17.1°C
Utorak, 19. maj 2026. Oglašavanje

Vesti | Društvo

·

24.03.2021. u 00:03

FOTO: U Novom Sadu otvoren počasni konzulat Austrije

Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević sastao se u Gradskoj kući sa generalnim sekretarom Saveznog ministarstva za evropske i međunarodne poslove Republike Austrije Peterom Launski–Tifentalom, ambasadorom Republike Austrije u Beogradu Nj. E. Nikolausom Luterotijem i počasnim konzulom Republike Austrije u Novom Sadu Zoranom Tadićem.

Povod sastanka bio je otvaranje počasnog Konzulata te države u Novom Sadu, u Partizanskoj ulici broj 27B kojem je, pored gradonačelnika i austrijske delegacije, prisustvovao i državni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije Nemanja Starović.

Na sastanku u Gradskoj kući sagovornici su konstatovali da od jeseni 2019. godine u Beču, odlično funkcioniše “Udruženje Srba u Austriji” i da taj vid povezivanja mnogo znači za srpsku zajednicu koja tamo broji više od 120.000 ljudi. Oni su naglasili da je podjednako važno da se otvaraju predstavništva Austrije i u Srbiji, radi bolje povezanosti i komunikacije stanovništva i privrede dve zemlje. Osim pomoći žiteljima Austrije koji su na radu ili proputovanju u severnom delu Srbije, uloga Konzulata biće i oživljavanje ekonomskih, kulturnih i drugih veza između Vojvodine i Austrije.

Građanima su vrata Konzulata Republike Austrije u Novom Sadu zvanično otvorena od danas, a njegova nadležnost se odnosi na oblast Autonomne Pokrajine Vojvodine, dok je cilj doprinos razvoju bilateralne saradnje dve zemlje. Tim povodom prisutnima se, između ostalih, obratio i gradonačelnik Vučević.

Novi Sad otvaranjem ovog konzulata dobija još jednu čvrstu kariku u procesu saradnje Austrije i naše države. Dolazak generalnog sekretara Petera Launski–Tifentala u Novi Sad velika je čast jer, kako smo na sastanku konstatovali, ovo mu je prva, strateški odabrana, poseta van Austrije u poslednjih 13 meseci, za vreme trajanja pandemije. Sa ambasadorom Luterotijem negujemo višegodišnju dobru saradnju, a tu bih posebno istakao onu vezanu za nastupe Austrije na Poljoprivrednom sajmu, podršku ambasade za našu titulu Evropske prestonice kulture, zatim, podsticanje lokalne privrede u pogledu dovođenja investicija, otvaranja fabrika i obezbeđivanja novih radnih mesta za Novosađane. Čestitam počasnom konzulu Zoranu Tadiću i siguran sam da će na najbolji način reprezentovati državu i biti čvrsta, nesalomiva karika saradnje dve države – rekao je gradonačelnik Miloš Vučević, a preneo njegov Kabinet.

Ambasador Nikolaus Luteroti je istakao da će dve zemlje i ubuduće sarađivati u oblasti privrede i kulture, kao i to da konzulati odlično služe bliskijem povezivanju dva naroda, otvaranju novih mogućnosti za saradnju i doprinose boljem uzajamnom razumevanju. On je dodao da mu je posebno zadovoljstvo što je ovo drugi počasni Konzulat Austrije u Srbiji, dok je prvi otvoren 2017. godine u Nišu.

Generalni sekretar Saveznog ministarstva za evropske i međunarodne poslove Austrije Peter Launski– Tifental istakao je da sutra nastavlja posetu Srbiji, i da će u Beogradu imati sastanke sa ministrom spoljnih poslova Nikolom Selakovićem, kao i ministarkom za evropske integracije Jadrankom Joksimović, i poručio da je Austrija stabilan partner Srbije na njenom putu ka Evropskoj uniji,  navodi se u saopštenju iz Gradske kuće

Državni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Nemanja Starović istakao je dugu tradiciju dobrih odnosa dve zemlje i naglasio da je otvaranje još jednog konzulata u zemlji jasan signal da bilateralni odnosi Austrije i Srbije idu uzlaznom putanjom.

Počasni konzul Republike Austrije u Novom Sadu Zoran Tadić se zahvalio svima na pruženom poverenju i izjavio da je cilj njegovog rada povezivanje dve zemlje, intenziviranje saradnje u opštem interesu i negovanje tradicionalno dobrih srpsko-austrijskih odnosa. 

Komentari

Još uvek nema komentara.

Preostalo još 500 karaktera

Dešavanja u gradu

Film

19. May

·15:00

·Arena Cineplex

Arena Cineplex – repertoar za utorak
Film

19. May

·15:00

·Cineplexx Promenada

Cineplexx Novi Sad – repertoar za utorak
Predstava

19. May

·19:00

·Novosadsko pozorište

Hasanaginica
Predstava

19. May

·19:00

·Srpsko narodno pozorište

Madam Baterflaj – Premijera
Predstava

19. May

·19:00

·Srpsko narodno pozorište

Madam Baterflaj
Knjiga

19. May

·19:00

·Bulevar Books

Promocija knjige “Deep Cuts”
Predstava

19. May

·19:30

·Srpsko narodno pozorište

Jevanđelje po F. M. Dostojevskom