Novosadski naučnici osmislili patent koji će olakšati posao lekarima u detektovanju i lečenju bolesti
Izvor - Radio televizija Vojvodine (RTV) : Fotografija - Pixabay.com
Naučni tim sa novosadskog Fakulteta tehničkih nauka osmislio je revolucionarni patent koji može znatno olakšati posao lekarima prilikom lečenja i detektovanja različitih bolesti u našem organizmu. Reč je o jestivim mikročipovima koji mogu odrediti tačnu lokaciju kancera, unutrašnje krvarenje, telesnu temperaturu i snagu uzgriza ljudske vilice.
Već nekoliko godina profesor Goran Stojanović sa svojim naučnim timom radio je na pronalasku preciznijeg i lakšeg načina detektovanja bolesti u organizmu. Nakon brojnih konsultacija i neprespavanih noći, njihov trud urodio je plodom.
Oni su napravili jestive strujne žice i mikročipove, koji u budućnosti mogu biti od velike koristi kod medicinskih radnika, a pored toga, oni će na taj način biti konkurentni sa ostalim naučnim grupama u svetu.
Jestivo zlato i srebro su jedan od najvažnijih sastojaka neophodnih za njihovu proizvodnju.
Oni se putem posebnih mašina utisnu na ostatake hrane i tako postaju mikročipovi. Nakon procesa varenja, mikročip izbacimo iz ogranizma.
– Možemo da detektujemo parametre kao što su naprimer mesta krvarenja ili promena PH vrednosti ili kancera ili povećane temperature kada ovo uvijemo, pojedemo i od oralne šupljine do želuca možemo da zabeležimo ove parametre koje sam malopre objasnio – rekao je professor Stojanović.
Mikročipovi mogu biti od velike koristi kod stomatologa, gde mogu imati važnu ulogu prilikom postavljanja plombi i novih zuba.
Oni mere i snagu ugriza ljudske vilice, što je vrlo važno ukoliko je ona bila izložena nekoj ozbiljnijoj povredi.
Želja profesora Stojanovića i njegovog tima je da pronalasci što pre uđu u upotrebu i na taj način pomognu u boljem lečenju i spasavanju ljudskih života.
Ceo tekst pročitajte na sajtu RTV-a.
Komentari
Još uvek nema komentara.