Izvor: mojnovisad.com / Fotografija: Ilustracija/Pixabay.com, mojnovisad.com
SVE O ŠTITNOJ ŽLEZDI: Koje analize kad uraditi
Štitna žlezda luči hormone koji utiču na metabolizam celog organizma. Oni pomažu telu da reguliše telesnu temperaturu, pritisak, disanje, otkucaje srca i telesnu težinu. Zato je pravilan rad štitne žlezde od vitalnog značaja za celokupno zdravlje. Tiroidni hormoni trijodtironin (T3) i tiroksin (T4) izlučuju se u krvotok pod uticajem TSH, koga luči hipofiza.
Najčešća oboljena štitne žlezde su:
- Hipertireoza – pojačan rad nastao usled povećanog lučenja hormona
- Hipotireoza – smanjen rad nastao usled smanjenog lučenja hormona
Stanja koja izazivaju smanjeno lučenje hormona štitne žlezde su:
- Hašimotov sindrom (hronični autoimuni tireoiditis) – čest uzročnik smanjene funkcije tireoidne žlezde. Stvaraju se antitela tireoperoksidaze (anti-TPO) i tireoglobulina (anti-Tg) koja napadaju sopstvene ćelije u organizmu.
- Nedovoljan unos joda putem hrane jedan je takođe jedan od mogućih uzročnika hipotireoze, naročito u planinskim područjima.
- Dejstvo pojedinih lekova i prisustvo infektivnih bolesti, mogu da uzrokuju hipotireozu.
Hipertireoza je posledica razlićitih faktora i stanja koja dovode do pojačanog lučenja hormona, kao što su:
- Autoimuna bolest poznata kao Gravesova bolest je najčešći uzročnik hipertireoze u svetu, posebno kod dece i adolescenata.
- Zapaljenje štitne žlezde tj. tireoiditis
- Toksična struma i toksični adenom – čvorići na štitnoj žlezdi koji mogu izazvati njeno uvećanje.
Ako lekar sumnja na postojanje oboljenja štitne žlezde, dalje će uputiti pacijenta da uradi potrebne laboratorijske analize, kao i ultrazvuk.
Laboratorijske analize poremećaja rada štitne žlezde, mogu obuhvatati određivanje sledećih parametara:
- TSH
- T4 (ukupni T4)
- FT4 (slobodni oblik T4)
- T3 (ukupni T3)
- FT3 (slobodni oblik T3)
- AntiTPO antitela (antitela na tireoperoksidazu)
- AntiTg antitela (antitela na tireodglobulin)
- TRAb (antitela na TSH receptore)
- Kalcitonin
- Tireoglobulin
Najčešće je preporuka prvo uraditi analize TSH i FT4. Ovi parametri najpreciznije govore lekaru o trenutnoj funkciji i aktivnosti štitne žlezde.
Kako je najčešći uzročnik hipotireoze Hašimotov tireoiditis, poželjno je odrediti anti TPO i antiTG At.
Takođe, određivanje anti TPO i anti TG kod osoba sa subkliničkim hipotireoidizmom pomaže u proceni rizika za razvoj kliničkog oblika.
Hormoni štitne žlezde T4 i T3 u krvi mogu biti slobodni i vezani za proteine. S obzirom da su samo slobodni hormoni aktivni, preporuka je da se oni određuju pre nego ukupni.
Antitela usmerena protiv receptora za TSH (TRAb antitela) detektuju se kod pacijenata sa Gravesovom bolešću, koja je najčešći uzročnik hipertireoze. Antitela na TSH receptore bi trebalo određivati ukoliko se posumnja na Gravesovu bolest, kao i radi procene efikasnosti primenjene terapije.
Koncentracije tireoidnih hormona određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama. Zato je najbolje njihove vrednosti pratiti samo jednom metodom, tj. u istoj laboratoriji. Rezultate laboratorijskih testova ne treba interpretirati kao apsolutni dokaz prisustva ili odsustva oboljenja. Treba ih posmatrati zajedno sa ostalim dijagnostičkim testovima i kliničkom slikom pacijenta.
Za analizu hormona štitne žlezde koristi se venska krv, koja se može uzorkovati u toku dana (najbolje do 17h) kod pacijenta koji nisu na terapiji. Kod pacijenata koji su na terapiji, najbolje je konsultovati se sa izabranim lekarom da li lek popiti pre ili nakon vađenja. Neka generalna preporuka jeste da se vadi krv pre jutarnje terapije.
Sve pomenute analize možete obaviti u laboratoriji "ST Medicine", a tokom decembra tu vas očekuje i popust od 20% na panel štitne žlezde.
"ST Medicina" sa svojom laboratorijom nalazi se na jednoj od najboljih lokacija u gradu, na Bulevaru oslobođenja 79 (pored nekadašnje zgrade “Dnevnika”), sa pristupačnim parkingom. Brojevi telefona su 060 530 7766, 021 215 5680 i 021 215 5681, a više informacija možete pogledati na sajtu zavoda.
Milan
pre 407 dana i 12 sati
Čampraz divan…sve bi bilo ok samo još da ima i endokrinologa!U Srbiji ko oboli samo nek se moli da ga ne boli i nastavi da čeka smrt dok ne dođe na zakazan termin…jer bolje ne umeju ovi koji znaju da vladaju!