15.1°C
Sreda, 13. maj 2026. Oglašavanje

Vesti | Društvo

·

11.05.2026. u 14:05

Počeo Prolećni festival matematike U Novom Sadu

U Novom Sadu je danas, 11. maja, počela tradicionalna manifestacija “Prolećni festival matematike” koja se, izuzev nekoliko događaja, održava na Prirodno-matematičkom fakultetu (PMF) i traje cele nedelje, do subote, 16. maja.

Program

Manifestacija je počela danas u 12 časova, javnim predavanjem pod naslovom “Odakle dolaze i kakvi su singulariteti? Uvod u talasni front” mladog matematičara Stefana Tutića.

Sutra, 12. maja, festival ugošćava kineskog matematičara Jing Zhanga, koji će održati predavanje iz Remzijeve teorije.

Sreda je posvećena primenjenoj matematici. Kroz predstavljanje raznih kompanija, prisutni će doznati kako izgleda karijera matematičara u IT sektoru, bankama, osiguranju, data science i AI industriji.

Uveče u sredu, 13. maja, Novosađani će imati priliku da u svečanoj sali Rektorata prisustvuju jedinstvenom događaju pod naslovom Matematičko-muzičko veče. Panel diskusiju na temu veze matematike i muzike će voditi dopisni član SANU dr Igor Dolinka, a nastupiće pijanista i matematičar dr Stefan Ivković, izvođenjem kompozicija Šopena i Betovena.

U četvrtak ćemo ugostiti Danicu Abraham iz Republičkog zavoda za statistiku, a u četvrtak uveče u kafiću “Beza” je jubilarni, deseti pab kviz KvizoMatporučuju organizatori.

Petak, 15. maj je posvećen srednjoškolcima.

– Prvo ćemo slušati odabrana izlaganja na konferenciji srednjoškolaca “Matematički Podijum Mladih”, kao i naučno-popularno predavanje jednog od najboljih studenata matematike u Novom Sadu, Vukašina Đinovića, pod naslovom “Ordo ab Tao. Petak završavamo svečanom dodelom nagrada najboljim takmičarima srednjoškolcima Južnobačkog okruga – dodaju.

Festival se završava u subotu, 16. maja, akreditovanim seminarom profesorima matematike.

Manifestaciju organizuju Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Novom Sadu i Društvo matematičara Novog Sada.

Ulaz na festival je slobodan i besplatan za sve ljubitelje matematike, sem za akreditovan seminar za profesore u subotu.

Detaljan program možete videti na sajtu (⇐klikni) Društva matematičara Novog Sada.

Komentari

Još uvek nema komentara.

Preostalo još 500 karaktera

Dešavanja u gradu

Film

13. May

·15:00

·Cineplexx Promenada

Cineplexx Novi Sad – repertoar za sredu
Film

13. May

·15:00

·Arena Cineplex

Arena Cineplex – repertoar za sredu
Radionica

13. May

·18:30

·Američki kutak Novi Sad

Conversation Club with Anna
Predstava

13. May

·19:00

·Novosadsko pozorište

3Sestre
Predstava

13. May

·19:30

·Srpsko narodno pozorište

Iskupljenje
Predstava

13. May

·20:00

·Naftna industrija Srbije

Sokin i Bosina