20.3°C
Petak, 17. april 2026. Oglašavanje

Vesti | Društvo

·

17.01.2023. u 00:01

Srpsko lekarsko društvo: MMR vakcina ne izaziva autizam, što pre vakcinisati decu

Izvršni odbor Srpskog lekarskog društva (SLD) upozorava roditelje da se, zbog drastičnog pada primene MMR vakcine poslednjih godina, Srbija nalazi na pragu epidemije morbila, zaušaka (mumpsa) i rubeole.

Reč je o visoko zaraznim i veoma ozbiljnim virusnim infekcijama od kojih, sem vakcinacije, nema drugog načina zaštite. Morbili uzrokuju teške oblike pneumonije i meningoencefalitisa, koje se, nažalost, neretko završavaju i fatalno. Pored toga, virus morbila obara odbrambene snage organizma i na taj način dovodi do reaktivacije latentnih (prikrivenih) infekcija i bakterijskih superinfekcija. Ova bolest ugrožava sve starosne grupacije, a posebno decu u prvih sedam pet godina. Virus mumpsa (parotitisa) takođe uzrokuje infekcije centralnog nervnog sistema i pankreatitis, a ukoliko se desi kod dečaka u pubertetu i sterilitet, dok rubeola tokom trudnoće dovodi do teških oštećenja ploda – poručuju iz SLD-a.

Oni naglašavaju da je uzrok odustajanja od primene MMR vakcine “neosnovani strah od autizma kao rezultat nekompetentnih, lažnih, neodgovornih pa i nedobronamernih informacija kojima su izloženi roditelji”.

– Iako je to karakteristika i loša strana demokratskog društva, mislimo da bi svi, bilo grupe ili pojedinci, koji zastupaju i propagiraju takve dezinformacije sa nesagledivim posledicama, morali snositi srazmerno težini nedela i adekvatnu odgovornost. U skladu s tim, želimo da istaknemo da, pored efikasne zaštite od navedenih infekcija, MMR vakcina nema nikakve povezanosti sa autizmom. Ove činjenice su egzaktno i nesporno naučno dokazane. Otuda molimo roditelje koji nisu zaštitili svoju decu MMR vakcinom da to bez oklevanja i što pre učine – naglašava Izvršni odbor Srpskog lekarskog društva.

Komentari

Još uvek nema komentara.

Preostalo još 500 karaktera

Dešavanja u gradu

Festival

17. Apr

·18:00

·Omladinski centar CK13 (Crna kuća)

Festival samoorganizovanja – 19 godina Crne kuće
Radionica

17. Apr

·18:00

·Novi Sad

Bez sputavanja
Predstava

17. Apr

·19:00

·Novosadsko pozorište

Ana Karenjina
Knjiga

17. Apr

·19:00

·SPENS - Sportski i poslovni centar Vojvodina

MEĐUNARODNI DAN HAIKU POEZIJE
Koncert

17. Apr

·20:00

·Foxtrot

The Sonic Dawn
Koncert

17. Apr

·20:00

·Hala 2

Đorđe
Predstava

17. Apr

·20:00

·SPENS - Sportski i poslovni centar Vojvodina

Ko je ovde za brak?