Vučinić: Blokaderi nemaju pojma da je na Štrandu bilo najveće stradanje Srba i Jevreja tokom 1942. godine

Vučinić: Blokaderi nemaju pojma da je na Štrandu bilo najveće stradanje Srba i Jevreja tokom 1942. godine

Predsednica Skupštine Novog Sada Dina Vučinić izjavila je danas da gradske strukture žele da izgrade crkvu na Limanu zato što je Štrand, gde se danas nalazi kupalište, bio prostor najvećeg stradanja Srba tokom Drugog svetskog rata 1942. godine, poznatog kao Novosadska racija.

Na Limanu, odnosno na Štrandu, a blokaderi nemaju pojma o tome, niti su se uputili u to, zapravo je bilo najveće stradanje Srba i Jevreja tokom 1942. godine – rekla je Vučinić za televiziju Pink.

Prema njenim rečima, priča oko crkve na Limanu nije nastala juče ili nakon pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine, već gradske strukture o toj crkvi pričaju godinama unazad.

Podsećamo, u naseljima Liman 1 i Liman 2 prethodnih dana pojavili su se grafiti "Na Limanu zora sviće, pokraj Štranda crkva biće" i "Na Limanu zora sviće, komunjare, crkva biće", zbog čega su se pojedini stanovnici tog dela grada, koji se protive izgradnji crkve na zelenoj površini, organizovali i prekrečili ih, jer ih tumače kao "grafite mržnje, pretnje i podela".

U nedelju je na Limanu došlo do sukoba sa pristalicama Srpske napredne stranke koji su na više zidova iscrtavali srpske trobojke, dok su pojedini građani pokušavali da im prospu farbu.

Novosadska racija, ili Racija u južnoj Bačkoj 1942. godine, naziv je za masovne likvidacije Jevreja, Srba i Roma koje su u januaru te godine izvele mađarske vlasti na području tada okupirane Bačke, tokom koje je za mesec dana ukupno ubijeno između 3.000 i 4.000 ljudi.

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
  • Добросав

    pre 121 dan i 16 sati

    Шта знају комуњаре плитке памети...

  • Dejan

    pre 121 dan i 16 sati

    Svakim danom sve više mrzim bosance zbog njihovog bezobrazluka,nekulture,grubosti,pokvarenosti,lopovluka...moja dva bliska rođaka su bačeni pod led u dobi od 24 i 22 godine.Ovo što oni rade i govore,ne može više da se izdrži ni sekunde,ovo je božja kazna od života,sve su opoganili,ovde se nikada više neće pristojno živeti,moraće da prođe 100 godina od njihove vlasti i to neće biti dosta da se sve dekontamira.Zgadili su mi svaki sekundi života.

  • Istorija za Limance.

    pre 121 dan i 16 sati

    Teško da komunisti i njihova deca znaju o stradanju Partizana, a kamoli o stradanju običnih građana od strane Mađara, Nemaca i Hrvata. Titova Jugoslavija je uradila svoj posao da se zataška zločini fašista i domaćih izdajica, pa oni su vršili zlodela posle rata, posle Goli Otok. Nema razlike između fašizma i komunizma, dve totalitarne ideologije koje su iza sebe ostavile brdo leševa. Hoćemo promenu sistema ka boljem, onda komunizam mora na smetlište istorije, oh Titovi pioniri sa Limana.

  • Ogorčena

    pre 121 dan i 15 sati

    Pa zašto je onda ne pravite na Štrandu? Možete i u kvartu u najavi pod nazivom Novi Sad na vodi. Eto vam ideje..... možete da je razradite.

  • Za "Ogorčenu"

    pre 121 dan i 15 sati

    Za Štrand je dobro pitanje. Mora deo plaže da se oduzme od zabavne upotrebe i da ima trajnu postavku za žrtve Racije, kao deo Memorijalnog centra koji će se graditi nekih 100 metara od ulaza Štranda. Tamo gde će se graditi crkva je najbolaj data opcija jer je najbliža lokacija prema Štrandu,a da ima već obnovljen veliki parking i pristup javnom saobraćaju. Mem. centar je donekle bitniji po pitanju Racije, pod hitno da se gradi. Crkva će imati sveopštu versku upotrebu pored obeležja za stradale.

  • Ime

    pre 121 dan i 14 sati

    Prvo sinagogu, dvostruko vise ih je stradalo.

  • Za crkvu i memorijalni centar.

    pre 121 dan i 14 sati

    @Ime, za koga tačno da grade sinagogu kada nema toliko Jevreja u gradu ni za onu sinagogu u Jevrejskoj ulici (svega 400 po popisu)? Ovo crkva neće samo biti za žrtve Novosadske Racije, nego i verski objekat za potrebe građana pravoslavne vere, kojih itekako ima, pogotovo kod Limana gde do sada nije bilo javne crkve (ne računam kapelu u vojnoj bazi). Uostalom za gradnju su dobili odobrenje od strane jevrejske i svih crkvnih zajednica u NS. Memorijalni centar isto tako što pre moguće da se gradi.

  • Beka

    pre 121 dan i 13 sati

    @ Ogorčena : Čemu ogorčenost? Crkva je potrebna. Ko je ne želi, neka je zaobiđe.

  • Beka

    pre 121 dan i 13 sati

    @ Dejan: Meni se čini da si zgađen rođen kad možeš da prospeš ovoliko mržnje u par rečenica.

  • Jovan

    pre 121 dan i 10 sati

    Ako je Bog svuda oko nas šta će nam crkve??? Jel nisu dovoljni dva spomenika žrtvama racije?? Na keju i na štrandu! Obavestite gospodju...

  • Produžićete dalje

    pre 121 dan i 8 sati

    Zdravko Čolić je imao pesmu "Produži dalje".
    Posvetio bih je budućnosti svih koji su siroti izbjegli iz Bosne i Krajine - a danas se na kardinalan način mešaju Novosađanima u njihovu kuću, prćiju, njihove ognjište.
    Ko gleda tuđa posla...