13.1°C
Četvrtak, 23. april 2026. Oglašavanje

Vesti | Društvo

·

27.10.2023. u 00:10

Otvaranje izložbe "Umetnost bez granice" u utorak u Muzeju Vojvodine

U Muzeju Vojvodine (Dunavska 35) će od 31. oktobra do 12. novembra 2023. biti postavljena izložba “Umetnost bez granice” na kojoj će biti predstavljeni umetnici iz Vojvodine koji već duže vreme žive i stvaraju u Budimpešti.

Otvaranje izložbe je u utorak, 31 , oktobra, u 19 sati, a biće prezentovani radovi šestoro umetnika: Katalin Ladik, Balinta Sombatija, Milorada Krstića, Bele Marijaša, Ištvana Balinda i Andraša Šifliša.

Izložbu priređuje novosadska Galerija Bel Art. 

U savremenim umetničkim zbivanjima u Mađarskoj, tokom poslednje tri-četiri decenije aktivno učestvuju umetnici Mađari koji su poreklom iz Vojvodine. Na kraju XX i početkom XXI veka se, donekle, ponovila situacija kada su umetnici Mađari sa teritorije današnje Vojvodine inklinirali ka Budimpešti što je trajalo sve do kraja Velikog rata i uspostavljanja nove jugoslovenske granice. Tada je nastala pauza u srpsko-mađarskim umetničkim vezama, koju kasnije nije bilo lako obnoviti, jer je umetnička sudbina bila skoro identična u obe države.

Uspostavljanje socijalističkih sistema nakon Drugog svetskog rata je donelo strogost soc-realizma, tegobu modernističkog osvešćenja, zanemarenu (i sputavanu) konceptualnu umetnost u sedamdesetim godinama proteklog stoleća. Tek je u jednom intervalu tokom osamdesetih godina prošlog veka došlo do relaksiranijih odnosa i razmene izložbi, da bi dramatični raspad SFRJ, a potom i tranzicijski procesi koje su obe države pretrpele donelo nove tegobe i probleme.

No, upravo u tom periodu počinju odlasci vojvođanskih umetnika u Budimpeštu. Neki su tamo stigli kao već afirmisani umetnici sa značajnom reputacijom ali je jedan broj autora svoju afirmaciju stekao upravo u novom umetničkom miljeu.

Tako je ponovo došlo do zanimljivih umetničkih prepleta. Dakle, radi se o interesantnom umetničkom fenomenu koji je potrebno sagledati, objasniti i shvatiti mesto i ulogu ovih umetnika na umetničkim scenama s obe strane granice. Jer, činjenica je da su svi ovi umetnici, neko agilnije a neko manje aktivno, prisutni na obe scene – mađarske i srpske ali i znatno šire u zemljama bivšeg jugoslovenskog umetničkog prostora.

Kustos izložbe Sava Stepanov je odabrao one umetnike sa kojima Galerije Bel Art sarađuje  duži niz godina.

Podsećamo, otvaranje ove izložbe je prvobitno najavljeno za 25. septembar ali je odloženo iz tehničkih razloga.

Komentari

Još uvek nema komentara.

Preostalo još 500 karaktera

Dešavanja u gradu

Radionica

23. Apr

·18:00

·Novi Sad

Moja anksioznost i ja
Predstava

23. Apr

·19:00

·Novosadsko pozorište

Zašto magarci stoje na promaji?
Predstava

23. Apr

·19:30

·Srpsko narodno pozorište

To smo mi
Noćni provod

23. Apr

·19:30

·The End Cafe

Speed Dating veče – upoznaj nekoga uživo