"WINTER FEST": Evo šta sve možete pronaći u drvenim kućicama na Trgu slobode (FOTO)

"WINTER FEST": Evo šta sve možete pronaći u drvenim kućicama na Trgu slobode (FOTO)

Od kuvanog vina i austrijskih kobasica, do prirodne kozmetike i "drveta sreće i novca"

Drugi po redu "Novosadski Winter fest" otvoren je u četvrtak, 23. novembra, na Trgu Slobode, a mišljenja o ovoj manifesticiji među sugrađanima su prilično podeljena. Dok neki postavljaju pitanje koliko je novca uloženo u čitav projekat, kolike su cene zakupa i ko je tu "na dobitku", drugi se naprosto raduju što je i Novi Sad, poput mnogih evropskih gradova, dobio svoj "christmas market".

U bilo koju grupu ljudi da spadate, jedno je svakako sigurno – na "Novosadskom Winter Festu" moći ćete nešto da prezalogajite ili se zagrejete kuvanim vinom po vrlo povoljnim cenama. Na štandu vinarije Adžić možemo pronaći kuvano belo ili crno vino za 100 dinara, kao i kuvanu rakiju, lozu i šljivu. Vino pravi i kuva mladi bračni par. 

 


Hrane što se tiče, u ponudi ima za svakog ponešto. Mladić iz Požarevca nudi girice i pomfrit za 150 dinara, pohovane lignje i kačkavalj za 250 dinara, pa čak i bukovače po istoj ceni.

Tu je takođe i štand sa austrijskim kobasicama "Wurst platz", čiji lokal, osim u Beogradu i na Kopaoniku, čeka svoje otvaranje i u našem gradu.


Za ljubitelje slatkog  tu je poznata mađarska poslastica kurtoš kolač, ali i šarenoliki štand sa kolačima, štrudlama i mafinima. Parče bilo koje torte je 100 dinara, dok su mafini 60 dinara.

Zimski sladoled je 100 dinara, a možete pronaći i domaću štrudlu, čija se cena za kilogram kreće od 600 do 800 dinara.


Osim gastronomsko-enološke ponude, "Novosadski Winter Fest" dao je priliku i malim preduzetnicima i zanatlijama da izlože svoje proizvode.

Na jednom od štandova možete pronaći kožne novčanike, torbe, kaiševe i futrole ručne proizvodnje, a nudi ih porodična firma iz Bačke Palanke. Ženski novčanici se kreću od 1.800 do 3.300 dinara, dok se muški kreću od 1.800 do 2.400 dinara


Na drugom štandu ćete naći ponudu nakita od poludragog kamenja.

- Ne gledajte kamenje po horoskopskom znaku, već koji vas najviše privuče oku, to je baš taj kamen čija vam je energija potrebna. Mi tražimo kamen, kamen nađe nas – objašnjava nasmejana prodavačica.


Malo dalje, na sledećoj tezgi, predstavljen je porodični zanat bake, majke i ćerke koje prave "drvo sreće i novca" od poludragog kamena. One takođe kažu da svaki poludragi kamen ima svoj značaj i uticaj na čoveka. "Prvi kamen koji te privuče – njegovu energiju osećaš"


Tu je takođe i štand koji inženjer građevine deli sa svojom prijateljicom. On prodaje suvenire koje pravi njegova žena, a usput nam je predstavio i dekupaž tehniku svoje "komšinice" i dodao da je dekupaž tehnika da se "od novog napravi da izgleda staro"


Kad je kozmetika u pitanju, iz Šapca nam se predstavljaju preparati prirodne proizvodnje "Tammy cosmetics", koja postoji već 30 godina, od sapuna, preko kreme protiv bora do afteršejva. Svaki od sapuna ima u sebi prirodan sastojak koji ima svoju posebnu namenu – cimet uspostavlja energetsku ravnotežu, mango stimuliše čula, jasmin podstiče osećajnost.


Za mališane su u ponudi vunene kape raznih boja i dezena, čije se cene kreću od 800 do 1.000 dinara.

- Očekujte ljubazne trgovce i sve od igle do lokomotive. Radujemo se strancima, ali bolji su naši – poručuje žena čiji je to ručni rad.



Na jednom od štandova u ponudi su i "pufke" za noge, ručni rad porodične firme. Bračni par se bavi proizvodnjom sobne obuće čije se cene kreću od 450 do 950 dinara.


Jedna od zanimljivijih stvari  na "Winter Festu" jeste i brend "Urban tribe". Vlasnica je kreativna devojka koja sama osmišljava dezene i oslikava tekstil. Cene majica sa zanimljivim natpisima i šarama kreću se od 1.200 do 2.000 dinara.


Ipak, pojedini zakupci kućica na Trgu slobode žale se na visoke kirije, i da, kako je jedan od njih rekao, "plaćaju da bi reklamirali zemlju". A kada se saberu zakup, repromaterijal i dnevnica za radnika koji će biti za tezgom, ulaganje im se, kažu, baš i ne isplati. Kad im vremenski uslovi to dozvole, možda i "izvuku dan" pa im se uloženo vrati, ali to češće nije slučaj. Barem za sad. 


Tekst:
Tamara Mladenović

9
4

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
  • Boris

    pre 2568 dana i 6 sati

    Dečko što prodaje girice za mali fišek gde pitanje da li bi stalo 10 komada traži 250 din, a ne 150! Kurtoš kolač nije poznata mađarska poslastica već potiče iz transilvanije. Dalje nisam ni čitao...

    Oceni komentar:
    1
    1