NJIH STE ODABRALI: Novosađani najzaslužniji za dobar imidž grada

NJIH STE ODABRALI: Novosađani najzaslužniji za dobar imidž grada

Grad čine ljudi. Pored istorije, ulica, parkova, kvartova, kulturnog i zabavnog sadržaja, na duh jednog naseljenog mesta najviše utiču njegovi stanovnici. Za neke od njih znaju svi, jer se bave javnim delatnostima, dom su drugi anonimni, ali jednako značajni za dobar glas, u ovom slučaju, našeg grada.

Ovog puta pitali smo naše čitaoce koji naši sugrađani najviše doprinose dobrom imidžu Novog Sada i zašto, a sada vam predstavljamo i rezultate naše ankete.


JAVNE LIČNOSTI KOJE SUGRAĐANI CENE

Iako više nije među nama, Novosađanin kojeg su u ovom smislu istakli mnogi naši čitaoci je Đorđe Balašević.


Niko nije promovisao naš grad kao on čarobnim stihovima. Zbog njega hiljade ljudi iz regiona vole ovaj grad i dolaze da prođu ulicama koje je opevao. Obasjao je Novi Sad, sijaće još najmanje dva veka – opisuje Maja K.

U sličnom kontekstu pomenut je i pokojni Miroslav Antić, te je sasvim jasno da nečija dela ostaju i mnogo posle njega, a kada je u pitanju neko ko je ostavio uticaja na mnoge generacije iza, kao ova dva velikana, onda nastavlja da živi, zajedno sa gradom iz kojeg je potekao.


Ljubav i poštovanje Novosađana zaslužila je i Mira Banjac, jedna od najvećih i najvoljenijih glumica na ovim prostorima i svakako dama sa kojom nam je svima čast da delimo grad.


ZAPAŽENI HUMANITARCI

Da žitelji Novog Sada i te kako cene humanost, a pogotovo kada neko svoju svakodnevicu posveti pomaganju drugima, dokazuje i velik broj glasova za lokalne pojedince i organizacije koje su odabrale upravo ovakav životni put.


Stoga su mnogi pomenuli udruženje "Obrok za porodicu 3M", koje vode mama Mirjana i ćerke Mina i Marijana, od strane učesnika u anketi opisane kao "predivne žene velikog srca". Kao što je već poznato, one prikupljaju namirnice, kuvaju i odnose obroke ugroženim porodicama širom grada, a animiraju i ostale da im se pridruže.


Po svojim dobrim delima pominje se i naš sugrađanin Dušan Radivojević, poznatiji kao Lestat Gianni, osnivać grupe "2 minuta tišine" koja organizuje mnoge proteste i pokreće pitanja koja se tiču svih nas.


Maja Radaković, zato sto nesebično pomaže bolesnoj deci i kad se nije niko setio ničega, ona se setila da oslikava ulaze u zamenu za uplatu za bolesnu decu. Zato što je na Detelinari proglašena za Heroja ulice i mnogi u Novom Sadu znaju ko je ona. Osnovala je grupu "Za lepšu i bolju Detelinaru"  i pokazala kako kvart može da se udruži zarad neceg boljeg – ističe Zorica M.

Kao oni koji ostavljaju vredan trag iza sebe, uočeni su i Stolar Mile, čovek koji godinama pravi stolice za hranjenje za decu siromašnih porodica, ali i Udruženje za zaštitu životinja SPANS, čiji volonteri brinu o napuštenim psima i zalažu se za udomljavanje.


"Tate Novosađani", ljudi koji vode ovu grupu, kao i svi njihovi članovi. Ova grupa je pravo lice Novog Sada, ovo su veliki dobrotvori i ono što čini ovaj Novi Sad – uveren je Kristijan K.


MEDICINARI, UMETNICI, ČISTAČI...

Ispitanici su istakli i pojedina zanimanja, koja su zaslužna da naš grad bude baš ovakav kakav jeste.

– Medicinski radnici i doktori. Niko nema takve stručnjake i ujedno dobre ljude kao Novi Sad – smatra sugrađanin Dragan N, dok je Darko K. nabrojao prof. Zlatu Janjić, prof. Ljiljanu Lješević i prof. dr Jelenu Svorcan, dok su se neki setili i hirurga onkologa prof. Andrije Golubovića.


Prema mnogim mišljenjima, orden zaslužuju radnici JKP "Čistoća".

