11°C
Sreda, 29. april 2026. Oglašavanje

Vesti | Društvo

·

18.05.2019. u 00:05

Oko 7.000 tona cevi za gasovod stiglo u Luku Novi Sad

Gasovod u Srbiju iz Bugarske ulazi kod Zaječara, proteže se do Kanjiže, a kod Horgoša izlazi u Mađarsku…

U Luku Novi Sad u subotu 18. maja, od ranog jutra, stižu tegljači koji vuku barže sa cevima za Turski tok, a dalje nastavljaju put za Šajkaš, pa za Titel i dalje.

Kako prenosi Radio-televizija Vojvodine, Luka vrvi od radnika koji dočekuju barže, a procedura pre nego one budu pretovarene na kamione za dalji transport je rigorozna.

Do sada je u Luku stiglo, pretovareno i dalje transportovano oko 7.000 tona cevi, a do decembra, kada bi ovaj deo posla trebalo da bude završen, biće dopremljeno oko 50.000 tona cevi. Svaka cev teška je 5.270 kilograma, a dugačka 12 metara.

Gasovod Turski tok čija se izgradnja priprema, u Srbiju iz Bugarske ulazi kod Zaječara, proteže se do Kanjiže, a kod Horgoša izlazi u Mađarsku.

Trasu nacionalnog magistralnog gasovoda projektovao je italijansko-srpski konzorcijum “Sajpem-Srbijagas”, a pripremne radove obavljaju srpske firme.

Tri kompanije iz Italije i Nemačke, koje će biti glavni izvođači za ovaj deo gasovoda, biće angažovane i za njegov prolazak kroz reke Dunav i Tisu. Cevi će biti postavljene i ispod reka Crni Timok, Velika Morava i Tamiš.

Dok se radnici u Luci Novi Sad bave smeštanjem kontejnera i cevi, nekoliko desetina kilometara dalje, u Šajkašu, radnici bagerima i buldožerima ravnaju teren, pripremaju za postavljanje cevi, neke su već zavarene.

Osim u Šajkašu, pripremni radovi traju i na delovima ostalih deonica. Prva je od bugarske granice do Ćuprije, druga od Ćuprije do Dunava, treća od Dunava do Zrenjanina i četvrta od Gospođinaca do Subotice.

Prema najavama, Turski tok kroz Srbiju trebalo bi da bude završen do kraja godine, a čitavom regionu, najavili su nadležni, obezbediće sigurnost u snabdevanju gasom.

Kompletan tekst može se pročitati na sajtu Radio-televizije Vojvodine.

Komentari

Još uvek nema komentara.

Preostalo još 500 karaktera

Dešavanja u gradu

Izložba

29. Apr

·14:00

·Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine

E75 Art Bus stiže u Novi Sad
Predstava

29. Apr

·19:00

·Novosadsko pozorište

GENERACIJE
Predstava

29. Apr

·19:00

·Srpsko narodno pozorište

Žizela
Predstava

29. Apr

·19:30

·Srpsko narodno pozorište

Iskupljenje
Predstava

29. Apr

·20:00

·Pozorište mladih

Jerma
Predstava

30. Apr

·18:00

·Pozorište mladih

Čarobna frula