Pronalazač Veljko Milković iz Novog Sada dobitnik prestižne nagrade

Pronalazač Veljko Milković iz Novog Sada dobitnik prestižne nagrade

Ostvarenje Tesline vizije o upotrebi gravitacije za pokretanje mašina i praktičan doprinos u potrazi za novim visokoefikasnim tehnologijama razlog su da Veljko Milković bude odlikovan Teslinom medaljom.

Kada je nedavno na međunarodnoj konferenciji "Nikola Tesla klubovi i Teslin narod", koja je početkom jula održana u Beogradu u okviru obeležavanja ovogodišnje manifestacije "Dani Nikole Tesle 2024", objavljeno da je čuveni pronalazač Veljko Milković iz Novog Sada dobitnik prestižne nagrade "Tesla Spirit Award 2024", javnost je bila uskraćena za detalje o značaju Milkovićevog doprinosa za praktično očuvanje nasleđa i imena Nikole Tesle (1856–1943), za šta se ovo priznanje dodeljuje već duži niz godina.

Teslina naučna fondacija (TNF) (eng. Tesla Science Foundation) iz Srbije i SAD, najveća svetska organizacija koja čuva lik i delo Nikole Tesle od zaborava, koja je i dodelila ovu nagradu, saopštila je tada da se ovo priznanje dodeljuje za očuvanje lika i dela Nikole Tesle i da je Veljko Milković jedan od nastavljača i izumitelja koji je uspeo da realizuje jednu od Teslinih vizija.

Naime, Milković je uspeo da realizuje Teslinu viziju s početka 20. veka o mogućoj upotrebi gravitacije za pogon mašina, i to izumom tehnologije pogonskog klatna i uspešno primenjujući istu za rad mašina u vodosnabdevanju, elektroenergetici i teškoj industriji.

Naime, Milkovićevo istraživanje oscilatornog kretanja i primena energije pogonskog klatna, kojima se bavi još od detinjstva, bilo je pre 30-ak godina ohrabreno saznanjem da je Nikola Tesla još početkom 20. veka u svom radu "Problem povećanja ljudske energije" (1900) najavio mogućnost primene gravitacije za pogon mašina.

Ne znajući za ove detalje koje je Tesla izneo, Milković je godinama požrtvovano proučavao efekte oscilacija i mogućnosti praktične primene gravitacione sile. Tako da je jedan vek kasnije od ove Tesline vizije, to upravo i postignuto u velikoj meri, upravo primenom tehnologije sa pogonskim klatnom što potvrđuju merenja i mišljenja naučnika i stručnjaka.

Nakon brojnih proba, konsultacija i merenja, može se zaključiti da su, u određenim oblastima, elastična klatna u znatnoj prednosti nad rotacionim mašinama. To predstavlja značajnu dopunu u mehanici, a verovatno i šire. ...Pored praktičnog aspekta, značajan je i teorijski. I dobri poznavaoci su iznenađeni da je, još uvek, moguće otkriti nešto novo u mehanici, na putu ka dobijanju čiste energije. Tu možda i nije kraj, jer se i neki postulati dovode u pitanje – navodi se u mišljenju dr Slobodana Milovančeva, profesora Univerziteta u Novom Sadu u penziji.

Može nam se ponoviti istorija

Stoga je bitno da se ne ponovi istorija, kao što je to bio slučaj sa Nikolom Teslom, i da se ne dozvoli ponavljanje iste greške da ovakva epohalna otkrića budu zapostavljena, kao što je i sam Tesla na kraju ostao u senci dok su drugi bili ovenčani Nobelovim nagradama upravo za otkrića čije temelje je mnogo godina ranije upravo postavio Nikola Tesla.

Naime, ja se dugo bavim istraživanjem prednosti oscilacija i to nije teorija, vrlo lako je sve proverljivo. Bilo ko može proveriti da li su oscilacije efikasnije od rotacija, samo treba da donese neki rotacioni uređaj, npr. neki točak, pa da uporedimo da li može da parira oscilacijama. Naravno sve se usavršava, pa imamo i naprednije modele koji su bolji i do 70% efikasniji od postojećih. Široka je primena oscilujućih uređaja, te postoji velik odjek u svetu, tako da se mogu videti i drugi istraživači koji rade na razvoju ovih sistema na svim kontinentima. Radi se o pumpama, elektrogeneratorima, kompresorima, drobilicama za rude... Tako da je ušteda energije ogromna – naglašava pronalazač i ističe da je na pomolu istorijski događaj – izlaz iz energetskog ćorsokaka.

S obzirom na sadašnju energetsku situaciju, moguće nestašice struje u decenijama koje dolaze, prelazak na nove izvore energije, globalno zagrevanje, vreme je da razmislimo o ovim naprednijim tehnologijama na bazi oscilacija i da primenom poboljšanja na bazi elastičnosti iskoristimo postignute efekte ultraefikasnosti da bi ubrzali prelazak našeg sveta ka energetski održivoj budućnosti – navodi Milković, autor preko 100 pronalazaka.

Njegovi izumi na bazi oscilacija mogu da ponude nova i mnogo efikasnija tehnička rešenja u proizvodnji električne energije, navodnjavanju, vodosnandevanju, desalinizaciji morske vode, za rad mašina u teškoj industriji itd.

Oceni vest:
28
0

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
  • IZNOGUD

    pre 71 dan i 1 sat

    Čestitke !!!

    Oceni komentar:
    0
    16