Pitanje zašto neki pojedinci preferiraju svoju levu ruku i dalje je tema aktivnih naučnih istraživanja.
Nedavna studija objavljena u časopisu Nature Communications rasvetlila je genetski aspekt levorukosti, prenosi N1.
Naučnici su identifikovali retke varijante gena koji igra ulogu u kontroli oblika ćelije, poznatog kao TUBB4B.
Ove varijante su 2,7 puta češće kod levorukih pojedinaca, što nudi uvid u genetsku pozadinu i orijentaciju primarne upotrebe ruku.
TUBB4B kontroliše proces integracije proteina koji je vitalan za ćelijsku strukturu zvanu mikrotubule, koja može igrati ključnu ulogu u uspostavljanju asimetrije mozga i koja diktira koja će ruka biti dominantna.
Slučajna varijacija
Nova studija otkrila je intrigantne uvide na osnovu genetskih podataka više od 350.000 sredovečnih i starijih ljudi iz britanske baze podataka Biobank.
Dok je oko 11 odsto učesnika bilo levoruko, prevalencija levorukosti varira na globalnom nivou, pod uticajem kulturnih i ekoloških faktora.
– Mislimo da se većina slučajeva levorukosti javlja jednostavno zbog nasumičnih varijacija tokom embrionalnog razvoja mozga, bez specifičnih genetskih ili uticaja okoline – objasnio je neurobiolog Klajd Frenks sa Instituta Maks Plank za psiholingvistiku..
Studija je takođe ukazula na potencijalne veze između asimetrije mozga i psihijatrijskih osobina.
Pojedinci sa stanjima kao što su šizofrenija ili autizam su verovatnije levoruki ili podjednako koriste obe ruke, što ukazuje na zajedničke genetske puteve.
– Neki od gena koji funkcionišu u mozgu u razvoju tokom ranog života mogli bi da budu uključeni i u asimetriju mozga i u psihijatrijske osobine – zaključuje Franks.
Ovaj članak još uvek nije komentarisan