Kućni testovi na korona virus stigli u apoteke u Srbiji, cena oko 1.300 dinara
Izvor - N1 : Fotografija - ilustracija/pixabay.com
Kućni testovi na korona virus stigli su u apoteke u Srbiji i moguće je da će već danas biti pušteni u prodaju.
Jasminka Bjeletić iz Apoteka Beograd kaže za Novu.rs da ovi testovi vrlo jednostavno rade, da imaju jasno uputstvo i mogu da budu zamena za PCR test.
– Mi smo danas naručili testove za utvrđivanje prisustva korona virusa, takozvane kućne testove. Sada štampamo upustva za svako pojedinačno pakovanje i oni će biti u prodaji od ovog popodneva u oko 40 naših ustanova Apoteke Beograd. Cena je 1.296 dinara – rekla je Bjeletić.
Kako navodi, testovi su vrlo osetljivi, oko 98 odsto. Proizvođač je firma iz Južne Koreje, a Agencija za lekove Republike Srbije je odobrila ovaj test.
Jasminka Bjeletić objasnila je i kako se radi ovaj kućni test na koronu.
– Uz njega ide jesnostavno uputstvo – uzima se bris iz nosa štapićem, na slici je pokazano koliko duboko treba da se stavi štapić u nos, koliko da se zadrži, a zatim se štapić stavi na pločicu. Ako se pojave dve crte, znači da je test pozitivan i on ne može da bude lažno pozitivan – ako je pozitivan, zaraženi ste. A ako je negativan, ne mora da znači da niste zaraženi, to kaže i upozorenje na testu. Moguće je u tom slučaju da ste zaista negativni, ali i da nije prikupljeno dovoljno materijala za test –kaže Bjeletić i ističe da je test najbolje raditi drugi, treći dan od pojave simptoma.
Ona je objasnila i da li, na osnovu svega ovoga, kućni test možemo da doživimo kao zamenu za PCR test.
– Apsolutno. I cena je znatno povoljnija. Ovaj test će sigurno olakšati pacijentima da na vreme saznaju da li imaju kovid, posebno kada krenu i druge obične virusne infekcije. Moći će lako i brzo da znaju da li je reč o kovidu ili običnom virusu, tj. prehladi – zaključuje sagovornica portala Nova.rs.
Podsećamo, u utorak je Vlada Srbije usvojila odluku da će PCR testovi na lični zahtev od 1. januara poskupeti za 50 odsto.
Komentari
Još uvek nema komentara.