Izvor: mojnovisad.com / Fotografija: Aleksandar Jovanović/mojnovisad.com

LOFT: Najbolje kafe sveta na nekoliko lokacija u gradu
Zvanično najbolja i najskuplja kafa na svetu, uzgajana u Panami, čuvena "La Esmeralda Special" sorte "Geisha", koja se služi u privatnoj sobi za degustaciju u Los Anđelesu, dostupna je i u Novom Sadu u restoranu i kafeteriji "Loft" po ceni od 850 dinara koliko je potrebno izdvojiti za duplu dozu.
Na dve lokacije u gradu u Njegoševoj i Stražilovskoj pored neobičnih kafa, kako po ukusu, mirisu tako i po načinu pripreme, hedonistima su ovde dostupne, manastirska rakija, sveže ćeđeni sokovi, zanatsko srpsko pivo, različite vrste viskija i burbona, uparena vina sa hranom, kao i voćni kokteli…
Najskuplju kafu kako kažu u ovom lokalu žele da probaju znatiželjni ali i oni koji poznaju njenu kulturu ispijanja. Nije slučajno što je baš tu dostupna ova neobična vrsta kafe, jer se crnom napitku ovde prilazi sa velikim poštovanjem, a osoblje je dobro potkovano znanjem, te ukoliko se dogodi da ne znate baš mnogo, nemate razloga za zabrinutost.
- U svakom trenutku možete odabrati jednu od pet kafa. Imate mogućnost da birate između intenzivnih, kremastih, citrusnih ili mlečnih aroma, kao i to da li vam više odgovara: espreso kafa ili filter, sa ili bez mleka, sa različitim dodacima, kao i da li želite bezkofeinsku kafu. Svaki gost može znati iz koje tačno države potiču zrna, njihove karakteristike sa kojima je pripremljena njihova kafa, jer će ih osoblje upoznati sa tim – kaže za naš portal Dušan Ubiparip, menadžer "Loft-a".
Arabika je, kako je naglasio, sve popularnija. Ima malo povećan procenat šećera što joj daje prirodnu slatkoću, a u zavisnosti od predela sveta sa kog dolazi i finoće mlevenja kao i prženja kafe, zavisi sama aroma, ukus, citrusnost i drugo. Zrna arabike imaju znatno manji procenat kofeina u odnosu na ostale, komercijalne kafe, što ljudima daje mogućnost da probaju i uživaju u zdravijim napicima.
Ovde je najtraženiji "loft premium blend", a reč je zapravo o mešavini tri vrste arabike iz Etiopije, Brazila i Kolumbije, a kako izgleda ukrašavanje crnog napitka, pogledajte u videu ispod.
Tu je i "Brazil/Indija" , odnosno mešavina dve vrste arabike, intenzivan blend, izraženih dimnih, zemljanih aroma, aroma orašastih plodova i crne čokolade…
Pored aromatičnih kafa, tu su i one koje se pripremaju na alternativan način.
- Ukus kafe zavisi od filtera koji se koristi za njenu pripremu. Ovaj napitak će imati slabije telo u poređenju sa espreso metodom pripreme. Preporučljivo je koristiti svetlije prženo zrno kafe koje će joj dati više karaktera, citrusnost i aromatičnost. Pored toga preporučljivo je koristiti kafe koje dolaze iz jedne regije, plantaže ili čak jednog dela plantaže, single origin kafe – kaže Ubiparip.
Po njegovim rečima, a kako su se reporteri portala i uverili na licu mesta, barista na samom šanku priprema kafu, u posebnim posudama, tako da je užitak zaista poseban i nesvakidašnji.
Ubiparip podseća i na to da je ovde moguće kobinovati kafu sa sladoledom (tzv. Afogato), zatim sa raznim sirupima kao i alkoholnim napicima u vidu koktela koji su najbolje osveženje tokom letnjih vrućina.
- Nikako ne peporučujemo kafu sa hladnim mlekom, jer ono ubija njenu aromu i ostale karakteristike – savetuje naš sagovornik. Opet, za sve one koji vole da eksperimentišu ovde mogu da probaju raznovrsne mešavine rifuznih čajeva kao i toplu čokoladu u raznim oblicima.
Pored kafe, ovde su tražena i zanatska piva, koja su po rečima Ubiparipa u poslednje vreme dosta popularna u Novom Sadu.
- Karakteristike piva su detaljno objašnjene, tako da gosti mogu da izaberu željenu etiketu po svom ukusu ali mogu i da se oslone na pomoć osoblja. U ponudi imamo i pivo "Loft Cura". Reč je o blago tamnom Pale-ale pivu, voćnih i karamelnih aroma. Nastalo u saradnji sa 3bir pivarom iz Novog Sada – kaže Ubiparip.
