Veliki požar u Beogradu pod kontrolom, pulmološkinja objasnila koje maske štite od najsitnijih čestica
Izvor - N1 : Fotografija - Ilustracija/ mojnovisad.com
Pripadnici Sektora za vanredne situacije i Helikopterske jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova lokalizovali su požar koji je rano jutros izbio u Kineskom tržnom centru u Ulici Jurija Gagarina na Novom Beogradu.
Kako javlja MUP, prema dosadašnjim informacijama, nema povređenih osoba. U intervenciji je učestvovalo 76 vatrogasaca-spasilaca sa 25 vatrogasnih vozila, dok su pripadnici Helikopterske jedinice sa tri helikoptera u 37 naleta izbacili ukupno 71 tonu vode.
U toku je dogašivanje požara, a Agencija za zaštitu životne sredine (SEPA) je saopštila je danas da građani koji žive u blizini treba da poštuju preporuke Zavoda za javno zdravlje i da, ako vide ili osete dim – zatvore prozore i izbegavaju boravak na otvorenom dok se situacija ne reši.
Pulmološkinja Tatjana Radosavljević ocenila je za N1 da požar koji je izbio u Kineskom tržnom centru u Bloku 70 remeti ionako lošu sliku aerozagađenja.
– S obzirom na to da u požaru gori plastika u tim radnjama koje su oštećene, a kad gori plastika, gume oslobađaju se još gore komponente aerozagađena kao što su dioksini koji su se koristili kao bojni otrovi – navodi Radosavljević.
Ona je napomenula da, iako vetar tada nije duvao u Beogradu, kada krene, rezneće dim od požara po celom gradu i istakla je da nošenje hiruških maski u blizini požara ne može u potpunosti da nas zaštiti.
– Hiruške maske će nas zaštiti od prvih gasova koji se oslobađaju (azotnog oksida, sumor dioksid), ali ne mogu da zaštite od najsitnijih čestica. N95 maske sa dva ventila jedino štite od najsitnijh čestica – upozorila je.
Komentari
Još uvek nema komentara.