Izvor: mojnovisad.com / / Autor: Aleksandar Jovanović Fotografija: Aleksandar Jovanović/mojnovisad.com

SPRECHEN SIE DEUTSCH? Novosađani sve više uče jezik Evrope (FOTO)
Na Novom naselju, u ulici Radomira Raše Radujkova 10, ušuškana između stambenih zgrada, nalazi se Škola nemačkog jezika "Germano Lingua". Masovnim odlaskom stanovništva za inostranstvo, ali i zbog potrebe studiranja i ličnog usavršavanja, nemački kao jezik Starog kontinenta, postaje sve popularniji. Individualne nastave, rad u malim grupama, upotreba savremene tehnike, onlajn predavanja, nesvakidašnji ambijent i iskusni predavači koji se kontinuirano usavršavaju, ovu školu izdvajaju od ostalih.
Iako su posao pokrenuli samo pre godinu dana Radoslav Georgijević i Ljiljana Keller Zrnić napravili su brend koji se zasniva isključivo na preporuci zadovoljnih klijenata. A njihovi učenici imaju od sedam do šezdeset i dve godine. Ono što je posebno interesantno jeste podatak da, pored nemačkog, nude i edukaciju iz mađarskog jezika koji je mnogima u Srbiji sve potrebniji.
U razgovoru za portal Mojnovisad.com Ljiljana objašnjava da je nemački jezik veoma logičan i perfektno usklađen.
– Deca lakše doživljavaju učenje ako misle da to nije nešto ozbiljno i ne držimo se isključivo sveske. Kada radimo brojeve onda rešavamo zadatke iz matematike, ako učimo o bojama puštamo im crtane filmove o tome, ili o tematici koju pokušavamo da savladamo. Takođe, učimo i pesme koje su savremene i aktuelne kod najmlađih – kaže Keller Zrnić.
Pristup u radu sa decom je takav kao da su rođeni na nemačkom govornom području.
– Pričamo na nemačkom i oni lepo usvoje jezik. Motivi zašto dolaze kod nas su različiti. Neko hoće da popravi lošu ocenu, a neko želi da uči jezik. Imali smo slučaj devojčice koja je zbog bolesti bila tri meseca odsutna iz škole pa je htela da joj pomognemo da nadoknadi gradivo. Ona ne samo da je to uradila, već je i dodatno napredovala. Pored osnovaca imamo i srednjoškolce koji planiraju da studiraju u inostranstvu – objašnjava naša sagovornica.
Tvrdi da kod roditelja još ne postoji svest o tome da je potrebno da decu upišu ranije na nemački jezik. U osnovnom obrazovnom sistemu Srbije on se uči od petog razreda, a deca uglavnom tek kasnije počinju sa dodatnim nastavama. Jedan od problema je i to što se nemački slabo čuje u svakodnevnom životu.
Ljiljana Keller Zrnić završila je studije ekonomije u Novom Sadu, a germanistiku na Humbolt univerzitetu u Berlinu i poseduje C2 sertifikat o najvišem nivou poznavanja nemačkog jezika.
Zidovi škole "Germano Lingua" izlepljeni su tapetama sa motivima šume, na podu je postavljena veštačka trava i ceo ambijent podseća na prirodu i stvara opuštajuću atmosferu, kako bi se znanje lakše usvojilo.
A rad sa odraslima sasvim je drugačiji od onog sa najmlađima.
Radoslav Georgijević kaže da su među učenicima ljudi koji žele da idu da žive u inostranstvu, ili da posete najmilije koji su već tamo, ili građani koji su ovde zaposleni u nemačkim kompanijama.
– Takođe, radimo i školski program za nemački preko skajpa. To su naši sugrađani koji su već otišli za Nemačku, Švajcarsku, Austriju, ili neku drugu zemlju i koji su shvatili da moraju još bolje naučiti jezik sredine kako bi mogli napredovati. To su često negovateljice, vozači i studenti – objašnjava Radoslav.
U školi se uči čitanje, pisanje, razumevanje i konverzacija, sa akcentom na ovo poslednje.
Interesantno je da Georgijević drži i predavanja iz mađarskog jezika za koji kaže da postaje značajno interesovanje.
– Dolaze oni koji žele da dobiju mađarsko državljanstvo, ali pored toga radim i sa decom koja u Srbiji pohađaju osnovnu školu na mađarskom. Mnogi u Vojvodini žive u mešovitom braku i u porodici pričaju srpski. Iako znaju mađarski pasivno, žele da nauče da ga koriste aktivno. Takođe, dolaze nastavnici koji predaju na srpskom, ali imaju mogućnost da predaju mađarskim odeljenjima jer potiču iz mešovite porodice i zato žele da nauče stručne termine – kaže Radoslav.
Georgijević je u Novom Sadu diplomirao na PMF-u na smeru za Geografiju, turizmologiju i hotelijerstvo, germanistiku je završio u Beču, a hungarologiju u Segedinu.
– Srpski, nemački i mađarski se nekada jednako dobro znao na ovim prostorima. Ljudima je bio bitan jezik sredine i poštovanje kulture i tradicije svih komšija. Učenici nam dolaze jer osete našu pozitivnu energiju i iskrenu želju da prenesemo znanje – kaže Radoslav Georgijević.
Tekst i fotografije: Aleksandar Jovanović
Iznogud
pre 2115 dana i 22 sata
Nemački jezik i škola GutenTag na Novom naselju radi već godinama u saradnji sa Geteovim institutom. Verovatno više od 10 godina sa velikim uspehom...