beneton", kao i prodavnica indijske robe, ali i butik donjeg rublja "Women's secret". U prizemlju zgrade smeštena je i prodavnica "Top shop".
Ovde možete da pazarite u za mališane u prodavnici "DexyCo kids". A ukoliko ogladnite ili ožednite imate i nekoliko kafića koji posluju u okviru Merkatora.
SC "New Nork"
Pre dve godine grupaciji Mat Real Estate pridružio se i šoping centar "New Nork". Ovaj prepoznatljiv objekat smešten je u centru odmah pored velike Pošte, kraseći ugao Bulevara Mihajla Pupina i Jevrejske ulice. "New Nork" je izgrađen sedamdesetih godina prošlog veka i stariji Novosađani ga se sećaju kao robne kuće "Nork". Od 2007. godine, kada je renoviran, dobija i novo ime koje nosi i danas.
U objektu sada posluju: "La Sorella" šoping centar, a reč je o velikoj kineskoj robnoj kući, "Rainbow" igraonica za decu, "New Hong Kong" kineski restoran, "DM" prodavnica, "Idea market", "Big Blue" turistička agencija i "Mana Moda".
TC "SAD NOVI BAZAAR"
Nalazi se u centru na početku pešačke zone i već godinama predstavlja neizbežno mesto za kupovinu. U njemu se nalaze razni brendovi, poput "Zare" i "Urbans šopa", takođe tu je kafe-klub, dečija igraonica, supermarket, frizer, manikir i fitnes centar. Prednost Bazara je što se nalazi u najužem centru, pa mnogi ovde, a posebno u "Zari", vole da pazare. Sve je smešteno na četiri nivoa i prostrano je oko devet hiljada metara kvadratnih.
Dok ste u kupovini, profesionalni animatori će voditi računa o vašoj deci u dečijoj igraonici, a nakon šopinga, možete se osvežiti u kafeu "Greenet" ili kafe klubu "Giardino".
Inače, "Bazar" je bila najveća robna kuća u Novom Sadu i Vojvodini, a projektovao ju je davne 1972. godine za trgovačko preduzeće "Stoteks" ljubljanski arhitekta Milan Mihelič. Smatrala se jednom od najlepših trgovačkih kuća u zemlji. Od otvaranja do 1984. godine nosila je naziv "Novi Sad", a nakon toga "Bazar".
Sportski i poslovni centar "Vojvodina"
Na Spensu – koji je jedini od nabrojanih u vlasništvu Grada Novog Sada, pošto je i sportski centar – smešten je velik broj butika i prodavnica, ali sve manje ljudi posećuje ova mesta. Sve se češće može videti prazan lokal i natpisi: "Lokal za izdavanje". Ipak, na Spensu je smeštena knjižara "Solaris", prodavnica sportske opreme "Đak", a tu je i "Prima" prodavnica damske galanterije, kao i butici "Mima" i "Duga fashion". Na Spensu se nalazi i dosta kafića, rođendaonica, prodavnica obuće i mobilnih telefona. Zimi je ovde nešto življe, dok je tokom leta Spens praktično prazan.
"Elephant City"
Otkako je izgrađena ova zgrada na Bulevaru oslobođenja, preko puta zgrade "Dnevnika", u jednom ili drugom obliku uvek je bila kineski tržni centar. U zadnjem renoviranju, osim vidljivih organizacionih promena, promenjen je i naziv, pa se sada ovaj kineski tržni centar zove "Elephant City". Tamo možete naći sve od "igle do lokomotive", kako za kuću, tako i za školu, a, naravno, za "sitne pare" možete se obući od glave do pete.
A GDE SE NEKAD ŠOPINGOVALO: Pored spomenutog "Bazara" i "Norka", u Novom Sadu postojalo je i odeljenje robne kuće "Progres". Preko puta Bulevara, koji se vremenom proširio, na mestu srušene zgrade Matice srpske podignuta je robna kuća "Uzor", ali već prilikom njene izgradnje govorilo se da je to samo privremeno rešenje. Bilo kako bilo, ova građevina postoji i dan-danas, samo je sada prilagođena sasvim drugoj nameni. Bilo je planirano – kada je sagrađen ondašnji "Stoteks", preko puta pošte – da se "Uzor" tamo preseli, ali od toga nije bilo ništa. Takođe, postojala je i robna kuća "Ugled", Dečja robna kuća u Zmaj Jovinoj ulici, kao i (prolazna) "Nama" i među decom popularni "Menda" u Dunavskoj.
Tekst: Ljiljana Natošević Milovanović
Milos
pre 2389 dana i 6 sati
jok, fali nam jos 300 trznih centara, samo ih nagurajte na svaku zelenu povrsinu u gradu, sram vas bilo lopovi !