Novosadska biciklistička inicijativa je početkom ovog meseca uputila predlog nadleženim gradskim upravama za uvođenje biciklističkih staza u centru grada i to u Ulicama Jovana Subotića, Temerinska i Šafarikova.
SMART studija iz 2017. koju je izradio Fakultet tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu predviđa preusmeravanje biciklističkog saobraćaja van centra grada zbog, kako se u studiji navodi, nebezbednog okruženja za bicikliste u Ulicama Jovana Subotića i Šafarikova.
Međutim, da bi se stvorilo podsticajno orkuženje za korišćenje bicikla kao prevoznog sredstva, čime se građani motivišu na ovaj vid prevoza, mreža biciklističke infrastrukture mora biti pre svega koherentna i kvalitetna.
Takođe, centar grada trebalo bi da bude oslobođen od motornog saobraćaja kao jednog od glavnih uzroka zagađenja vazduha i zagađenja bukom.
Da bi se biciklistima omogućilo bezbedno kretanje centrom u prometnim ulicama, potrebno je ograničiti motorni saobraćaj, a izgradnjom biciklističkih staza prednost dati biciklistima. Više biciklista na ulicama svakako znači manje saobraćajne gužve, manje zagađenja, više slobodnih javnih površina za zelene površine, igrališta i rekreativne zone, manje betona i humaniji grad.
Ovaj predlog se još uvek razmatra, a Kritična masa se tim povodom u petak, 28. jula, u 17 časova okuplja u Limanskom parku na Subinom platou, sa ciljem podizanja svesti o potrebi izgradnje biciklističkih staza u centru grada.
Ruta je dugačka oko 8 kilometara a kretaće se ulicama: Šekspirova, Bulevar cara Lazara, Bulevar Patrijarha Pavla, Bulevar kneza Miloša, Bulevar Jovana Dučića, Bulevar Slobodana Jovanovića, Bulevar vojvode Stepe, Bulevar Evrope, Radomira Raše Radujkova sa završetkom u novom parku na Novom Naselju. Tokom vožnje će o bezbednosti učesnika brinuti redarska ekipa.
Prijave na Fejsbuku: Link do prijava
Ovaj članak još uvek nije komentarisan