David Albahari preminuo u 75. godini
Izvor - Blic : Fotografija - print screen you tube
Pisac i prevodilac David Albahari preminuo je u Urgentnom centru u Beogradu u 75. godini posle duže bolesti.
David Albahari rođen je 1948. godine.
Prvu knjigu, zbirku priča Porodično vreme, objavio je 1973. godine, a prvi roman, Sudija Dimitrijević, 1978. godine. Do sada je objavio oko 20 knjiga-priča i oko 15 romana, kao i 4 knjige eseja.
Za knjigu priča Opis smrti (1982) dobio je Andrićevu nagradu, a za delo Pelerina (1993) nagrađeno je nagradama Stanislav Vinaver i Branko Ćopić. Roman Mamac dobio je NIN-ovu nagradu za najbolji roman objavljen u Srbiji 1996. godine, kao i nagradu Narodne biblioteke Srbije, Balkaniku i Most-Berlin. Nagradom grada Beograda nagrađen je njegov roman Pijavice (2006), prenosi Blic.
Albahari je preveo veliki broj knjiga, priča, pesama i eseja mnogih američkih, britanskih, australijskih i kanadskih pisaca, uključujući Sola Beloua, Vladimira Nabokova, Margaret Etvud, Isaka Baševisa Singera i Tomasa Pinčona. Takođe je preveo i dramske tekstove Sema Šeparda, Keril Čerčil, Sare Kejn i Džejsona Šermana.
U periodu između 1973. i 1994. godine radio je u redakcijama više beogradskih i novosadskih časopisa i izdavačkih kuća – Vidici, Književna reč, Pismo, Kulture Istoka, Politika, Mezuza, edicija Prva knjiga Matice srpske. Knjige su mu prevedene na dvadeset i jedan jezik.
Od jeseni 1994. godine živeo je u Kalgariju, u Kanadi, a od 2012. u Beogradu.
Vreme i mesto sahrane biće naknadno saopšteni.
Komentari
Još uvek nema komentara.