Ovo je sve što treba da znate o proceduri izdavanja donorskih kartica

Ovo je sve što treba da znate o proceduri izdavanja donorskih kartica

Tansplatacija u Srbiji i dalje važi za tabu, što ujedno predstavlja i glavni izvor svih nejasnoća i negativnih stavova vezanih za ovu temu. Ipak, za uspeh je potrebna edukacija i kontinuitet, a kako ističu stručnjaci, mi smo na dobrom putu.

Povedeni žalbom naših čitalaca u rubrici Megafon koje se tiču procedure vađenja donorskih kartica na području Novog Sada, obratili smo se organima koji bi iz prve ruke mogli da nam daju sve relevantne informacije o ovom pitanju. Sada vam prosleđujemo sve što smo saznali.

Naša sagovornica na ovu temu je dr Jelica Alargić iz Kliničkog centra Vojvodine, inače jedine zdravstvene institucije u pokrajini koja je zadužena za izdavanje donorskih kartica i u čiji Info centar se možete uputiti za sva dodatna pitanja.

Činjenica da Srbija spada u zemlje sa najmanjim brojem donora u Evropi, u velikoj je meri uslovljena slabom informisanošću građana po ovom pitanju, kao i brojnim dezinformacijama koje kruže u našem društvu o ovoj temi. Doktorka Alargić ističe da transplatacija u Srbiji i dalje važi za tabu temu što ujedno predstavlja i glavni izvor svih nejasnoća i negativniih stavova koji se za nju i vezuju. Ipak, predavanja, radionice i tribine koje se ovim povodom organizuju umeju da budu i te kako plodonosne, a to se naročito vidi u slučajevima kada određeni posetioci, koji su prethodno imali vrlo negativno mišljenje o transplatacionim metodama, svoj stav na kraju ipak promene.

- Ljudi ni ne razmišljaju o toj temi sve dok se sa tim lično ne sretnu, dok se potreba za transplatacijom ne pojavi kod nekih njima dragih ljudi – objašnjava doktorka Alargić za portal mojnovisad. - Kada pričamo o širenju svesti o važnosti transplatacije u našem društvu, mi smo zapravo tek na početku, ali ipak smatram da smo dosta učinili. Za uspeh je potreban kontinuitet, ali smo na dobrom putu. Pionirski koraci su učinjeni, sada treba samo nastaviti tako.

Srbija danas ulazi u osmu godinu kada je u pitanju akcija podizanje javne svesti o značaju transplantacije kao najvišeg čina plemenitosti među ljudima. Osim Kliničkog centra Vojvodine, na našoj teritoriji je ovome u velikoj meri pomoglo Udruženje transplantiranih pacijenata Vojvodine, kao i druge edukativne akcije poput projekta "Srbija za transplantaciju“.

Da je moguće proširiti svest o važnosti transplatacije među narodom koji se sa tom temom praktično prvi put susreće, pokazuje odličan primer jedne susedne zemlje. Naime, po broju izvršenih transplatacija u jednoj godini, Hrvatska je pre ravno 15 godina bila na istom nivou kao i mi sada. Ali, onda je polako krenula akcija promocije transplatacije kao mere kojom se spašavaju životi i danas je Hrvatska vodeća zemlja u Evropi po broju izvršenih transplantacija godišnje.

Kako ističe doktorka Alargić, u Srbiji ovu inicijativu najpre podržavaju mladi koji su po ovom pitanju daleko otvoreniji i  oslobođeni predrasuda. Tako imamo slučaj da su se prošle godine na novosadskom Univerzitetu ujedinili gotovo svi studenstki savezi sa zajedničkim ciljem promocije transplatacije. Oni su tom prilikom organizovali vrlo uspešnu i kvalitetnu tribinu. Potom je akcija "Budi donor, postani heroj“ bila izuzetno dobro propraćena u medijima i podržale su je i brojne javne ličnosti u sportisti, što je u smislu promocije svakako bitan faktor.

Procedura transplantacije i izdavanja donorskih kartica uslovljena je Zakonom iz 2010. godine koji je još uvek na snazi, iako postoje nagoveštaji da će  ovaj Zakon uskoro pretrpeti i određene promene. Po ovom Zakonu, donor može postati svaka  punoletna osoba. Samim tim, da bi neko dobio donatorsku karticu u Kliničkom centru Vojvodine, potrebno je samo da sa ličnom kartom dođe u centar radnim danima između 8 i 14 časova. No, izdavanje donorske kartice samo je preduslov za doniranje jer ona na neki način pokazuje samo iskaz dobre volje. Naime, potpisivanjem donorske kartice postajete potencijalni donor, a realni donor postajete jedino u slučaju moždane smrti.Kada do momenta transplantacije na kraju dođe, onda se najpre gleda da li donor ispunjava sve medicinske uslove, a saglasnost članova porodice ipak se uzima kao najvažnija stavka. 

Ukoliko želite da postanete donor ili, pak, da dalje istražite ovu temu, pozivamo vas da se obratite direktno Kliničkom centru Vojvodine i to na broj centrale: +381 21 484 3 484. Adresa centra je Haljduk Veljkova 1, Novi Sad.

Oceni vest:
10
1

* Sva polja su obavezna

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
 • Anonymous

  pre 1934 dana i 22 sata

  Kada u ovoj drzavi ne bude vladala korupcija, i kada budemo mogli sa velikom verovatnocom da tvrdimo da ce neki od organa dobiti zaista onaj kome je najneophodniji, a ne onaj koji je najvise platio, onda slobodno mozete racunati i na mene...

  Oceni komentar:
  0
  7
 • Boris

  pre 1796 dana i 18 sati

  Donorsku karticu potpisao sam još 2011. godine. Sa obzirom da je, naravno, stalno nosim sa sobom u novčaniku pohabala se jer je od najobičnijeg kartonćića. Interesuje me zašto nije izrađena kvalitetnije i da li mogu dobiti novu.

  Oceni komentar:
  0
  4
 • Milovan Šćepanović

  pre 835 dana i 3 sata

  Mislim da bi trebali da napravite on line pristanak ja bih prvi to tako odradio... Mnoge mrzi, a mene prvo da idem bilo gde da išta potpisujem ako mogu i ovako da dam saglasnost i da kartica stigne na kućnu adresu.... I da bude validna kao i ostale... Prsdlog

  Oceni komentar:
  0
  4
 • Milovan Šćepanović

  pre 835 dana i 3 sata

  Treba da napravite on line da mogu i oni koje mrze da odu i potpišu bude i ova validna... Ja bih tako dao odma saglasnost...

  Oceni komentar:
  1
  1
 • Aleksandar

  pre 39 dana i 3 sata

  5 puta sam bio tamo u zadnjih 3 godine.
  Danas sam zvao 10 jubilarni put.
  I ništa. Nikoga nema. Niko se ne javlja. Jednom prilikom sam dobio informaciju da se javim izabranom lekaru i kada sam rekao da su me poslali kod njih za donorsku karticu oni nisu imali pojma i rekli mi da se vratim ponovo kod njih i naravno tamo opet nikoga nema. Jasno je meni da taj neko ne radi samo to u životu ali da ja za 15 pokušaja kontaktiranja nisam uspeo da to tešim. Organizacija rada!!!

  Oceni komentar:
  0
  0