Komunalci, jer da oni ne čiste za nama, grad bi plivao u smećukaže Dragan J.

Ana D. je pomenula i vaspitačice, zato što, kako kaže, "stvaraju magiju".


Anketirani vele da dobrom imidžu grada doprinose i umetnici svih vrsta, a jedan od njih

Siniša Milić i Loli Pop Bend, kao i Pozorište iz Kofera. Zato što uveseljavaju narod u ovo ludo vreme – smatra jedan od njih.

Priznanje je odato i našim uspešnim lekarima, sportistima i naučnika koji su negde u "belom svetu", a na dostojanstven način promovišu Novi Sad.


SVI MI UTIČEMO I NA NAŠ GRAD

Na renome Novog Sada, prema mišljenjima naših čitalaca, uticaj vrše i deca, vaspitana omladina, dobri i topli ljudi, oni pristojni bez kupljenih diploma, svako od nas koji se ponaša normalno i civilizovano...

Za dobar imidž grada zaslužni su roditelji, vaspitanjem dece. Pozdravi, pomozi ili makar nemoj vređati – naglašava Kornelija M.

Marko V. smatra da su važni i Novosađani/ke u dijaspori, zato što stotine turista dovedu svake godine u Novi Sad, a svaki dan u tuđoj zemlji ponašaju se najbolje što umeju.

Svako ko sa osmehom pozdravi i nepoznate, ko pazi na stare i decu, neguje gospodski duh i čuva prirodu – naglašava Bojan V.


Koliko svako od nas doprinosi tome kakav će glas pratiti naš grad, lepo je opisala još jedna naša čitateljka, pa bismo njenim odgovorom i zaključili ovu temu.

Svi mi koji živimo u njemu. Sliku nekog grada čine mali ljudi koji svojim doprinosom grade taj imidž. Taj neko ko čisti ulice, ko prodaje cveće u centru pored izlaza iz podzemnog prolaza, taj neko ko poslužuje goste kad negde sednu u neki kafić, taj neko kad ga u prolazu zaustave stranci, pa im pomogne ako zna ili uputi gde da to saznaju, taj neko ko ljubazno dočeka te goste ako je turističke struke ili radi u hotelu, apartmanu, ...i mnogi drugi koji se sreću i kontaktu su sa onima koji su prvi put tu. To su utisci koji se pamte i neće niko reći Novi Sad je lep jer tamo živi taj i taj, nego kakav smo utisak ostavili, da li je dobrodošao i lepo ljubazno dočekan, kako se tu osećao. Takav će utisak odneti kad ode iz njega – zaključuje Marija D.


Ukoliko nije pomenut neko za koga vi smatrate da gradi dobar imidž grada, budite slobodni da napišete komentar.

Oceni vest:
33
7

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
 • Dragan

  pre 890 dana i 8 sati

  Pop iz Ateista

  Oceni komentar:
  10
  13
 • Dax

  pre 890 dana i 6 sati

  Navijač partizana. Teško. Mislim za popa..

  Oceni komentar:
  8
  5
 • Dule

  pre 890 dana i 4 sata

  Ne znam sto ste izostavili Daska i Mladju, dobili su najvise glasova, sramota je da se pravite da misljenje vasih citaoca ne postoji zato sto navedeni dvojac ne mirisi vlast.

  Oceni komentar:
  17
  48
 • dusan

  pre 889 dana i 20 sati

  Da se nikada ne zaboravi da je ovaj grad platio i izabrao BELO DUGME za simbol grada . Da, dobro ste pročitali nije bijelo dugme. Sva sreća ova glupost je kratko trajala koliko i konkurs.

  Oceni komentar:
  5
  9
 • Tanja

  pre 888 dana i 8 sati

  Tezga za zivot radi više od godinu dana,bezbroj odradjenih bazara....hum.grupa gradjana koju treba spomenuti

  Oceni komentar:
  1
  4
 • NS

  pre 887 dana i 10 sati

  Sveštenici našeg grada, Zemlja živih, Narodna kuhinja... Otac Branko Ćurčin, Otac Lazar Majstorović, Otac Milan Malinović....

  Oceni komentar:
  7
  3
 • @dusan

  pre 874 dana i 17 sati

  nije izabran za simbol grada nego za na konkursu za suvenir je uzeo prvo mesto.

  Oceni komentar:
  0
  0