Pet načina kako da otkrijete da li je tekst i fotografiju kreirala veštačka inteligencija

Pet načina kako da otkrijete da li je tekst i fotografiju kreirala veštačka inteligencija

Veštačka inteligencija je već svuda oko nas – na internetu  je sve više veštački generisanog pisanog sadržaja, a njegova stopa zastupljenosti se ubzano uvećava.

Između novembra 2022. godine, kada je lansiran ČetGPT 3.5, i marta 2024. godine, AI sadržaj je porastao za zapanjujućih 8.362%. To je pokazalo istraživanje koje je početkom ove godine objavila kompanija za detekciju AI sadržaja Copyleaks. Iako je početna osnova bila vrlo niska, tokom tog perioda podaci su značajni.

Tor Konstantino, bivši novinar, a sada konsultant za AI, naveo je u autorskom tekstu za Forbs da nema znakova da se upotreba generativne AI usporava te da je sada važnije nego ikad da možemo razlikovati AI sadržaj od ljudski proizvedenog sadržaja, radi očuvanja digitalnog integriteta.

On ističe i pet načina kako da prepoznamo da li je tekst neki napisao AI bot ili ne ili da li su fotografije nastale upotrebom veštačke inteligencije.

Tekstovi

Pogledajte jezičke obrasce

Konstantino navodi da se često u AI-generisanom tekstu vidi nedostatak emocionalne suptilnosti. Rečenice teže korišćenju previše formalnih ili složenih reči. Zbog toga tekstovi deluju ukočeno ili dosadno, bez one živosti i energije karakteristične za kvalitetno ljudsko pisanje.

Takođe, AI rečenice ne variraju u dužini. Verovatno zbog načina na koji su trenirane, rečenice imaju sličnu dužinu i deluju monotono i dosadno, piše Forbs.

Doslednost u priči mu nije jača strana

AI ima problema, navodi Konstantino, sa doslednošću u narativnim detaljima, posebno kada pokušava da piše fikciju. Možete primetiti nagle promene u opisu mesta gde se scena dešava ili neočekivane promene u izgledu likova bez upozorenja.

Takođe, mogu postojati nedoslednosti koje ne prate prethodno navedene činjenice u priči, što ukazuje da AI ograničeno razume kontekst.

Alati za otkrivanje AI

Copyleaks tvrdi na svom sajtu da je najtačniji AI detektor, prema nezavisnim studijama. Navode i da je jedna od njihovih prednosti to što funkcioniše na 30 jezika. 

Kontantino dodaje i da je drugi široko korišćen AI detektor za pisanje GPTZero. Ističe da je veoma efikasan u analizi jezičkih obrazaca, prekomerne upotrebe fraza i uobičajenih reči koje se često pojavljuju u tekstovima koje generiše GPT. Do određenog broja karaktera je besplatan.

Dubina i kontekst

Još jedan znak AI pisanja može biti nedostatak detalja, neodređenost ili preopštavanje. AI modeli često izbegavaju složene teme ili ne pokazuju duboko razumevanje. Oni mogu pružiti objašnjenja sa velikom dozom samopouzdanja, ali bez podržavajućih detalja koji bi potkrepili te tvrdnje – ističe Konstantino.

Neobične jezičke greške

Iako retko, AI generisani tekstovi ponekad sadrže neobične greške ili čudne fraze koje deluju neprirodno

Konstantino ističe da je jasno da smo još na početku razvoja generativne AI i upozorava da, pošto veštačka inteligencija neće nestati, već će se samo sve više usvajati, odgovornost je svih da prate razvoj kako bismo sprečili da AI sama piše svoju istoriju.

Fotografije

Najčešći znakovi koji odaju AI u kreiranju fotografija su sledeći:

Tekstura i rezolucija

AI generisane slike mogu prikazivati nedoslednosti u teksturama. Obratite pažnju na oblasti neprirodne glatkoće ili zamućenosti gde bi trebalo da budu kontinuirane teksturalne šare.

Greške u anatomiji

AI i dalje pravi greške u prikazivanju proporcija ruku, nogu, prstiju i lica. Ako vam nešto deluje nepravilno na slici, verovatno je generisano AI, prenosi Forbs.

Preporuke za alate

Alati za otkrivanje AI fotografija su značajni zbog sve većeg broja dipfejkova na intenetu. Konstatino preporučuje Sightengine i Hive kao korisne alate. Oba imaju i besplatne i plaćene verzije koje se razlikuju po broju funkcija. Kod oba je dobro, navodi, što daju procenat u kojem su sigurni da je neka AI platforma korišćena za pravljenje fotke. Univerziteti Ročester i Kentaki su posebno istakli Sightengine kao najprecizniji alat za otkrivanje AI fotografija.

Svetlo i senke

AI se muči sa tačnim prikazivanjem senki i osvetljenja. Ne može precizno da rekonstruiše konture koje pravi pravo osvetljenje, kao i senke. Kod ovog segmenta, i slabiji poznavaoci tehnologije i fotografije mogu da prepoznaju AI sadržaj.

Ono što je korisno jeste potražiti prejake ili preslabe senke u odnosu na ambijentalno svetlo na fotografiji, kao i u kom pravcu se pružaju senke u odnosu na izvor svetlosti.

AI vodeni žigovi

Konstantino navodi i da ćete nekada naići na fotografije sa vodenim žigom kao zaštitom. Njih stavlja AI platforma na kojoj je napravljena fotografija, u svrhu "motivisanja" korisnika da plati kako bi dobio sliku bez žiga.

Izvor: Forbes.n1info.rs

3
0

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)

Ovaj članak još uvek nije komentarisan