Fotografija: Ilustracija/ mojnovisad.com
Nova ekonomija otkrila ko je nadgledao radove na Železničkoj stanici
Posle pada nadstrešnice u Novom Sadu koja je usmrtila sada već 15 ljudi, dok se dvoje još bore za život, niko od nadležnih nije izašao sa rezultatima istrage ni posle 18 dana, niti se zna kako istraga napreduje.
Jedno od ključnih pitanja je koja je kompanija zapravo vršila nadzor nad radovima na samoj Železničkoj stanici, budući da je posao nadzora za čitav projekat dobio konzorcijum šest firmi.
Prema saznanjima Nove ekonomije, za Železničku stanicu bila je nadležna francuska kompanija Ežis. Ovaj portal je došao u posed dela sporazuma o konzorcijumu, u kom je tabelarno navedena i raspodela nadležnosti među njegovim članicama. Uvidom u ova dokumenta vidi se da je za nadzor nad arhitektonskim poslovima bio nadležan upravo Ežis.
Nadzor radova na celom projektu vršio konzorcijum šest firmi
Posao su radili AG institut, francuski Ežis, preduzetnik Slaviša Ilić, mađarski Vikoti i Utiber sa povezanom firmom Utiber Road Investment, ali Utiber je bio na čelu konzorcijuma.
Kako navode iz Nove ekonomije Ežis nije odgovorio na njihova pitanja poslata još prošle nedelje u vezi ovog teksta.
Informaciju da je za nadzor na stanici bio odgovoran Ežis, a ne Utiber, prvi je objavio Insajder kao svoje saznanje, a sada Nova ekonomija objavljuje dokumenta koja potvrđuju da je za arhitektonski nadzor zaista bila određena ta francuska firma.
Kako se navodi u sporazumu o konzorcijumu, "svaka strana će biti pojedinačno i isključivo odgovorna za opseg usluga koje pruža i za sve povezane obaveze i aktivnosti iznete u ugovoru (sa investitorom, prim. ur.)".
Obaveze pojedinačnih članova konzorcijuma izlistane su u Apendiksu 1 sporazuma "Opseg usluga i cene".
Kako se navodi u tom dokumentu, nadzorni organ za arhitekturu (supervising engineer) je bio samo Ežis, baš kao što je Ežis pod brojem 1 označen i kao nadzorni organ za infrastrukturne objekte u službenim mestima. Dakle, u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji, Ežis je dao lica koja su pratila radove i vodila građevinski dnevnik i građevinsku knjigu.
Pod brojem 2 nadzor za infrastrukturne objekte je bio Utiber, a pod brojem 3 opet Ežis.
Kako navodi izvor Nove ekonomije uključen u dešavanja povezana sa istragom nakon pada nadstrešnice, Ežis jeste bio nadzor nad radovima na Železničkoj stanici. On dodaje i da je označavanje nadzornih organa u Apendiksu vršeno u skladu sa redosledom deonica, što znači da je Ežis nadzirao radove na deonicama 1 i 3. Deonica 1 (Novi Sad – Vrbas, čvor Novi Sad) uključuje i Železničku stanicu Novi Sad.
Tekst u celosti pročitajte na sajtu Nove ekonomije.
Podsećamo, Nova ekonomija je pre nekoliko dana objavila dokaze da je nadstrešnica bila predmet rekonstrukcije što su nadležni od prvog dana poricali.
U projektu rekonstrukcije Železničke stanice ipak planirano dodavanje stakla i čelika na nadstrešnicu
Nakon nesreće, inženjer geologije Zoran Đajić istupio je u javnost sa tvrdnjama da je upravo ta dodatna konstrukcija "povećala težinu nadstrešnice bar za trećinu".
Inženjer Đajić o Železničkoj stanici: Na jednoj fotografiji se vidi da su gužvani džakovi od cementa da bi se manje betona stavilo unutra
FOTO: Otvoreno pismo inženjera Đajića povodom tragedije u Novom Sadu
Đajić, koji je bio nadzornik za kamen na projektu rekonstrukcije, ranije je rekao da je pao deo nadstrešnice koji je bio pod tim dodatnim opterećenjem.
Nakon nesreće u kojoj je na licu mesta poginulo 14 ljudi, a u nedelju i 15. žrtva Anja Radonjić, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je pregledao celu dokumentaciju u vezi sa rekonstrukcijom Železničke stanice u Novom Sadu i da to što je "bio neko premazivao, nije nikakav teret".
Konzorcijum kineskih firmi CRIC-CCCC, koji su glavni izvođači projekta, tvrdio je da nadstrešnica nije ni bila predmet rekonstrukcije.
Infrastruktura železnice Srbije: Nadstrešnica nije bila predmet rekonstrukcije
Izvor: Nova ekonomija
Na lepom plavom Dunavu
pre 61 dan i 3 sata
Kažem ja, doći ćemo na kraju do toga da je neka ostrvska služba sve isplanirala.
Da je neko planski skinuo kotve sajli, koristeći uobičajeni haos nadzora.
To bar 2 čoveka moraju skidati, posebnim alatima.
Ne može da se ne zna i ne primeti neko ko šeta po krovu.
I skida čepove sajli.