Izvor: mojnovisad.com / Fotografija: Ilustracija/ mojnovisad.com
"Urbanizam" poziva javnost na učešće u predlogu uređenja Kameničke ade
JP "Urbanizam" poslalo je saopštenje u kom poziva sve zainteresovane građane, nevladine organizacije i stručnu javnost da svojim predlozima aktivno učestvuje u uređenju prostora Kameničke ade u Novom Sadu.
Kako navode, "doprinos kroz aktivnu participaciju izuzetno je značajan, jer na taj način korisnici prostora učestvuju u njegovom kreiranju i uspostavlja se dijalog u cilju pronalaženja najkvalitetnijeg urbanističkog rešenja".
– U skladu sa navedenim planskim parametrima, uslovima nadležnih institucija i potencijalima i ograničenjima u prostoru, pozivaju se zainteresovani da dostave svoje predloge koji se odnose na uređenje prostora i planirane sadržaje, oblikovanje urbanog mobilijara, primenu održivih ekoloških rešenja u kontekstu postojećeg prirodnog okruženja, definisanje najvrednijih elemenata koje u prostoru treba sačuvati jer odražavaju njegov identitet, kao i sve druge ideje koje će unaprediti prostor i omogućiti kvalitetan i nesmetan izlaz grada i građana na reku. Na ovaj način, građani imaju priliku da u skladu sa svojim potrebama daju sugestije za oblikovanje i uređenje prostora, kao i da aktivno participiraju u formiranju slike grada – poručuju i dodaju:
– Pošto se radi o planiranom javnom prostoru, njegovo celokupno uređenje treba uskladiti sa novom namenom, odnosno prostorom zaštićenog prirodnog dobra NSA 22a i svim sadržajima park-šume unutar tog prostora.
Javni poziv traje do 31. oktobra 2023. godine.
U toku trajanja javnog poziva, zainteresovani mogu dostaviti svoje predloge putem mejla ili poštom na adresu: JP Urbanizam - Zavod za urbanizam Novi Sad, Bulevar Cara Lazara 3
USMERAVAJUĆI PLANSKI ELEMENTI
Kaok se navodi u tekstu Javnog poziva, područje Kameničke ade na levoj obali Dunava dominantno je namenjeno park-šumi u cilju maksimalnog očuvanja postojećeg zelenog fonda na lokalitetu, a u skladu sa uslovima zaštite prirode. Pored zelenila u manjem obimu planirani su i turističko-sportsko-rekreativni sadržaji i objekti kulture, gde pristupačnost i privlačnost priobalja svim stanovnicima grada postaju novi ekološki, urbani i socijalni kvalitet uređenja obale.
Za park-šume karakteristično je takvo kompoziciono rešenje, koje je podređeno lakom i pogodnom kretanju posetilaca. Planiraće se sistem pešačkih, biciklističkih i trim staza od prirodnih materijala, kako bi intervencije u prirodnom okruženju bile minimalne. Kružni put biće dimenzionisan za veći broj ljudi, dok će se osnovna mreža dopuniti sistemom drugostepenih parkovskih staza i slobodnih pejzažnih oblika. Planirane komunikacije nisu namenjene motornom saobraćaju, ni parkiranju, već isključivo pešacima i biciklistima, obećavaju novosadski urbanisti.
Kliknite na sliku za veću rezoluciju
Na teritoriji park-šume neophodno je obezbediti dve osnovne funkcionalne zone:
• zonu masovne aktivnosti – šetnja, bavljenje sportom i drugim vrstama aktivnog odmora: odavde treba da se usmeravaju staze na prostoru park šume, da se uređuju poljane za igru, sportska igrališta, kao i javni toaleti;
• zona mirnog odmora i šetnje – ovde je potrebno obezbediti sistem pešačkih i biciklističkih staza od prirodnih materijala; šetnja između krošnji drveća može da se ostvari planiranjem šetališta iznad nivoa terena i planiranjem platformi kao vidikovaca. Potrebno je voditi računa da se mrežom staza otvore živopisni pejzaži park-šume u određenoj naizmeničnosti. Veliki značaj u ovoj zoni imaju i vodene površine. Sadržaji u park-šumi treba da podstaknu boravak u prirodi i doprinesu povezivanju ljudi s prirodom. Sadržaji za decu u okviru park-šume treba da budu u funkciji doživljaja boravka na otvorenom, učenja o prirodi i savladavanju različitih veština. U okviru ove namene moguće je predvideti izgradnju objekata u funkciji sporta, turizma (glamping turizam i vizitor centar) , kulture i obrazovanja.
Svi planirani objekti zajedno ne smeju da zauzimaju više od 2% od ukupne površine obuhvata predmetnog prostora i funkcionalno i oblikovno ne smeju narušiti prirodni ambijent, navodi se u saopštenju.
Treba predvideti karakterističan oblik različitih parkovskih elemenata: klupa, nadstrešnica, staza i odmorišta. Sve treba da je oblikovano u prirodnom stilu, uz veoma male intervencije na uređivanju pojedinih prostora u dekorativnom smislu.
– Vredno prirodno nasleđe potrebno je očuvati, obnoviti i održavati. Na ostalim delovima park-šumu planirati uvažavajući potrebe za ozelenjavanjem, primenjujući postojeće komponente u integraciji sa novim, ostvarujući savremen dizajn pejzažnih prostora. Na nekim delovima park-šume treba zadržati ili urediti livade i proplanke koje će posetioci koristiti za neki drugi način rekreacije ili odmora. Park-šumu na Kameničkoj adi planirati kao rečni pejzaž, vodeći računa o načinu odbrane od poplava, planiranju kvalitetnog pejzažnog dizajna uvažavajući karakter ambijenta i ekološke aspekte – piše u tekstu Javnog poziva.
Dodaje se i da će se u okviru turističko-sportsko-rekreativnih površina razvijati specifični sportski objekti u skladu sa prirodnim uslovima lokacije.
– U zoni priobalja se planira uređenje obale i izgradnja sportskih i rekreativnih sadržaja. Deo prostora prvenstveno je namenjen za razvoj sportova na vodi. Na prostoru Kameničke ade planira se i kupalište, sportski tereni i drugi prateći sadržaji koji dopunjavaju sportsku ponudu grada. U središnjem delu Kameničke ade, u nebranjenoj zoni uz Dunav, moguće je planirati kupalište, tako da će se deo plaže formirati u zavisnosti od nivoa Dunava. Peščani deo plaže ne sme sadržati ugostiteljske objekte – instistiraju urbanisti i napominju:
– Pored planiranih sportskih sadržaja namenjenih za aktivnu rekreaciju, uređivaće se prostori za spontanu rekreaciju. Površine za rekreaciju, koja se odvija spontano, planirane su u okviru prostora u kojima dominira zelenilo. U ovim zonama mogu se planirati sadržaji kao što su: trim-staze, biciklističke staze, dečija igrališta, šetne staze, otvoreni sportski tereni za male sportove i dr.
Ovaj članak još uvek nije komentarisan