Izvor: Radio televizija Vojvodine (RTV) / Fotografija: Pixabay.com
Ministarka energetike: Privatizacija EPS-a nije u planu, novinari lažu
Mnogo izvrnutih informacija cirkuliše u našoj javnosti u vezi sa Elektroprivredom Srbije (EPS) i navodnom privatizacijom, a za to su najviše krivi novinari koji, slobodno mogu da kažem, lažu. Nama nije cilj da ne budemo vlasnici EPS-a; upravo suprotno, cilj nam je da budemo vlasnici, a profesionalni menadžment je ono za šta se zalažemo i on nema veze sa vlasništvom, izjavila je danas ministarka rudarstva i energetike Dubravka Negre.
Negre je, gostujući u emisiji Pravi ugao na Radio-televiziji Vojvodine, istakla da sve što se razgovara o EPS-u treba da ide u korist države, a ne privatnika.
– Privatizacija EPS-a nije u planu, a novinari pišu nešto što nisu proverili. Sa Norvežanima smo pričali o tome da Norveška ima većinsko vlasništvo nad energetskim sektorom koje je državno, a pre 30 godina oni su učili od Amerikanaca. Sada su Norvežani deo profesionalnog menadžmenta u tim preduzećima – rekla je ona.
Negre naglašava kako nije tačno da se Norveška ne može porediti sa Srbijom, kada je energetika u pitanje, te da je njihova konsultantska firma Rystad, koja je izabrana za partnera u procesu reforme menadžmenta energetskih preduzeća u Srbiji, najreputabilnija na svetu.
– Tim profesionalaca iz Srbije će sigurno biti uključen u glavni tim, naravno da imamo puno naših ljudi koji su eksperti, ali nisu bitna imena i prezimena, nego da razmenimo iskustva. Kada država pregovara o osetljivim stvarima, ona klasifikuje šta će biti tajno, a šta javno. Nema ništa što je upitno ili problematično sa Norvežanima. Mi radimo već šest meseci zajedno, a ja očekujem prve rezultate u martu-aprilu 2023. godine – navodi ona.
Govoreći o problemima u našem energetskom sektoru, pogotovo u EPS-u, Negre je naglasila da je cena struje na tržištu prošle godine bila 60 evra po MWh, a da je ove godine dostigla 700 evra po MWh.
– Ocena energetskog sektora je jaka trojka. Napravili smo određene pomake, ali treba da težimo da imamo peticu. Ima puno problema, imamo stabilnu proizvodnju, imamo uvoz u toku zime, saniramo probleme, znamo šta treba da uradimo. Nije u redu zbog prethodnih ministara, a ni zbog Vlade Srbije, da kritikujem rad u prošlosti. Ova kriza nam je pomogla da sagledamo potrebe za ulaganjem. Prioriteta je mnogo, ali 2014. godine imali smo prvo poplave, posle 2020. pandemiju kovida – ističe ona.
Ceo tekst pročitajte na sajtu RTV-a.
vera
pre 726 dana i 8 sati
prostakusa.Sefov recnik 100%