Izvor: mojnovisad.com / Fotografija: Aleksandar Jovanović/mojnovisad.com

U POSETI "BRAUHAUSU": Nemački recept za novosadsko pivo (FOTO & VIDEO)
Svratili smo u lokal u kom možete uživati u više vrsta omiljenog napitka od hmelja, ali i posmatrati sam način pripreme piva.
“Brauhaus”, novosadski pab sa sopstvenom proizvodnjom piva, otvorio je Nemac Majkl Mej u saradnji s bratom Frenkom. Svoje iskustvo i znanje su nesebično podelili sa Novosađanima i pred njih stavili domaće pivo i nemačke kobasice, dok su tematske večeri i koncerti deo noćne ponude ovog paba.
Dok ste u donjem delu lokala možete da posmatrate i sam proces ukuvavanja hmelja, a kako za naš portal objašnjava Aleksandar Šujica, menadžer “Brauhausa”, pivski majstor Majkl Mej je svoju pivarsku školu završio u Nemačkoj i stekao dosta iskustva radeći po tamošnjim pivarama. U Novom Sadu je već oko sedam godina.
- Pivara se sastoji od komovnjaka-bistrenika, kazana za kuvanje piva i virpula. To je takozvani topli blok. Hladni blok se sastoji od hladnjaka i 10 fermentora i kompresora za hlađenje piva. Naša piva prave se isključivo od vode, ječmenog i pšeničnog slada, kvasca i hmelja, bez ikakvih veštačkih dodataka, bez konzervansa. Sva piva su nefiltrirana. Zbog strogog pridržavanja odredbi nemačkog zakona o čistoti piva, ono zadržava sve hranljive sastojke. Nema nikakvih tajnih recepta i same pripreme sve je transparentno. Tu je i poenta i draž, upravo u toj jednostavnosti kojoj se vraćaju ljubitelji piva, koji to umeju i da cene – navodi Šujica.
Ovde se trenutno proizvode “Brauhaus svetlo”, “Brauhaus crno”, “Brauhaus Ale”, “Brauhaus pšenično” i “Brauhaus Ginger” pivo.
“Ale” (ejl) je, kako kaže naš sagovornik, vrsta piva koja nastaje delovanjem kvasaca gornjeg vrenja, dok je “lager” vrsta piva koja nastaje delovanjem kvasaca donjeg vrenja.
- Većini “lager” piva proces fermentacije traje duže, te imaju blaži i ne toliko agresivan miris i aromu i prijaju širem sloju ljudi. Dok kod “ale” piva proces fermentacije traje kraće i treba im više hmelja. Ona su još uvek nepoznata većem broju ljudi, karakterišu ih snažnije note mirisa i ukusa i stoga ih neki ljudi izbegavaju – kaže Aleksandar.
Po njegovim rečima, konkurencije kod malih pivara maltene da nema, jer svi koji se time bave međusobno sarađuju, kako bi čitavu priču o proizvodnji piva približili javnosti.
- Ima pomaka i to velikog. Gosti lokala dobro reaguju, sve su više informisani i sada možete sa njima pričati o hmelju i načinu proizvodnje piva – kaže Šujica.
Naš sagovornik dodaje i da je sve stvar ukusa, te da se, kao i kod vina i rakije, ne može govoriti o boljem ili lošijem pivu, već o načinu prozivodnje.
Pivo prati hrana, pa tako i ovde možete probati nemačku kobasicu, butkice, kolenice i rebarca, a tu je i piletina.
Noćnog života što se tiče, ovde su u ponudi tematske žurke. Tako su petak, subota i nedelja rezervisani za svirke domaćih bendova. Ponedeljkom su ovde na repertoaru društvene igre, a utorkom je nemački dan – kada su na popustu kobasice i pivo. Sreda je rezervisana za kviz, a četvrtkom se u "Brauhausu" održavaju “tribjut večeri”.
Besplatno za mlade umetnike
- Prostor ustupamo neafirmisanim umetnicima koji mogu ovde da izlažu svoja dela. Sledeće nedelje će ovde izlagati fotograf Goran Kuprešak – dodao je na kraju Aleksandar.
Tekst: Slađana Aničić
Foto i video: Aleksandar Jovanović
Ovaj članak još uvek nije komentarisan