FOTO i VIDEO: Lekari i studenti medicine predali Lekarskoj komori zahteve da podrži studente
Izvor - NULL : Fotografija - Moj Novi Sad
Lekari i studenti Medicinskog fakulteta u Novom Sadu danas su ispred prostorija Lekarske komore Vojvodine (LKV) zatražili da lekarska udruženja, odnosno čitava struka – stane uz studente.
Lekari iz Kliničkog centra Vojvodine (KCV), domova zdravlja i Instituta u Sremskoj Kamenici zajedno sa studentima su u protestnoj šetnji od Medicinskog fakulteta, Futoškom i Jevrejskom ulicom, gde su ih pozdravljali građani, stigli do Bulevara Mihajla Pupina gde su prostorije LKV.

Usput su mahali kovetama u kojima su bili zahtevi koje su predali Komori i u kojima traže da lekarska udruženja podrže studente i pokažu solidarnost u ime svojih članova.
Lekar Ilija Srdanović sa Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici je rekao da su svi zaposleni u zdravstvu na jednom zadatku – “poboljšanju zdravstvenog statusa naše nacije, ali da ono što su predstavnici Lekarske komore govorili u ime lekara nije tačno”.
– Naše zahteve smo sublimirali u preko 400 potpisa koje smo danas spremni da im uručimo u znak protesta za ono što nedeljama i mesecima rade, a to je da ne slušaju našu budućnosti. I mi profesori i svi ostali imamo jednu poruku, da će lekarska služba uvek raditi u interesu nacije i ne može neko koje u Lekarskoj komori ili je na neki drugi način ušao u neki sistem, da ruši tu našu najsvetliju dužnost – rekao je Srdanović.

Kako se navodi u tekstu zahteva, lekari koji su ga potpisali traže od Lekarske komore Srbije, Srpskog lekarskog društva i svih drugih strukovnih lekarskih udruženja da podrže studente “u njihovim opravdanim naporima i težnjama za poštovanje i primenu Ustava i zakona Republike Srbije”.
– Studenti, predvodnici ove inicijative, izloženi su brutalnim napadima dok se bore za pravdu i dostojanstveno društvo. Njihovi zahtevi već su podržani od mnogih strukovnih organizacija poput Advokatske i Stomatološke komore Srbije. Lekarska profesija nosi moralnu odgovornost ne samo prema pacijentima i kolegama, već i prema očuvanju humanosti i društvenih vrednosti – navodi se u dopisu doktora medicine, a prenosi “Danas”.
Ističu da je neophodno da sva lekarska strukovna udruženja javno podrže studente i pokažu solidarnost u ime svih svojih članova, time potvrđujući principe medicinske etike.
– Zahtevamo da naša profesionalna udruženja apeluju na sve građane da se suzdrže od bilo kog oblika nasilja prema učesnicima mirnih građanskih protesta, a posebno prema studentima i učenicima. Ova inicijativa ne ugrožava rad naše profesije već, naprotiv, ojačava njen ugled i značaj u društvu. Od Lekarske komore Srbije, Srpskog lekarskog društva i svih drugih strukovnih lekarskih udruženja očekujemo da predvode ovu akciju i inspirišu druga udruženja da učine isto – dodaje se na kraju zahteva.
Lekari su se potom ušli u zgradu u kojoj je Lekarska komora Vojvodine, ostavili veliki broj zahteva u kovertama, a njih je, u ime Komore pozdravio sekretar Komore Relja Aleksić koji je rekao da će oni biti predati nadležnima.

Pogledajte šta se dešavalo u zgradi Komore:
Podsećamo, ranije danas, zdravstveni radnici iz Kliničkog centra Vojvodine zastali su na 15 minuta u 11.52 ispred ove ustanove, a vozači su, solidarno s njima, blokirali deo Hajduk Veljkove ulice:
Izvori: Danas i Moj Novi Sad
Komentari
Još uvek nema komentara.