Na severu Kosova napeto, ima i povređenih
Izvor - NULL : Fotografija - Ilustracija/Mojnovisad.com
KFOR je danas popodne nasilno, uz šok bombe i suzavac rasterao Srbe koji su bili okupljeni kod zgrade opštine Zvečan. Više od 53 osobe su povređene. Ranjenih ima i među Srbima i među pripadnicima KFOR-a.
Više od 53 osobe imaju različite vrste povreda od šok bombi, suzavca i udaraca, troje je zadržano u bolnici, a jedna osoba je životno ugrožena i ima prostrelne rane, rekao je za N1 direktor Kliničko-bolničkog centra u Kosovskoj Mitrovici Zlatan Elek.
Srpska lista i građani zahtevali su da novoizbarani albanski gradonačelnik ne dolazi u zgradu opštine i da se specijalna kosovska policija odmah povuče. Pripadnici KFOR-a bili su raspoređeni i u Leposaviću i Zubinom Potoku. Kosovska policija u petak je nasilno uvela u zgrade opština albanske gradonačelnike koji su izabrani na izborima koje su Srbi bojkotovali što je dovelo do nezadovoljstva Srba i novih napetosti..
Kako je javila reporterka Euronews Srbija, vatrenim oružjem kojim su ranjena najmanje dvojica Srba je pucala kosovska policija čiji su pripadnici bili iza pripadnika KFOR-a. Italijanske pripadnike KFOR-a zamenili su poljski.
Situacija u Zvečanu je oko 18.00 bila relativno mirna, ali je na ulicama prisutan veliki broj građana, možda i do 1.000, dok jedinice Kfora u kordonu stoje ispred opštine Zvečan
Američki ambasador u Prištini Džefri Hovenijer izjavio je danas, posle sastanka ambasadora zemalja Kvinte sa premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem, da su zemlje Kvinte saglasne da je potrebno deeskalirati situaciju i da je preporuka SAD da gradonačelnici ne rade iz opštinskih, već iz drugih zgrada. Hovenijer, međutim, nije naveo da li se Kurti slaže sa ovom preporukom, rekavši da nije na njemu da o tome govori.
– SAD veruju, govorim i o mojim kolegama, da nije neophodno da izabrani predsednici na severu obavezno svakodnevno idu na posao. U stvari, kratkoročno, preporučujemo da se to ne dešava – rekao je Hovenijer, prenosi Reporteri.
Rekao je da postoji saglasnost da treba deeskalirati situaciju, “ali da ne zna da li može da kaže da postoji saglasnost o tome kako će se doći do te deeskalacije”.
U Leposaviću i Zubinom Potoku su se građani razišli i tamo je mirno.
Automobil novinarske ekipe kanala TV1 sa Kosova zapaljen je u Zubinom Potoku, javlja organizacija Safe Journalists.
Poslednji nemiri na severu Kosovu sprečavaju i novinare da kredibilno i bez prepreka obavljaju svoju novinarsku dužnost, saopštila je organizacija Safe Journalists.
Do sada je potvrđeno i dokumentovano ukupno sedam incidenata koji uključuju napade na novinare i medijsko osoblje u gradovima koji se nalaze u severnom delu Kosova.
Povređen je i dopisnik Tanjuga.
Izvor: Euronews Serbia, N1 i RTS.
Komentari
Još uvek nema komentara.