NOVOSAĐANI: Jelena poklanja tretmane majkama dece sa smetnjama u razvoju i žrtvama nasilja

NOVOSAĐANI: Jelena poklanja tretmane majkama dece sa smetnjama u razvoju i žrtvama nasilja

Duboko potresena nekim ličnim pričama koje je čula i videla, rešila je da proba makar malo da ulepša život onima koje sudbina nije "mazila". Kozmetičkim tretmanima po izboru svakog meseca počastiće po dve žene čija deca su rođena sa nekim problemom u razvoju, a u budućnosti će obuhvatiti i žene – žrtve nasilja.

Novosađanka Jelena Šipka je diplomirani ekonomista, kozmetičar i licencirani fizioterapeut. Kozmetičke tretmane radi 16 godina, a tri godine je vlasnica studija "Anđelija", u Šafarikovoj 25, u Novom Sadu. Trenutno je i student strukovnih studija fizikalne terapije. Svoj posao radi iz ljubavi i ostvarila je san, jer je oduvek maštala o tome da ima salon u centru grada. Majka je troje dece.


Sticajem okolnosti, okružena sam mnogim ženama koje imaju decu sa smetnjama u razvoju, pa sam kroz druženje sa tim mamama uvidela koliko se one muče i nemaju vremena za sebe, te koliko je stresno i emotivno bolno živeti sa takvom decom. One moraju da idu na posao kao i sve druge žene da bi zaradile novac, a pritom imaju kod kuće bolesno dete koje nijednu sekundu ne može da ostane samo, da plaćaju lične pratioce, a one same nemaju pravo na platu za brigu o svom detetu – kaže Jelena za portal Moj Novi Sad.

Ipak, poseban okidač za nju bio je susret sa jednom mladom majkom iz Vrbasa, sa kojom je bila zajedno u grupi u obilasku manastira. Žena ima sina koji boluje od Daunovog sindroma, muž ju je ostavio i otišao na drugi kontinent sa drugom ženom.


Žena je podstanar, radi kao medicinska sestra i mora na poslu da brine o drugima, a kod kuće je čeka bolesno dete. Ona je toliko plakala na tom putovanju i za mene je to bio jedan emotivni krah. Shvatila sam koliko je snage potrebno jednoj takvoj ženi da vodi sve te bitke. Takvih žena je puno. Kad one da stignu na posao ili da brinu o sebi? Nisam neko ko može da promeni celo društvo, ali mi je palo na pamet da bi bila prava stvar kada bih barem dve žene mesečno usrećila nekom masažom, tretmanom lica, manikirom ili pedikirom, koje one sebi ne mogu da priušte, što zbog novca, što zbog vremena – objašnjava naša sagovornica.

Zato je rešila da omogući takvim majkama da dobiju besplatan tretman po njihovom izboru i da će to biti njen poklon, jer želi da se solidariše sa njima kao žena i majka.


Takođe, želim da jedan dan mesečno bude namenjen za pomoć nekoj humanitarnoj organizaciji, kada će svi klijenti koji tog dana dođu u salon umesto nama uplatiti na račun te organizacije. Mene jedan dan mesečno neće osiromašiti, a možda će nekom puno pomoći. Nadam se i tome da će se i drugi pokrenuti kada budu videli moj primer, jer kada se na jednu kariku nadoveže druga, pa na nju treća, onda možda i može nešto da se uradi u ovom društvu – opisuje Šipka, koja planira da svoju ideju ozvaniči i kroz dogovor sa direktorom škole "Milan Petrović".

U dugoročnom planu ima i da besplatnim tretmanima počasti žene koje su žrtve porodičnog nasilja, na šta ju je podstakla životna priča jedne klijentkinje koja se nedavno "iščupala" iz jedne takve agonije i počela da brine o sebi. S obzirom na to da je i sama doživela nasilje u prvom braku, kod Jelene je iskustvo te žene otvorilo bolna sećanja koja, kako kaže, nikad ne nestaju, već ih samo potiskujemo.


Žene koje imaju ljubomorne muževe koji ih maltretiraju, mahom se povlače u sebe, i počinju fizički da se zanemaruju. Boje se svoje senke. To što je moja klijentkinja odlučila da se sredi je primer kako jedna žena treba da raščisti "smeće" u svom životu, da podigne glavu i nastavi dalje. Zato sam razmišljala da i takve žene u nekoj perspektivi počastim nekim tretmanom, a u meni će naći i dobrog sagovornika – poručuje humana Novosađanka.

Veoma bi je usrećilo da njena akcija podstakne i ostale naše sugrađane da pokušaju da usreće druge na načine na koje su u mogućnosti.

Oceni vest:
22
1

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)

Ovaj članak još uvek nije komentarisan