LEKARI UPOZORAVAJU: Ne uzimajte infuziju na svoju ruku

LEKARI UPOZORAVAJU: Ne uzimajte infuziju na svoju ruku

Dok lekari pokušavaju da nas odviknu od uzimanja antibiotika i raznih suplemenata na svoju ruku, Instagram su preplavile fotografije ljudi koji primaju infuzije u kućnim uslovima, a nisu bolesni.

Kako javlja RTS, vitaminske infuzije nude se kao brzo i lako dostupno rešenje za hroničan umor, nedostatak snage, lošu koncentraciju...

Ako ste spremni da platite više hiljada dinara za jednu, treba samo da izaberete – za bolji imunitet, energiju, lepotu, pa čak i protiv starenja. Lepo zvuči ali, lekari upozoravaju, sa tim se ne treba igrati.

Nikako ne treba da se dozvoli da se to uključuje na lični zahtevi da to bude manir za rešavanje nebitnih stvari, da biste se bolje osećali… Neke infuzije sadrže kalijum koji zaustavlja srce u dijastoli, dakle to nije nešto što treba da primite sem ako niste izgubili kalijum – rekla je dr Ivana Stefanović iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć.

Majersovi kokteli predstavljaju intravensku terapiju različitim kombinacijama vitamina, minerala i elektrolita. U svetu je njihovo korišćenje veoma popularno, kod nas od skoro. Osnovni oblici imaju male količine vitamina C i B kompleksa, kalijuma, kalcijuma. Međutim, pre nego što se odlučite da investirate u takav tretman, morate na pregled kod izabranog lekara da vam kaže koje analize, pre infuzije, morate da uradite.

– Morate da vodite računa o elektrolitima, natrijumu, kalijumu, kalcijumu, magnezijumu, o stanju bubrega. Proverava se urea, kreatinin i to su ozbiljne analize koje nestručno lice ne može da radi. Neželjena dejstva su česta, flebitis, infekcija, vazdušna embolija... Davanje infuzije bez jasne indikacije je kockanje sa zdravljem – upozorio je prof. dr Radan Stojanović sa Medicinskog fakulteta.

Vitaminske infuzije u bolničkim uslovima nisu novost i daju se redovno onkološkim i pacijentima sa autoimunim bolestima, posle operacija, kod dugotrajnih dijareja, mononukleoze, upale pluća. Primaju ih i sportisti posle utakmica. Ipak, to ne znači da treba da ih primamo kad poželimo, pogotovo na mestima za koja nismo sigurni da imaju dozvolu Ministarstva zdravlja za tu proceduru.

– Ukoliko imate intravenski rastvor, sa multivitaminskoim preparatima može doći do alergijske reakcije, crvenilo oko mesta uboda, padom pritiska, jačim komplikacija, gubitka svesti i stanja koja dovode do, ne daj bože, reanimacije – kaže dr Milena Pandurević anesteziolog iz "Medigrupa"

Infuzija je lek i to što možemo da je platimo, dobijemo kod kuće i da se brzo dobro osećamo, ne znači da je pravo rešenje. Naprotiv, kažu lekari, dejstvo traje kratko, a posledice nasumično određenih količina vitamina, minerala i elektrolita, koje na društvenim mrežama i sajtovima nude saloni i ordinacije, mogu biti fatalne, zaključuje RTS.

Oceni vest:
4
1

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)

Ovaj članak još uvek nije komentarisan