PZP: Na Međunarodni dan siromašnih Srbija bez strategije za smanjenje siromaštva

PZP: Na Međunarodni dan siromašnih Srbija bez strategije za smanjenje siromaštva

Pokret za Preokret (PZP) zahteva hitan odgovor od Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja zbog čega Srbija nema strateški dokument za smanjenje siromaštva i da li je u planu njegova izrada.

Takođe, oko 15 godina nemamo strategiju socijalne zaštite, a to su dva ključna dokumenta koja bi trebalo da doprinesu rešavanju problema siromaštva. Međunarodni dan siromašnih Srbija dočekuje sa sve većim brojem realno siromašnih građana i sve češćim odbijanjem zahteva građana za dobijanje pomoći i otežanim uslovima za njeno dobijanje – konstatuje PZP.

Oni podsećaju da su Ujedinjene nacije 1994. godine 9. avgust proglasile Međunarodnim danom siromašnih.

Međutim, Srbija i dalje nema usvojenu Strategiju za smanjenje siromaštva što je polazna osnova za rešavanje pitanja siromaštva. Svaki osmi stanovnik Srbije raspolaže sa manje od 12.000 dinara na mesečnom nivou, što je dvostruko više nego 2022. godine, prema poslednjem istraživanju Dečijeg fonda Ujedinjenih nacija (UNICEF). Više od 800.000 ljudi spada u grupu apsolutno siromašnih, što znači da ne mogu da zadovolje osnovne potrebe, nemaju zadovoljavajuće stambene uslove i pristup socijalnoj zaštiti, zdravstvenim, obrazovnim i komunalnim uslugama – ističu iz ovog pokreta i zaključuju:

Umesto da se više uključi u rešavanje problema i ide u susret socijalno ugroženim građanima, država sve više ignoriše siromašne. Zakon o socijalnoj karti koji je usvojen 2021. godine je, umesto da poveća, znatno smanjio mogućnost da se dobije novčana socijalna pomoć. Neophodno je da Srbija najpre donese strategiju za smanjenje siromaštva koja treba da predstavlja osnovu za kreiranje stabilnog, sveobuhvatnog sistema socijalne zaštite. Suština strategije trebalo bi da bude smanjenje siromaštva, zagovaranje socijalne jednakosti, smanjenje diskriminacije i stigmatizacije društveno ugroženih kategorija. Takođe, ovaj dokument moraju pratiti mere u oblasti obrazovanja, socijalnog stanovanja i zdravstva. Država mora intenzivno da radi na unapređenju kvaliteta života svih građana, sa posebnim akcentom na najugroženije kategorije stanovništva. 

Oceni vest:
0
0

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)

Ovaj članak još uvek nije komentarisan