Vina su uparena sa interancionalnom hranom, jer je ovde dostupna francuska, meksička, italijanska…. kuhinja. U ponudi je i "bejgl" pecivo, nastalo u Poljskoj još u 17. veku. Ono što ga razlikuje od ostalih peciva je to što se testo prvo kuva pa peče, a takva priprema mu daje jedinstvenu i puniju teksturu koja se značajno razlikuje od vazdušaste teksture većine peciva.
- U pripremi su dva nova objekta u kojima bi kuhinja kao i ostala ponuda bila na mnogo ozbiljnijem i zanimljivijem nivou. Većina proizvoda koje će se naći u ponudi biće u samoj proizvodnji Loft-a, a uvrstićemo i interesantnu ponudu za vegane - objašnjava Ubiparip.
Istovremeno je u planu i mali gift šop, kao i pokretni kamiončić pa će Novosađani na različitim lokacijama moći da naruče hedonističku kafu za poneti. O tome, kao i o otvaranju dva nova objekta kako su rekli u "Loftu" javnost će blagovremeno biti obaveštena.
Autor: Slađana Aničić
mrgud
pre 1752 dana i 11 sati
Lepo je sto ste dobili shke da reklamirate lokal(e), ali svaki ljubitelj kafe ZNA da je najskuplja kafa ona sto je "provare" prvobitno neke divlje macke, da ne rekamiramo sad brend....
eee moji hipsteri....... naucite da koristite bar net kada ste vec rodjeni sa istim
Blejac
pre 1751 dan i 21 sat
Problem je upravo u tome sto su ljudi slabo informisani kao i vi ocigledno. Naime,La hacienda Esmeralda jeste najskuplje odabrano zrno za 2018 godinu.
“Kopi Luwak” ili po vama “ona kafa sto izadje iz macijeg digestivnog trakta” ili ono sto sam negde pio pa mi rekli da je skupo nalazi se tek na trecem mestu 2017 godine dok je prva bila Black Ivory zrno odnosno “Elephant bean” koja necete verovati isto prolazi kroz digestivni trakt ali ovog puta ne macke nego slona.
Za razliku od njih Panama “Geisha” je pazljivo uzgajana i odabrana kafa uzgajana na hacijendi Esmeralda gde je svako zrno rucno birano,ocenjena je ocenom 97 od 100,a ako smo “poznavaoci” znali
Bi da je ta ocena isuvise dobra da bi se poredila sa mackinim izmetom.
Jedno je prodavati pricu marketingom
Zato sto je zanimljiva i reci da je nesto jako skupo zato sto se radi o nekom drugom principu finalnog proizvoda a drugo je detaljno istraziti i uciti pa tek onda stvarno reklamirati nesto sto je provereno.
Kopi Luwak- 160$/kg
La Eameralda Geisha- 500$/kg
Black Ivory- 500$/kg
Nisam prevelik fan LOFT-a,niti bilo koje kafeterije,samo volim kafu i ne volim
Kada neko blati nekoga a nema tacne informacije.
Mozda ni ovo nisu najtacnije informacije ali sam 99% ubedjen da znam sta pricam,a vi proverite na internetu na kom kazete da ima sve da li je za 2018 ili 2017 godinu ta kafa najskuplja ili se nesto promenilo ;)
mrgud
pre 1741 dan i 5 sati
Postovani "Blejacu",
"Mi" kao "ljubitelji", a ne POZNAVAOCI, nit smo pili, nit bi PLATILI toliko za bilo koju kafu, iz prostog razloga sto NE VERUJUMO istom tom MARKETINGU... ;)
Drago mi je da Vi pratite "brendove" i koja je OVE GODINE najskuolja kafa ''rucno brana" i bla bla pa kosta toliko puta vise... da ne radite slucajno i Vi u MARKETINGU..?
Ako je tacno ovo Vase navodjenje cena, matematika prostom racunicom nalaze da "ova iz macke", (koja vise nije prva, a bila je GODINAMA TAKO REKLAMIRANA) nije na trecem, vec na DRUGOM mestu, posto su "ova iz slona" i ova "rucno brana" ISTE CENE
Poenta je da "pravi ljubitelj kafe" NIJEDNU ne bi platio TOLIKO, posto toliko NE VREDI
Pozdrav marketingu
mrgud
pre 1741 dan i 5 sati
Btw...
niti sam koga "blatio", nit mi je bila namera, niti sam spomenuo bilo koji "brand", niti cu.. :)
dobra kafa u gradu kosta oko sto dindzi (valda), sve ostalo je MARKETING
Milica
pre 1741 dan i 4 sata
Juuuuu al je decko provalio da je Blejac komercijalistaaaaa, ahahahahahahahahahaa
mrgud
pre 1741 dan i 3 sata
Mozda nije... mozda samo zna da "pazljivo odabere reci" za kafu koju je toliko puta popio i zna da je najkvalitetnija... samo ne znam gde ju je pio...? ;)