8.1°C
Sreda, 22. april 2026. Oglašavanje

Vesti | Društvo

·

29.03.2022. u 00:03

Periodu jeftinih kredita bliži se kraj

Kamatne stope i rate na kredite već nekoliko godina stagniraju, i u svetu i u Srbiji. Nove globalne okolnosti, međutim, već dovode do rasta kamata na međunarodnom nivou, a to znači da bi promene mogli očekivati i kod nas.

Signali koji ovih dana stižu sa svetskog bankarskog tržišta ukazuju da se periodu jeftinih kredita lagano bliži kraj. Prvo je kamate podigao američki FED uz najave da će do 2024. biti još nekoliko povećanja, a onda je sličan potez najavila i Evropska centralna banka, piše Blic.

A, sve se vrti oko euribora, kamate za koji su vezani mnogi krediti u Srbiji i koji je pre deset i više godina ukupnu kamatu na zajmove u Srbiji dizao i do 5 procenta. U međuvremenu, Euribor je počeo značajno da pada – u minus je ušao još 2016. godine, i na tom nivou je i danas, ali raste kako je izbila kriza u Ukrajini.

O uticaju euribora možda najbolje govori sledeći primer. Eventualni skok euribora na 1,5 procenta mogao bi današnju ratu stambenog kredita od 277 evra da poveća na 316 evra. Kod keš kredita povećanje bi bilo manje, ali opet značajno imajući u vidu mnogo manji iznos ukupnog zajma u banci.

Primer za stambeni kredit
• Kredit od 50.000 evra
• Euribor sada 0 %
• Rok otplate 20 godina
• Kamata u banci 3 %
• Mesečna rata sada sa euriborom od 0 odsto – 277 evra
• Mesečna rata sa rastom euriborom na 1,5 odsto – 316 evra
• Mesečna rata sa rastom euriborom na 3 odsto – 358 evra

U Narodnoj banci Srbije ocenjuju da izgledi globalnog ekonomskog rasta postaju neizvesniji, a da dodatni rast cena energenata, hrane i sirovina za proizvodnju povećava rizike da bi inflatorni pritisci mogli biti veći od očekivanih i trajati u dužem periodu.

–Takođe, u takvim okolnostima nije izvesno ni kojom brzinom će se odvijati očekivana normalizacija monetarnih politika vodećih centralnih banaka, FED-a i Evropske centralne banke, kao i kakve će efekte povećana neizvesnost na globalnom nivou imati na finansijske uslove i tokove kapitala prema zemljama u usponu, uključujući i Srbiju – naveli su u izveštaju NBS od pre dve nedelje.

Komentari

Još uvek nema komentara.

Preostalo još 500 karaktera

Dešavanja u gradu

Radionica

22. Apr

·17:30

·Novi Sad

Unapredi svoj javni nastup
Knjiga

22. Apr

·18:00

·Omladinski centar CK13 (Crna kuća)

Književni klabing: "Čitati Lolitu u Teheranu" Azar Nafisi
Predstava

22. Apr

·19:30

·Srpsko narodno pozorište

Posle milijon godina
Koncert

22. Apr

·20:00

·Srpsko narodno pozorište

Gala koncert – Simfonijski dijalog
Radionica

23. Apr

·18:00

·Novi Sad

Moja anksioznost i ja
Predstava

23. Apr

·19:00

·Novosadsko pozorište

Zašto magarci stoje na promaji?