Renesansa Srbije počinje u Novom Sadu sa delovima za volvo i jaguar, najavio Vučić!

Renesansa Srbije počinje u Novom Sadu sa delovima za volvo i jaguar, najavio Vučić!

U prisustvu predsednika Vlade Republike Srbije Aleksandra Vučića i gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića, danas je potpisan Ugovor o podsticajima između Vlade Republike Srbije i privrednog društva ''Delphi Packard'' Novi Sad. Ugovor su potpisali ministar privrede Željko Sertić i generalni direktor kompanije ''Delphi Packard Electric'' za Evropu Vinsent Fagard.

 

- Ono što smo najavili to se i ostvaruje. Posle više od tri decenije u Novom Sadu se ne zatvaraju, već se otvaraju fabrike. Dolaze investicije u proizvodni ciklus i otvaramo nova radna mesta, a za nas nema važnijeg zadatka od toga. Posle tri decenije Novi Sad ima podršku Vlade Republike Srbije i predsednika Vlade, što znači da je naš grad pravo mesto za investicije. Ovo je takođe prilika da kompaniju ''Delphi'' povežemo sa našim školama i fakultetima, i da naši đaci imaju gde da obave praksu kako bi bili spremni da nađu posao u realnoj privredi. Najiskrenije se zahvaljujem premijeru na podršci koja nam je neophodna, i veoma brzo na ovom mestu će biti nekoliko hiljada zaposlenih Novosađana – izjavio je gradonačelnik Vučević, mada iz ovog njegovog govora proizilazi i to da je u prethodne tri decenije Novi Sad bio u nemilosti republičkih vlada i premijera, kao i da je preduslov za investiranje u neki grad to da li ima podršku Vlade i Premijera ili nema.

 

 

S druge strane, premijer Vučić zahvalio se predstavnicima kompanije ''Delphi'' što su se odlučili baš za Srbiju, s obzirom na to, kako je rekao, da je reč o kompaniji koja će proizvoditi delove za ''Volvo'' i ''Jaguar'', i to što je ukupna vrednost investicije u Srbiji 40 miliona evra.

- Na ovom mestu će uskoro biti svetlo i toplo i tu će raditi 2.000 ljudi. To je, posle trideset godina, prva investicija ovog ranga u Novom Sadu i Vojvodini, ali od značaja za celu Srbiju. Radili smo u tišini, a imali smo konkurenciju od najmanje dve zemlje. U vreme kada Evropska unija ima bruto društveni proizvod tek nešto iznad nivoa recesije, nije lako privlačiti strane investitore, ali smo na ovom primeru pokazali da možemo da privučemo najveće i najbolje. Pored obezbeđivanja 2.000 radnih mesta u Novom Sadu, ''Delphi'' će još hiljadu ljudi zaposliti u drugom mestu u Srbiji, i ovo je početak renesanse za našu zemlju. Vlada je dobro uložila novac i ovo je velika stvar za Srbiju – objasnio je Vučić.

Kako je rečeno prilikom potpisivanja Ugovora, ukupna vrednost podsticaja Vlade RS i Grada Novog Sada je oko 18 miliona evra. To, ako kompanija zaposli 3.000 ljudi, znači da su građani Srbije za svako radno mesto kompaniju podstakli sa po 6.000 evra. Rečeno je i da je kompanija već angažovala 300 radnika koji se obučavaju u Rumuniji. A, prema rečima Vinsenta Fagarda, ovo je veoma važan datum u istoriji kompanije ''Delphi''.

- Ujedinili smo se sa predstavnicima vlasti u Srbiji kako bi realizovali ovaj važan projekat koji podrazumeva proizvodnju električnih modova i opsluživaćemo najveće brendove u auto - industriji. Prilikom selekcije za investiranje obraćamo pažnju na karakteristike kao što su dostupnost kadra, kvalitet obrazovanja, volju da se uči i drago nam je da smo izabrali Novi Sad za naš projekat – rekao je Fagard i zahvalio se svima koji su podržali realizaciju projekta, a među prvima agenciji SIEPA, Gradu Novom Sadu, Ministarstvu privrede i predsedniku Vlade.

Inače, ''Delphi Automotive PLC'' je globalni autodobavljač tehnologija za putnička i komercijalna vozila. Sedište kompanije je u Velikoj Britaniji, a ima tehničke centre, proizvodne pogone i servise za podršku kupcima u 44 zemlje sveta.

Podsetimo da ovo nije jedino „zapošljavanje na veliko“ o kojem se govori u Novom Sadu. Gradske vlasti očekuju da 3.000 Novosađana zaposli i američka kompanija Lir za koju se sprema industrijska zona Sever 4 i grade hale. U dovođenje ovog investitora, takođe iz oblasti auto indistrije, Novosađani će iz budžeta izdvojiti milijardu dinara za uređenje placa površine 38 hektara, ali i dodatnih 2,8 milijardi za izgradnju objekata u novoj radnoj zoni. Kako je to nešto preko 31 milion evra, dolazimo do računice da će svako od tih 3.000 radnih mesta Novosađane koštati preko 10.000 evra.

 

 

A gde je u stvari Novi Sad danas? Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku iz prošle godine, broj zaposlenih u Novom Sadu manji je za 16,6 odsto nego 2008. godine. Statistički podaci pokazuju da je martu 2015. godine u Novom Sadu radilo 124.738 ljudi, što je za skoro 25.000 manje zaposlenih nego pre sedam godina. Ako uzmemo u obir da prosečna porodica broji bar tri člana, to posredno znači da u ovom momentu 75.000 Novosađana trpi zbog nedostatka posla u Novom Sadu.

Pa sa koliko onda još novca treba da podstaknemo strane investitore, pa da se vratimo u 2008. godinu? Uzmimo da se obe investicije ostvare i da u Delfiju i Liru posao dobije 5.000 Novosađana. Znači da nam fali još 20.000 radnih mesta, svako po 6.000 evra, što iznosi 120 miliona evra. Nadamo se da i za to, što bi rekao gradonačelnik Vučević, imamo podršku  Vlade Republike Srbije i predsednika Vlade.

 

SVAKE GODINE VOJVODINA GUBI JEDNU BAČKU PALANKU: Vojvodina godišnje izgubi i do 25.000 stanovnika, što je grad veličine Bačke Palanke. Oko 14.500 ljudi odseli se svake godine iz Vojvodine, a broj umrlih je za 10.500 veći neko broj rođenih, pokazuju poslednji podaci. Pored toga što više Vojvođana umire nego što se rađa, Vojvodinu sve više pogađa i odseljavanje, uglavnom iz ekonomskih razloga. Rezultati popisa stanovništva iz 2002. i 2011. godine pokazuju da je u Vojvodini broj stanovnika smanjen za nešto više od 100.000. Stopa smanjenja broja stanovnika još je uvećana, a ukoliko se ovakav trend nastavi, na sledećem popisu Vojvodina će imati četvrt miliona stanovnika manje. U celoj pokrajini jedino Novi Sad beleži rast broja stanovnika, ali ni to nije rezultat pozitivnog prirodnog priraštaja, već posledica migracija. U svim ostalim opštinama dolazi do smanjenja broja stanovnika.

Oceni vest:
2
0

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)

Ovaj članak još uvek nije komentarisan