Izvor: Politika / Fotografija: ilustracija/pixabay
Psihološkinja: Odluka o željenoj školi ili fakultetu ne donosi se mesec dana pred upis
Iako veliki broj školaraca odluku o izboru zanimanja odlaže za drugo polugodište, ona se ne donosi mesec dana pred upis, jer je reč o izboru zanimanja kojim će se osoba baviti 40 godina, smatra psihološkinja Eleonora Vlahović, koja se više od trideset godina bavi profesionalnom orijentacijom đaka.
Ona je ukazala na to da čovek dve trećine svog života provede radeći i da je profesionalna orijentacija jednako važna i za pojedinca i za društvo, jer svaka osoba treba da radi na onom radnom mestu gde će biti najproduktivnija i najzadovoljnija.
– U poslednje tri decenije desile su se brojne promene, kako u širem društvu, tako i u porodici, a prva se ogleda u tome da su roditelji nekada imali veći uticaj na svoju decu kada je odabir srednje škole ili fakulteta u pitanju – rekla je psihološkinja.
Ona je istakla da se sada uglavnom roditelji rukovode devizom "tvoj život – tvoj izbor" i kako su skloni su da prepuste detetu od 15 godina da samo bira buduće zanimanje.
– Izuzetak od ovog pravila ponekad čine roditelji koji se već decenijama bave nekim porodičnim poslom, kao što je advokatura, medicina ili farmacija, pa vrše pritisak na dete da nastavi porodičnu tradiciju. Međutim, ako vidim da dete nema nikakvih afiniteta prema pravljenju lekova i farmaceutskih proizvoda, uvek sugerišem da ono može da bude menadžer u firmi i vodi lanac apoteka i sa diplomom nekog drugog fakulteta – kazala je Eleonora Vlahović.
Drugu promenu primećuje u odnosu dece prema školi i obrazovanju – smanjuje se broj učenika koji smatraju da je škola veoma važna, a raste broj onih koji veruju da se u životu treba snaći i više su orijentisani na zarađivanje, a manje na učenje, piše Politika.
– Međutim, ono što mene kao psihologa brine jeste činjenica da u poslednje vreme vidim veliki broj dece koja su prilično napeta i anksiozna kada je u pitanju biranje budućeg zanimanja i upis srednje škole, odnosno fakulteta, pa polovinu vremena sa njima radim psihološko savetovanje, a drugu polovinu posvetimo profesionalnoj orijentaciji – istakla je ona.
Vlahović je konstatovala da prilikom odabira budućeg zanimanja, osim želja i afiniteta deteta, uvek se mora uzeti u obzir i realnost u kojoj nema baš puno posla za arheologe, bibliotekare ili profesore skandinavskih jezika. Zato je sagovornica "Politike" najčešće savetovala učenike da im to bude hobi, a ne zanimanje.
– Moj je utisak da đaci slabo poznaju svet rada. Kada ih pitam da li su se informisali koji se predmeti uče na fakultetu koji žele da upišu, najčešće kažu da nisu, što zaista predstavlja paradoks, jer mi živimo u informatičkom dobu u kome nas od informacija deli samo jedan "klik" kompjuterskog miša – rekla je Vlahović.
Ona je savetovala učenike da odu na sajt fakulteta i pažljivo pročitaju koje će predmete učiti i da svakako posete "Dan otvorenih vrata", koji danas organizuje veliki broj visokoškolskih ustanova.
Argonaut
pre 237 dana i 9 sati
A zašto ne *psihologokuša ili *psiholologoškinjica? Kada ste već urinirali po Pravopisu srpskoj jezika, zašto ne date mašti na volju.