Nacionalna kampanja za borbu protiv menstrualnog siromaštva: Četiri Univerziteta opremljena higijenskim ulošcima

Nacionalna kampanja za borbu protiv menstrualnog siromaštva: Četiri Univerziteta opremljena higijenskim ulošcima

Na univerzitetima u Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu i Novom Pazaru, higijenski ulošci će, u ženskim toaletima, postati neizostavni deo sredstava za higijenu.

Mogućnost da koriste ovakav vid potpore imaće desetine hiljada studentkinja sa četiri univerziteta u Srbiji. Zahvalnost ustanove duguju brendu "Libresse", koji će od svakog prodatog proizvoda izdvojiti 17 dinara u svrhu donacije menstrualnih uložaka studentkinjama partnerskih univerziteta, uz podršku udruženja Ženska inicijativa. 

Cilj je da ovim projektom obezbedimo barem godišnju zalihu uložaka za 50 fakulteta i blizu 50.000 studentkinja. Dugoročno nam je ideja da ova praksa samostalno zaživi na svim univerzitetima, fakultetima i u srednjim školama u Srbiji –  saopštili su organizatori kampanje koja nosi naziv "Sve za jednu, jedna za sve"

Reč je o pionirskoj i najmasovnijoj inicijativi u Srbiji na ovom polju do sada. U njenom je cilju dodatni impuls suzbijanju sve prisutnije pojave menstrualnog siromaštva, jer se procenjuje da žene u Srbiji, na godišnjem nivou, za menstrualne higijenske proizvode moraju da izdvoje najmanje 8.000 dinara. Porez na ove proizvode jednak je onima u drugim, komercijalnim oblastima – 20%. Srbiju to svrstava na čeono mesto po visini oporezivanja higijenskih proizvoda za žene u regionu i među društva u kojima menstrualno siromaštvo nije prepoznato kao problem. Zato je borba protiv menstrualnog siromaštva usmerena na to da higijenski proizvodi budu besplatno dostupni mnogima, baš kao što je učinjeno sa sredstvima za kontracepciju, navodis e u saopštenju Ženske inicijative.

Početak kampanje označen je u Nišu, gradu u kome će direktnu podršku osetiti gotovo 13.000 studentkinja. 

Kampanja se realizuje od 1. aprila, do 31. maja 2024. godine.


Projektom 'Sve za jednu, jedna za sve' želimo direktno da pomognemo studentkinjama da neometano pohađaju predavanja kao i da im poteškoće u nabavci higijenskih proizvoda ne utiču na obrazovanje. Sproveli smo jednu anketu na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, pokazala je jednu zaprepašćujuću stvar: koleginice koriste u 21. veku krpe i slične proizvode tokom menstruacije – rekla je Milica Sekulić iz Ženske inicijative. 

Anđela Durmišević, predstavnica studenata niškog Univerziteta, ocenila je da je nekome uložak osnovna higijenska potreba i deo potrošačke korpe, dok nekom drugom predstavlja luksuz. 

Menstruacija je i dalje deo stigme. Istina je da se sada više priča o temama koje su do pre desetak godina bile tabu. Međutim, ne treba zanemariti problem i kulturu koja potiče iz porodice i tu dolazimo do pitanja - da li smo naučili momke u kući da je uložak u korpi potpuno normalna stvar i da se toga ne treba stideti ili ga kriti. Dilema ne sme biti – hoću li danas da odem i položim ispit ili to neću moći jer nemam novca za uložak – rekla je Durmišević. 

Maša Bašić, predstavnica marketinga kompanije "Essity" napomenula je da su oni, kao donatori, želeli da podrže mlade žene u četiri regionalna centra u Srbiji, ali i da podsete najširu javnosti da menstrualno siromaštvo nije apstraktni pojam, već pojava koja narušava komfor života, postignuća, potencijalno i zdravlje nemerljivog broja žena. 

Vodila nas je želja da osvestimo javnost o menstrualnom siromaštvu u Srbiji i dodamo malo snage devojkama koje se susreću s tim problemom. Učestvovanjem univerziteta u ovoj inicijativi, šaljemo im, verujemo, najsnažniju poruku podrške. Zahvaljujući našim partnerima – Ženskoj inicijativi, kao i visokoškolskim ustanovama u Novom Sadu, Kragujevcu, Novom Pazaru i Nišu, higijenskim ulošcima opremićemo 236 toaleta na fakultetima. Te toalete koristi blizu 50.000 studentkinja – istakla je Maša Bašić.

Oceni vest:
4
0

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)

Ovaj članak još uvek nije komentarisan