Izvor: Danas / Fotografija: Ilustracija/ mojnovisad.com

Profesor italijanskog na NSU tražio od Vučića državljanstvo, odgovora još nema
Kristijan Eker, profesor italijanskog jezika na Univerzitetu u Novom Sadu izjavio je da nikad nije dobio nikakav odgovor od Aleksandra Vučića, predsednika Srbije, kome je uputio pismo i preko javnosti i na zvaničnu adresu, sa molbom da dobije srpsko državljanstvo.
On je za "Danas" objasnio da smatra da je, kad su državljanstvo već dobili neki strani sportisti, glumci, ali i Jangluk Šinavatra, bivša premijerka Tajlanda, i on zaslužio da ga ima.
Eker je svoje pismo Vučiću objavio pre godinu i po dana, u vreme kada je pažnju medija privukla priča o srpskom državljanstvu za bivšu tajlandsku zvaničnicu protiv koje je u njenoj državi vođen postupak za korupciju.
– Nisam podneo zahtev za državljanstvo zato što ne mogu. Prvo moram da izvadim srpsku ličnu kartu za strance (što ću uraditi ove godine) a onda zahtev, ali svakako je nemoguće dobiti državljanstvo: trebalo bi da se odreknem italijanskog državljanstva, što je nemoguće, em zato što u Italiji niko ne može da se odrekne od državljanstva, em zato što ne mogu da se odreknem od onoga što jesam – kaže Kristijan Eker odgovarajući na pitanje da li je u međuvremenu pokrenuo proceduru da postane državljanin Srbije.
Po njegovom mišljenju, problem nije u toj proceduri, nego je širi.
– Poenta je u tome: ja mogu i da ne dobijem državljanstvo, nije problem, ali kad se već poklanja fudbalerima i bivšim predsednicima, ne razumem zašto se ne može i meni. Ja to zaslužujem više nego oni: nisam došao u Srbiju da se sklonim od ljutnje svog naroda posle neke revolucije, nisam došao u Srbiju da koristim jeftinu radnu snagu kao što rade preduzetnici i biznismeni, nego da živim ovde sa Srbima i sa svim drugim narodima koji žive u Srbiji. I to sa srpskom platom, lečim se kod srpskih lekara, plaćam poreze u Srbiji, nisam pobegao čak ni kad je počeo policijski čas, trudim se da pišem na srpskom koliko mogu. Ako se državljanstvo poklanja, onda ne razumem zašto Vučić ne može da ga pokloni i meni. Ovo je bio smisao mog pisma – navodi on za "Danas".
Šta prepoznaje kao suštinski problem cele Srbije pročitajte OVDE.
Lala
pre 1461 dan i 13 sati
Pa sto trazite gospodine ako kazete da je nemoguce dobiti zbog italijanskog drzavljanstva?
peki
pre 1461 dan i 2 sata
Koliko ja znam za dobivanje srpskog drzavljanstva ne trazi se odricanje od drugog drzavljanstva.
Postoji nešto iza zavese
pre 1461 dan i 2 sata
Ako potražite informacije koliko je izraelskih porodica došlo u Srbiju i odmah dobilo državljanstvo, iznenadićete se.
Za razliku od naših izbeglica iz Krajine i Bosne.
Dalibor
pre 1449 dana i 13 sati
Ne mora se odreči državljanstva jer ima na hiljade Srba koji imaju dvojna državljanstva