DOBRONAMERNA KRITIKA Vs. NEDOBRONAMERNA POHVALA

DOBRONAMERNA KRITIKA Vs. NEDOBRONAMERNA POHVALA

Dužnost svakog Exit patriote je da Exit kritikuje!

Već 16 godina skoro svako zna gde će biti prvog julskog vikenda i ona dva dana što mu prethode. Mislim da sam u životu propustio samo dva kompletna Exita, a samo jednom je to bilo zato što me nije zanimala nijedna stavka na programu. To je zaista impozantno! Ne to što sam ja stalno išao, nego što je taj festival uvek uspevao da zadovolji čak i moj muzički ukus a pritom drugima ne pokvari zabavu. Zaista sam najiskrenije moguće zahvalan organizatorima što su mi omogućili da u svom dvorištu vidim neke od svojih omiljenih bendova i otkrijem mnoge nove. Svi mi koji smo se na bilo koji način pačali u muziku i muzičku scenu imali smo prilike da Exit probamo i kao izvođači ili neki drugi unutrašnji faktori. Manje ili više. Dobro smo upoznali Exit i skoro sve oko njega. Mislim da sam dovoljno objasnio razmere moje ljubavi prema ovom festivalu i time stekao pravo da izreknem i kritiku. Kažu da, ako voliš viršle, ne treba da saznaš kako se one prave. Ovde se zaista ne radi o tome. Ja, uvidom u unutrašnjost organizacije festivala, nisam naišao ni na šta sto bi mi ogadilo festival. Ostajem i posetilac i pomagač!

Pomagač, uprkos kretenskoj praksi koja ovde caruje, nije onaj ko bespogovorno klima glavom i sa oduševljenjem dočekuje svaki potez onog kojem misli da pomaže. Klimoglavci su od mnogih dobrih ideja i ljudi napravili poludele autokrate i na kraju ideju doveli do njene neslavne smrti. Exit i njegovi apetiti moraju biti zauzdani!

Mislim da sam prirodno pelcovan protiv nostalgije i nisam onaj što će se suznih očiju sećati Nultih Exita i kako je sve nekad bilo prisnije, novosadskije i toplije. Ne. Exit je prirodno izrastao u komercijalni festival koji pravi pare i ulaže ih dalje. Ja ga posmatram kao i bilo koji drugi veći letnji muzički festival i srećan sam ako ikako mogu da (preko veze) utičem na program ili satnicu. Osetim se čak pomalo i važno!

Ali, ako je već tako (a jeste) onda sa time dolaze i sve dužnosti, a ne samo prava. Jeste počeo kao društveno angažovani događaj ali odavno to nije. Sad je for profit. I to nije nikakva grdnja! Ljudi imaju proizvod koji prodaju i brdo nas koji bismo ga kupili. Veliki su to dečaci i cure sad. Sami zarađuju. Sami će da plate poreze i nema potrebe da na bilo koji način budu budžetski korisnici. Ako postoji primer funkcionisanja slobodnog tržišta, to bi valjda bio Exit! Emotivno smo vezani za njih jer smo prisustvovali porođaju, pa će uvek imati i više našeg razumevanja nego drugi.

Razumevanja neće imati kad pokušavaju da postanu monopolisti i nezaobilazna mirođija u svakoj (široko rečeno) kulturnoj čorbi Novog Sada i okoline. Ne mora sve da bude Exit. Organizatori muzičkog festivala ne moraju i ne smeju da budu umešani i u svaki drugi festival, festivalčić, smotru i skup! A itekako pokušavaju.

Novi Sad megalomanski i provincijalno sanja o tituli Evropske Prestonice Kulture i u tu svrhu spucavaju se neki ozbiljni iznosi koji bi mogli, u okviru same kulture, biti mnogo bolje iskorišćeni. U celoj stvari šefuju mnogi visoko pozicionirani “funkcioneri Exita”, kao komesari za all things cultural.

Ovaj tekst je suviše kratak da ne bi ostavio neke nedorečenosti i prostor za polemiku, i nemam mesta da kažem šta je od svega gore navedenog za razumevanje a šta za totalnu osudu, ali da probam ukratko:

Novi Sad nije veliki grad ali, u odnosu na svoju veličinu, može da se pohvali razgranatom i žilavom kulturnom scenom. I to uprkos Gradu, a ne zahvaljujući njemu. Ta kultura je borbena i dolazi uglavnom iz nekomercijalnog sektora, na krilima aktivizma i entuzijazma. Povremeno, ona izbija iz podruma i postaje privlačna svima. To su, recimo, oni ludaci koji u Kineskoj četvrti prave svirke, izložbe, tribine i performanse od kojih neće zaraditi ni za bolje pivo, a koje će biti odlične! Odmah se tu nađu menadžeri i mladi lideri koji bi to da stave u sistem, okače mu etiketu sa cenom i obruse ivice, da ne bude tako opasno. Tu počinje štetočinska uloga velikih igrača kao što je Exit i to moramo prepoznati i zaustaviti. Istost i sistematizacija su otrov! Ako to ne budemo uradili, od kulture će ostati dosadna i sterilna masa koja liči na plastiku koja nas ionako okružuje odasvud, a od našeg omiljenog festivala ostaće samo razrađena šema za zgrtanje i pranje love onima bliskim krugovima moći. Ko god to bio u tom momentu.

