Izvor: mojnovisad.com / Fotografija: Ilustracija/ mojnovisad.com
PZP: Zašto nije obeležena stogodišnjica nastanka Veternika?
GO Pokreta za preokret Novi Sad (GO PZP) pita gradsku vlasti i rukovodstvo MZ Veternik zašto u maju, ali ni od početka godine nije obeležena 100. godišnjica nastanka Veternika, imajući u vidu slavnu istoriju njegovih osnivača.
– U maju 1923. godine železnička stanica Hoteko, nazvana po obližnjem imanju grofa Hoteka, preimenovana je u Veternik. Slepi srpski ratnici bili su njegovi prvi stanovnici. Iako se radi o značajnoj godišnjici ovog mesta, koje ima oko 20.000 stanovnika, pa je tako veće od značajnog broja opština u Srbiji, nije jasno kako povodom ove godišnjice nije bilo, niti je predviđen bilo kakav kulturno-umetnički program vezan za obeležavanje naseljavanje ratnih vojnih invalida iz Prvog svetskog rata na današnje područje Veternika – ukazuju iz ovog pokreta.
Oni naglašavaju da se o "stogodišnjici nastanka Veternika ne bi se znalo ništa" da preci dobrovoljaca iz Prvog svetskog rata i čuvari tradicije Veternika nisu postavili transparent na ulasku u mesto koji govori o 100 godina ovog naselja.
– Čak ni to nije prošlo bez protivljenja rukovodstva MZ Veternik, koje je pretilo da će transparent ukloniti. Potomci doseljenika u Veternik nakon Prvog svetskog rata organizovali su i izložbu ovih dana, ali nikakve podrške iz grada Novog Sada nije bilo – ističe PZP.
Podsećaju da je Veternik osnovan 1923. godine kao naselje za ratne vojne invalide-veterane iz Prvog svetskog rata, koji su se borili na planini Veternik u Makedoniji.
Tadašnji Veternik imao je svega dve ulice. Izgrađene kuće bile su tipske, a neke od njih su i danas autentične. Po završetku Prvog svetskog rata kralj Aleksandar je svojim dobrovoljcima, koji su učestvujući u velikoj bici protiv bugarskih snaga bili trajno oslepljeni nervnim gasom, dodelio zemlju u okolini Novog Sada, a na području današnjeg Veternika. Ti "solunci" i njihove porodice su naselile plodnu ravnicu, pustaru Novi Majur i stvorili zametak ovog naselja. Železnička stanica Hotekovo, nazvana po obližnjem imanju grofa Hoteka, preimenovana je u Veternik u maju 1923, po predlogu uprave Doma slepih invalida u Zemunu, podseća Gradski odbor Pokreta za preokret.
Ja
pre 559 dana i 5 sati
Nisam znala to o nastanku Veternika. Citajuci tekst saznala sam mnogo, zanimljiv tekst i nevidim razlog da grad Novi Sad kao i MZ Veternik nisu organizovali ili na bilo koji nacin obelezili stogodisnjicu postojanja tog prigradskog mesta. Cudno, kome to smeta, mozda zbog boraca, pa trebamo se ponositi sa prvim stanovnicima a ne stideti, valda je to logicno. Toliko grad daje novce za finansir. gluposti a za ove bitne stvari nema. Mozda gradonac. Djuricu niko od nacitanih cinovnika nije to predoci
Nenad
pre 558 dana i 23 sata
Izgleda da neki misle da je Veternik nastao 90-tih pa im smeta sto nije tako...
Vlada
pre 558 dana i 3 sata
Važno je da se obeleži pasuljada gde će pijani stranački lideri da istaknu svoja obeležja.Sram vas i stid bilo Veterničani stari koji se dičite svojim rođenjem u ovom divnom mestu.