Šta znače oznake na dnu plastičnih flaša sa vodom i sokovima

Šta znače oznake na dnu plastičnih flaša sa vodom i sokovima

Plastične flaše od mineralne vode ili sokova imaju oznake koje obavezno treba da pogledate pre nego što ih napunite vodom i stavite u frižider.

Malo ko proverava vrstu plastike od koje su napravljene flaše. Oznake se nalaze na samom dnu, odnosno trokut sa određenim brojem, a govori nam da li je plastika opasna po zdravlje, smemo li da koristimo flašu više puta i da li otpušta mikroplastiku.

Prema tome, pre nego što posegnete za punjenjem i stavljanjem u frižider, saznajte šta znače oznake na njima. Mogu da budu napisane brojem ili slovima, a evo koje se nalaze na flašicama:

 

1 - PET (često i PETE)

Ove flašice su u većini slučajeva namenjene jednokratnoj upotrebi. Postoji mogućnost da ispuštaju teški metal antimon i hemijsku materiju EPA, koja negativno utiče na funkciju hormona.

2 - HDP (nekad i HDPE)

Reč je o "dobroj" plastici, za koju postoji najmanja verovatnoća ispuštanja zagađenja u vodu. To znači da ovu flašicu možete da koristite više puta. Smatra se da je bezbedna za upotrebu.

3 - PVC (nekad i 3V)

Ovo je polivinil hlorid koji se koristi za izradu plastičnih podova, saksija za cveće, kreditnih kartica, tuš zavesa. Ova plastika ispušta dve otrovne hemikalije (DEHP, DEHA), a obe ometaju delovanje hormona u ljudskom telu. Uprkos tome, to je još uvek najčešće upotrebljavana plastika za flašice.

4 - LDPE

Ovo je plastika koja ne ispušta hemikalije u vodu. Ne koristi se za izradu plastičnih boca, nego uglavnom za izradu plastičnih vrećica za namirnice.


5 - PP

Još jedna od "dobrih" plastika, obično bele ili poluprozirne boje. Koristi se za boce u koje se pakuju sirupi ili čašice za jogurt.

6 - PS

Ovde govorimo o opasnom polistirenu, koji spada u "lošu" plastiku od koje se prave plastične čaše za kafu.

7 - PC (ili bez oznake)

To je najlošija plastika za prehrambene proizvode, jer izlučuje hemikaliju BPA. Nažalost, koristi se u bočicama za dojenčad, sportskim bočicama i posudama za spremanje hrane.

Prema rečima mnogobrojnih stručnjaka, staklo je uvek najsigurnija opcija, a svako domaćinstvo ima barem jednu nepotrebnu staklenu bocu koja može biti korisna za držanje vode u frižideru.

10
3

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
  • Kamen'čan

    pre 72 dana i 4 sata

    Teško nestručno lupetanje.
    PVC najčešći materijal za boce?
    Koristi se (od boca) jedino za boce sa sonom kiselinom, a i to sve ređe. PVC generalno ne bi smeo da se koristi u zatvorenom prostoru, a odrasli smo u Jugoplastikinim PVC sandalama ????
    PET(1) boca ne ispušta ništa, to su boce za mineralnu vodu, Coca Colu i sl. Oznaka 1 na uvodnoj slici je sama PET boca a 4 (HDPE) je čep. A od čega je folija, ti ni ja koji sam diplomirao iz plastičnih masa ne bih mogao sigurno da tvrdim.
    ????

    Oceni komentar:
    0
    11
  • Драгољуб

    pre 71 dan i 17 sati

    Значи да нас свски пут када нешто из ивих боца пијем - ТРУЈУ! Млеко, воду, сок, пиво, вино, било шта из пластичне боце је Канцерогено! Јер је "1" најканцерогенија пластика!

    Oceni komentar:
    3
    3
  • Dora

    pre 71 dan i 16 sati

    Sve se to pise po directive.Otjad su se u Augustus bar zvanicno pojavili valjkasti crvi (a vodovod to pokusavao da negira)ljudi madovno kupuju flasiranu vodu.E onda stupa na scenu politizacija pa je neophodno upoznati gradjane kako je ta voda jos opasnija po njihovo zdravlje a mali crvici nisu opadni.Zasto se ne uputi apel tima koji proizode plasticnu ambalazu ,gde je inspekcija da zabrani proizvodnju kancerogene plastike.Zbunjujete I sludjujete nepotrebno narod.

    Oceni komentar:
    3
    5