7.4°C
Sreda, 22. april 2026. Oglašavanje

Vesti | Društvo

·

17.07.2023. u 00:07

Rode okupirale ulaz u Novi Sad

Vratile se rode – u Novi Sad, i to u nikada većem broju. Ornitolozi društva za proučavanje i zaštitu ptica izbrojali su čak 52 gnezda sa parovima i mladuncima, i to na stubovima zgrade propale investicije na obodu grada.

Plan je bio da tu nikne hipermarket kompanije Rodić. Slučajnost je htela da baš tu rode sviju svoju koloniju. Skoro deceniju vraćaju se svake godine na istu lokaciju, i iz godine u godinu sve ih je više.

– Već neko vreme unazad posmatramo ovaj objekat i naše omiljene bele rode. Ove godine smo zabeležili do sada rekordan broj gnezda i gnezdećih parova belih roda – rekla je Sandra Jovanović iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica.

Rekord koji iznosi 52 gnezda, sa 52 para belih roda, a u svakom su i mladunci. Više je to nego što je izbrojano u Tarašu nadomak Zrenjanina, mestu koje nosi titulu evropskog sela roda.

– Ono što njih privlači, prvo su ti ogromni betonski stubovi koji njima pružaju dobru osnovu za izgradnju gnezda. Jedno gnezdo velike rode je zaista veliko. One svoja gnezda ne ruše pa da prave nova gnezda ispočetka, već svake godine nadograđuju ta svoja gnezda. Što znači da moraju da imaju svoju odličnu i čvrstu osnovu kako bi ta gnezda mogla da se nadograđuju – dodala je Jovanović.

Važno je zato da rode i narednih godina znaju da imaju gde da se vrate. Kakvi su planovi grada za propalu investiciju nije poznato, pa ostaje bojazan da bi stanište strogo zaštićene vrste moglo da strada.

Ceo tekst pročitajte na sajtu N1

Komentari

Još uvek nema komentara.

Preostalo još 500 karaktera

Dešavanja u gradu

Radionica

22. Apr

·17:30

·Novi Sad

Unapredi svoj javni nastup
Knjiga

22. Apr

·18:00

·Omladinski centar CK13 (Crna kuća)

Književni klabing: "Čitati Lolitu u Teheranu" Azar Nafisi
Predstava

22. Apr

·19:30

·Srpsko narodno pozorište

Posle milijon godina
Koncert

22. Apr

·20:00

·Srpsko narodno pozorište

Gala koncert – Simfonijski dijalog
Radionica

23. Apr

·18:00

·Novi Sad

Moja anksioznost i ja
Predstava

23. Apr

·19:00

·Novosadsko pozorište

Zašto magarci stoje na promaji?