8.8°C
Četvrtak, 30. april 2026. Oglašavanje

Vesti | Društvo

·

10.02.2026. u 00:02

FOTO i VIDEO: Advokati, sa protesta poručili da su u borbi za nezavisno sudstvo zajedno sa sudijama i tužiocima

Ispred zgrade suda u Sutjeskoj ulici u Novom Sadu u toku je protest koji je organizovala neformalna grupa advokata, povodom nedavno usvojenih izmena seta zakona iz oblasti pravosuđa, takozvanih “Mrdićevih zakona”.

Takođe danas članovi Advokatske komore Vojvodine (AKV) započeli su najavljenu jednodnevnu obustavu rada. Kako je ranije saopšteno iz AKV, razlog za obustavu su izmene pravosudnih zakona koje, prema njihovoj oceni, “po svojoj suštini i načinu donošenja otvaraju ozbiljna pitanja u pogledu očuvanja institucionalne ravnoteže, samostalnosti javnog tužilaštva, nezavisnosti sudstva i pravne sigurnosti građana Republike Srbije”.

Advokatska komora Vojvodine u utorak obustavlja rad, deo kolega poziva na protest ispred Suda

Okupljanje je počelo u 11.30 a u 12 sati su počeli govori advokata.

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by mojnovisad.com (@mojnovisadcom)

Iz zgrade Suda su, kao i na prethodnom protestu, izašle sudije i tužioci koji su burno pozdravljeni:

Prvi se prisutnima obratio Goran Popov. 

On je istakao da ovo nije protest samo advokata, već da su na istoj strani i sudije i tužioci. Pozvao je sudije da budu nezavisni i da će ih advokatura podržati.

Nakon njega, sutkinja Mirjana Šponja je pozdravila prisutne u ime novosadskih i vrbaških sudija i tužilaca.

Upozorila je da je vladavina prava narušena jer su tokom donošenja pravosudnih zakona zaobiđene procedure koje su propisane zakonom. Dodala je da će ona i njen kolege prihvatiti poziv AKV za učešće na okruglom stolu advokata, sudija i tužilaca kako bi se našlo rešenje za ovu situaciju koja, ističe – unižava vladavinu prava.



Potom su govorili advokati Aleksandra Barišić i Marko Zarić koji je istakao važnost nezavisnog sudstva, a da danas prisustvujemo pokušaju da se ona ućutka.

Na kraju se obratio advokat Vladimir Beljanski.

Ako se pretvorimo u crve, nemamo pravo da se žalimo kada nas zgaze – poručio je Beljanski i dodao da nemaju pravo da “samo rade svoj posao”.

Na kraju skupa je rečeno da će advokati obavestiti javnost koji su sledeći koraci.

Na današnjem protestu prisutni su i nekadašnji gradonačelnik Novog Sada Igor Pavličić, opozicioni političar Miša Bačulov, studenti, aktivisti građanskog pokreta BRAVO…

Sutjeska ulica je blokirana, a prisutni prave buku pištaljkama.

Tokom današnje obustave rada advokati ne postupaju pred sudovima, tužilaštvima i drugim državnim organima, osim u slučajevima takozvanog minimuma rada. To se odnosi na postupke u kojima su lica lišena slobode, predmete prema maloletnim učiniocima krivičnih dela, postupke u kojima maloletnici imaju svojstvo oštećenih, predmete nasilja u porodici, kao i postupke u kojima se odlučuje o određivanju privremenih mera.

Podsetimo, Skupština Srbije usvojila je set pravosudnih zakona 28. januara, a oni su objavljeni u Službenom glasniku nakon što ih je predsednik Srbije potpisao u petak, 30. januara. Usvajanje zakona usledilo je uprkos upozorenjima Evropske unije da bi trebalo da budu revidirani i usklađeni sa evropskim standardima.

Komentari

Još uvek nema komentara.

Preostalo još 500 karaktera

Dešavanja u gradu

Predstava

30. Apr

·18:00

·Pozorište mladih

Čarobna frula
Predstava

30. Apr

·19:00

·Srpsko narodno pozorište

Žizela
Predstava

30. Apr

·19:30

·Srpsko narodno pozorište

Iskupljenje
Noćni provod

30. Apr

·20:00

·The End Cafe

Upoznavanje za mlade od 25 do 33 godine
Predstava

30. Apr

·21:00

·Klub Trema

Veče improvizacije
Film

30. Apr

·21:00

·Salon u Radničkoj

Besplatni Bioskop –– KLINIKA ZA DUŠU ––
Koncert

30. Apr

·21:00

·Gerila Bar

VUDU POPAJ U NOVOM SADU