Novi Sad prednjači u izdatim dozvolama za gradnju

Novi Sad prednjači u izdatim dozvolama za gradnju

U Srbiji je prošle godine podneto ukupno 148.907 zahteva za gradnju, a porast u broju izdatih dozvola zabeležen je u svim krajevima.

Ipak, lokalne samouprave koje poseduju sertifikat o povoljnom poslovnom okruženju (BFC) ili su u procesu sertifikacije izdale čak četiri puta više dozvola i to za duplo kraće vreme, govori nova statistika NALED-a, prema podacima APR-a i Centralne evidencije objedinjene procedure (CEOP).

Dok prosečna opština izda oko 600 dozvola za gradnju godišnje, gradovi i opštine sa povoljnim poslovnim okruženjem u proseku izdaju oko 2.400.

Među njima, najveći broj dozvola je prošle godine izdat u gradovima – u Novom Sadu, gde je rešeno 15.325 zahteva, a slede Kragujevac i Niš sa oko 5.500, odnosno 4.300 rešenih zahteva.

S druge strane, BFC sertifikat je značio i manjim sredinama i opštinama za privlačenje investitora, što pokazuje i broj izdatih lokacijskih uslova koji su se u 2023. godini gotovo udvostručili u odnosu na prethodnu godinu u mestima kao što su Lapovo, Paraćin i Ćuprija.

Takođe, u BFC opštinama od prvog do poslednjeg zahteva investitor u proseku čeka 108 dana na sve potrebne dozvole, što je više nego dvostruko kraće vreme u odnosu na ostatak Srbije.

Najbrže među lokalnim samoupravama su Šabac, Čačak, Ćuprija, Kragujevac i Ruma u kojima ceo postupak bude gotov za nešto više od mesec dana.

Uspostavljanje efikasnog sistema za izdavanje građevinskih dozvola jedan je od uslova za dobijanje BFC sertifikata, a analiza napretka tokom procesa sertifikacije pokazala je da su lokalne samouprave najviše uspeha ostvarile baš u ovoj oblasti. Za postojeću privredu i potencijalne investitore, činjenica da grad ili opština poseduju ovaj sertifikat znači da tu mogu da računaju na predvidiv poslovni ambijent. Poverenje investitora potvrđuje podatak da je prethodne godine vrednost gradnje svuda opala, dok je u BFC lokalnim samoupravama porasla za 35 odsto u odnosu na 2022 – rekao je Dejan Ružić, zamenik gradonačelnika Grada Kragujevca, koji je u predsedništvu BFC Kluba gradova i opština u NALED-u.

Ipak, prostora za rad i dalje ima, jer gotovo tri petine lokalnih samouprava na nivou čitave Srbije (59 odsto), kasni u izdavanju svih dozvola u odnosu na zakonom utvrđene rokove.

Ostatak teksta možete videti preko ovog linka.

Oceni vest:
1
5

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
  • Svom roblju Novog Sada

    pre 97 dana i 20 sati

    Prednjači u bezobzinosti! Gradski izdavaoci dozvola se ponašaju prema stanovnicima Novog Sada kao prema bespravnom roblju.
    Znači, u svakom momentu se mogu početi radovi, bilo gde bez pitanja građana koji tu žive.
    Ako neko noću baci nešto i napravi buku - to samo što se ne pozivaju specijalci.
    A kada radnici Toplane počnu da bacaju teške predmete i prave buku - to mogu kada hoće, gde hoće i kako hoće.
    A tek o haosu u saobraćaju koji prave?
    I posle 2-3 godine, ponovo to isto! Menjaju!

    Oceni komentar:
    0
    3