Tekst: Daško Milinović

Oceni vest:
51
76

* Sva polja su obavezna (Preostalo 500 karaktera)

Pošalji fotografiju uz komentar (do 2MB)
 • svaki exit sem ovoga!

  pre 2834 dana i 11 sati

  bravo!
  lepo i emotivno, ali opet pogadja u centar i malo okolo. e sad... probala sam da ostavim komentar na blicu, ne ide... hihiih

  Oceni komentar:
  14
  11
 • Marko

  pre 2834 dana i 11 sati

  Lepo sroceno Dasko.
  Ja nisam bio samo na nultom , pa nemam suze u ocima kada ga pominju ali sam bio na svakom posle, osim ovog tuznog poslednjeg 2016. HVALA im na svim prethodnim godinama, ali ovaj program sada, ovo ulizivanje sirokim masama ovo povracanje po svemu sto je pre samo par godina bio Exit ja ne prihvatam i necu da budem deo toga. Pregazilo me vreme? Promenila se muzika? nije. Svaki festival u regionu u proslim mesecima i naradnim je imao ili ce imati mnogo bolji program. Znaci za mene licno Exit je postao najobicniji vasar, grand parada za "modernu omladinu". Zbogom

  Oceni komentar:
  12
  24
 • JopaNN

  pre 2834 dana i 8 sati

  Slažem se, Daško. Novi Sad je bio grad kulture i pre nego što je postojao EXIT. Dobro poznajem ljude koji su ga (i neke koji ga još uvek) organizuju, i stvarno sam im zahvalan za sve što su uradili za naš grad, za svu sjajnu muziku koju sam tamo slušao i za sve divne trenutke koje sam proveo na tvrđavi tokom festivala za ovih 16 godina (samo 2014. nisam otišao nijedno veče). Među njima stvarno imam dobrih prijatelja, i svaka im čast što na (sada samo) 4 dana godišnje, Novi Sad postaje glavni grad kulture u Srbiji (pa i šire).
  Ali...uvek postoji to prokleto "ALI"...NS nije bio, nije sada, niti će ikada (nadam se) biti samo EXIT. Zašto kada god se organizuje neka imalo veća "kulturna manifestacija" u ovom gradu, to mora da ima (makar mali) pečat EXIT fondacije?! Pa nisu valjda oni doneli kulturu u ovaj grad 2000. godine? Takođe, nije problem u tome da EXIT postaje manje "novosadski", nego da oni (pa i ostali Novosađani) sve manje tretiraju posetioce kao ljude, a sve više kao hodajuće novčanike koje za ta 4 dana treba dobro opelješiti. I da Novi Sad nije samo njihov, već i moj, i tvoj, i naš grad. Grad u kojem postoji još kreativnih ljudi sa dobrim idejama koje treba podržati. Ljudi koje će (ako se još malo zahalave) početi da "guše", jer će se za sve finansije kulturnih sadržaja u gradu, van državnih institucija, pitati EXIT fondacija. A to se NE SME dozvoliti!
  EXIT je bio, i mora ostati, prozor kroz koji će ljudi koji ga posete videti da ovaj divni grad ima mnogo toga da ponudi.
  A kad smo već kod kritike...znam da se sve na svetu plaća, i da je dodatni problem (i što se tiče sponzorstva) organizovati česme na tvrđavi tokom ta 4 dana, ali da u nedelju oko 2 ujutru !NESTANE VODE!, na festivalu koji se održava u julu, PA TO JE SRAMOTA! Ne bi sigurno finansijski propali da su doterali 4-5 cisterni sa pijaćom vodom gore. Pa, ako treba, neka stoji obezbeđenje pored njih i zabranjuje da se voda toči u čaše i flaše, i rešen problem. Jer ja ne bih baš da perem ruke i umivam se aqua vivom od 200 dinara!
  Želim im još mnogo uspešno organizovanih festivala u godinama koje dolaze, za koje ću rado platiti kartu, ako budem imao koga da slušam (i odakle da izdvojim). Ali voleo bih i da ne zaborave da je pozitivna atmosfera koja vlada u gradu (pa i na Đavi) tokom EXIT-a, proizvod sinergije većine stanovnika NS-a i organizacije festivala, stvarana godinama unazad. I da bi bila velika šteta i za grad i za festival, da ona nestane.

  Oceni komentar:
  4
  22
 • Đžura

  pre 2833 dana i 19 sati

  Ja bih samo da mi daju štand sa viršlama za 1 exit pa da rešim većinu problema.
  -šifra dva štapića

  Oceni komentar:
  2
  9
 • Nedobronamerna Kritika

  pre 2833 dana i 10 sati

  Ovo mi je u rangu, bio sam u kafiću i konobar je zaboravio da mi stavi podmetač pod casu pa osecam neverovatan poriv da na socijalnim mrežama budem zgranut kako se postupa sa ljudima i kako nema pravde. Ako se tebi nešto lično ne svidja, ne znači da to "moramo prepoznati i zaustaviti".

  Oceni komentar:
  18
  23
 • Данко Б. Марин

  pre 2833 dana i 10 sati

  Солидан текст, разХебава болесни сентиментализам - браво!

  Oceni komentar:
  11
  5