ANALIZA: Srbija evropski lider – ali u zagađenosti vazduha
Izvor - Radio televizija Vojvodine (RTV) : Fotografija - Ilustracija/mojnovisad.com
Stanovnici gradova Srbije godinama se žale na kvalitet vazduha, a godišnje od posledica zagađenosti vazduha umre oko 10.000 građana naše zemlje, navodi se u analizi “Srbija – Evropski lider, ali u zagađenosti vazduha”, čiju je izradu, u saradnji sa portalom EWB, podržala Platforma za opštedruštveni dijalog o sprovođenju ciljeva održivog razvoja.
Međunarodni dan planete Zemlje obeležava se svake godine 22. aprila u cilju skretanja pažnje na značaj očuvanja prirode i opasnosti koje prete životu na Zemlji, ekosistemima i urbanim zonama, usled razvoja industrije, povećane potrošnje energije, globalnog zagrevanja i klimatskih promena, navodi u saopštenju Platforme.
Agenda 2030 Ujedinjenih nacija, čiju promociju i primenu u Srbiji podržava projekat Švajcarske i Nemačke razvojne saradnje “Reforma javnih finansija – Agenda 2030”, sadrži 17 ciljeva održivog razvoja, među kojima su i cilj 7. Pristupačnost energije iz čistih izvora i cilj 13. Hitna akcija protiv klimatskih promena i njenih posledica, navodi se u saopštenju.
– Pred Srbijom su u pogledu realizacije ovih ciljeva veliki izazovi. Prema podacima iznetim u prvom Dobrovoljnom nacionalnom izveštaju o sprovođenju Agende 2030 iz 2019. godine, čiju je izradu Platforma takođe podržala, u ukupnoj potrošnji energije u Srbiji u 2018, energija koja se proizvodi iz obnovljivih izvora činila je samo 23 odsto, dok ostale evropske zemlje dostižu mnogo veće procente – rekao je projektni menadžer Platforme “Održivi razvoj za sve” Bogdan Gavanski.
U istom izveštaju nalaze se i ohrabrujući podaci, dodaje Gavanski, da je u okviru planiranih promena u Srbiji, 2014. godine osnovan Budžetski fond za energetsku efikasnost i da su zahvaljujući podsticajnim merama uvedenim 2010. godine do 2018. izgrađena 222 objekta za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.
– Neželjene promene je još moguće sprečiti uz političku volju, primenu niza tehnoloških ograničenja i programa prilagođenih izmenjenim klimatskim uslovima. Zato želimo da u okviru aktivnosti Platforme “Održivi razvoj za sve” u dijalog na tu temu uključimo sve društvene aktere – rekao je Gavanski.
Komentari
Još uvek nema komentara.