16.2°C
Ponedeljak, 20. april 2026. Oglašavanje

Vesti | Društvo

·

10.11.2023. u 00:11

Nakon nedavnih tragedija Planinarski savez Srbije apelovao na poštovanje pravila i procedura

Posle nesreće u kojoj su dve osobe izgubile život, Planinarski savez Srbije (PSS) upozorio je da se u ove adrenalinske avanture ne sme bez dobre opreme, obuke i vodiča.

Po­sled­njih ne­ko­li­ko go­di­na fe­ra­te u Sr­bi­ji su od go­to­vo pot­pu­ne ne­po­zna­ni­ce po­sta­le je­dan od naj­po­pu­lar­ni­jih adre­na­lin­skih ak­tiv­no­sti. Za­lju­blje­ni­ci u ta­ko­zva­ne gvo­zde­ne sta­ze, od­no­sno u sa­vla­da­va­nje ste­na u ko­ji­ma se na­la­ze če­lič­ni kli­no­vi, ima­ju sve ve­ći iz­bor ru­ta ka­ko u ze­mlji, ta­ko i u kom­ši­lu­ku.

Ipak ne­dav­ni ne­sreć­ni slu­čaj u ko­jem je na Via fe­ra­ti “Gor­njak” ži­vot iz­gu­bi­la pla­ni­nar­ka Dra­ga­na Ri­stić Mla­de­no­vić iz Vra­nja, opo­me­na je da ova avan­tu­ra mo­že bi­ti i opa­sna.

Pla­ni­nar­ski sa­vez Sr­bi­je (PSS) tim po­vo­dom ape­lo­vao je i na pla­ni­nar­ska dru­šta­va i na pla­ni­na­re na po­što­va­nje pra­vi­la i pro­ce­du­ra.

To­kom ok­to­bra dvo­je srp­skih dr­ža­vlja­na iz­gu­bi­lo je ži­vot na fe­ra­ta­ma. Na­ža­lost, ovi do­ga­đa­ji su opo­me­na da one, kao i pla­ni­na­re­nje, mo­gu da bu­du opa­sne, pa i kob­ne uko­li­ko se ne po­štu­ju pra­vi­la. Fe­ra­te su po­sta­le ve­o­ma po­pu­lar­na za­ba­va čak i me­đu oni­ma ko­ji ne­ma­ju ni­ka­kvo pla­ni­nar­sko is­ku­stvo, za­tim omo­gu­ći­le su za­ra­du lju­di­ma u mno­gim ru­ral­nim kra­je­vi­ma. I mi sve to po­dr­ža­va­mo, ali mo­ra­mo i da upo­zo­ri­mo da je ko­ri­šće­nje sve neo­p­hod­ne opre­me, iz­najm­lji­va­nje vo­di­ča, na­ro­či­to za one bez is­ku­stva, neo­p­hod­no. A u pr­vom re­du od­go­va­ra­ju­ća pla­ni­nar­ska obu­ka – ka­že za “Po­li­ti­ku” Dar­ko Do­zet, ko­ji je u Pla­ni­nar­skom sa­ve­zu Sr­bi­je za­du­žen za sa­rad­nju sa me­di­ji­ma.

Do­bra opre­mlje­nost pod­ra­zu­me­va da se na ste­nu ni­ka­ko ne ide bez ka­ci­ge, po­ja­sa i fe­ra­ta se­ta. Je­dan od naj­va­žni­jih de­lo­va je ap­sor­ber ko­ji je na­lik na di­na­mič­ko uže. Nje­go­va ulo­ga je, ka­ko nam ob­ja­šnja­va Do­zet, da u slu­ča­ju pa­da uma­nji si­lu ko­ja de­lu­je na kič­mu.

U svo­joj prak­si ne­ret­ko se su­sre­tao sa oni­ma ko­ji su pri­su­stvo vo­di­ča do­ži­vlja­va­li kao su­vi­šno. Za­to naš sa­go­vor­nik na­gla­ša­va da vo­dič ni­je tu sa­mo da po­ka­že ka­ko se ko­ri­sti i za šta slu­ži ko­ji deo opre­me, već i da po­mog­ne u neo­če­ki­va­nim si­tu­a­ci­ja­ma.

Do­zet i po­zi­va na do­dat­ni oprez s ob­zi­rom na pred­sto­je­ća go­di­šnja do­ba.

Na­i­me, pla­ni­nar­ske ak­tiv­no­sti da­le­ko su zah­tev­ni­je zi­mi ne­go le­ti.

Ne­po­volj­ni vre­men­ski uslo­vi pla­ni­na­ri­ma do­no­se ve­će op­te­re­će­nje zbog do­dat­ne opre­me, ali tra­že i ve­ću kon­cen­tra­ci­ju i fi­zič­ku spre­mu. A što se fe­ra­ta ti­če, ni­ka­ko se ne ide ka­da su ste­ne mo­kre ili se oče­ku­je ki­ša – do­da­je Do­zet.

Za­lju­blje­ni­ci u ovo adre­na­lin­sko is­ku­stvo na ras­po­la­ga­nju ima­ju fe­ra­te – “Ka­blar”, “Gor­njak”, “Mu­čanj”, “Li­po­vi­cu” i još če­ti­ri na Ko­so­vu i Me­to­hi­ji, od ko­jih je naj­in­te­re­sant­ni­ja i naj­zah­tev­ni­ja “Be­rim”.

Komentari

Još uvek nema komentara.

Preostalo još 500 karaktera

Dešavanja u gradu

Film

20. Apr

·SKCNS nova zgrada

Savremeni film nemačkih autora
Predstava

20. Apr

·18:00

·Radnički dom "Svetozar Marković"

Nešto zdravo
Predstava

20. Apr

·19:00

·Srpsko narodno pozorište

Don Kihot
Predstava

20. Apr

·19:30

·Kulturni centar LAB

Stand uo Show Nemanje Živanovića "Man of the House"
Radionica

21. Apr

·18:00

·Novi Sad

Strah od odbacivanja
Predstava

21. Apr

·19:00

·Novosadsko pozorište

Majka Hrabrost i njena deca
Knjiga

21. Apr

·19:00

·Omladinski centar CK13 (Crna kuća)

Promocija knjige “Ja sam Alen”